Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
12 listopada 2019, Renata, Witold, Konrad

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

14. Gorczycki Festiwal

Przed nami 14. edycja Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego „Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”. Pierwszy koncert w Bytomiu już w piątek, 15 listopada na scenie Opery Śląskiej.

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Śląska pisarka w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Śląska pisarka w Miejskiej Bibliotece Publicznej Data publikacji: 4 listopada 2019Pisarka, autorka serii książek "Kryminał pod psem" Marta Matyszczak będzie gościem spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Odbędzie się ono 7 listopada (czwartek) o godz. 18 (sala wykładowa, trzecie piętro).

Marta Matyszczak urodziła się w Chorzowie. Z wykształcenia jest dziennikarką. Podobno pisać chciała od zawsze, ale dopiero w 2017 roku zadebiutowała jako pisarka wydając powieść „Tajemnicza śmierć Marianny Biel”. Zabawny kryminał, którego akcja rozgrywa się w Chorzowie, a jednym z bohaterów jest kundelek o imieniu Gucio, zapoczątkował serię „Kryminał pod psem”. W tym roku do księgarń trafił szósty tom serii „Trup w sanatorium”. Cała seria cieszy się dużą popularnością wśród czytelników. Jej opowiadanie „Trup, którego nie ma” znalazło się w tomie „Zabójczy pocisk”, zawierającym teksty piętnastki najlepszych polskich autorów kryminałów.

Marta Matyszczak jest także autorką kryminalnych fars teatralnych, wystawianych przez wrocławskich aktorów („Szajba na tropie” - farsa napisana wspólnie z Michałem J. Zielińskim, „4.50 ze Świebodzkiego”, „Kochajmy się”, „Sztuka życia”). Pisze felietony dla magazynu „Chorzów. Miasto Kultury”. Wspólnie z mężem prowadzi Kawiarenkę Kryminalną – portal poświęcony literaturze kryminalnej (www.kawiarenka.kryminalna.pl). W październiku tego roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Chorzowa w dziedzinie kultury.

Spotkanie odbywa się w ramach projektu „Qulturalna Retroteka” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Autor: KN

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.