Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 marca 2019, Maria, Wienczyslaw, Ireneusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Przewodniki turystyczne online

Wszystkim, którzy wybierają się na wycieczkę po Bytomiu, polecamy popularne przewodniki turystyczne. Znajdziesz w nich nie tylko informacje o atrakcjach, ale także gotowe propozycje spacerów, ścieżki dydaktyczne, ścieżki spacerowe, trasy turystyczne piesze i rowerowe. 

Śladami wymiaru sprawiedliwości

Śladami wymiaru sprawiedliwości Data publikacji: 29 lipca 2018Podczas wczorajszej /28 lipca/ wycieczki w ramach cyklu „Poznaj Bytom z przewodnikiem”, uczestnicy kroczyli śladami wymiaru sprawiedliwości. Zajrzeli między innymi do więziennej celi, sali rozpraw oraz mieli możliwość zajęcia miejsca przewodniczącego rady miejskiej w sali sesyjnej urzędu.

Pierwszym punktem zwiedzania był urząd miejski. Budynek wzniesiony na początku XX wieku na obrzeżu parku miejskiego. Zbudowany w stylu eklektyzmu z elementami modernizmu. Od 1916 roku mieścił się tu sąd cywilny, który został odłączony od sądu karnego. Po II wojnie światowej został przeznaczony na cele administracyjne, a w latach 60-tych przeniosła się tutaj Miejska Rada Narodowa. Obecnie jest siedzibą władz samorządowych.

Na miejscu grupa została przywitana przez zastępcę prezydenta miasta, Bożenę Mientus, która zaprosiła turystów do swojego gabinetu. Zwiedzili też salę konferencyjną, tzw. „salę lustrzaną”, gabinet sekretarza miasta oraz salę sesyjną, w której podejmowane są uchwały rady miejskiej.

W programie wycieczki znalazł się również do dziś działający sąd rejonowy przy ulicy Piekarskiej. Grupa słuchała historii budynku stojąc pośrodku dziedzińca. Podziwiali otaczające ich krużganki, których kolumnadę zdobią herby Bytomia, Śląska, Polski oraz symbol sprawiedliwości – waga. Budynek powstał w drugiej połowie XIX wieku zgodnie ze wzorem bytomskiego projektanta Paula Jackischa.

Ostatnim miejscem był areszt śledczy. To jednostka typu zamkniętego przeznaczona dla: tymczasowo aresztowanych mężczyzn pozostających do dyspozycji Prokuratury Rejonowej w Bytomiu, Sądu Rejonowego w Bytomiu, tymczasowo aresztowanych chorych na cukrzycę insulinozależną, tymczasowo aresztowanych oraz skazanych kobiet i mężczyzn, którzy wymagają leczenia w warunkach szpitalnych, recydywistów penitencjarnych oraz osadzonych niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Znajduje się tutaj 359 miejsc, w tym 53 w szpitalu więziennym. Zwiedzający zobaczyli więzienną celę, część szpitalną oraz spacerniak.

To nie koniec wycieczek w te wakacje. Przewodnicy odkryją jeszcze przed nami inne ciekawe miejsca Bytomia. Już 5 sierpnia, w niedzielę pójdziemy śladami społeczności żydowskiej. Dowiemy się, gdzie żyli, gdzie się modlili i gdzie spoczęli po śmierci. W programie zwiedzania m.in. cmentarz żydowski w Bytomiu. Zapisy od jutra /30 lipca/.

Zwiedzanie miejskich zabytków w ramach cyklu „Poznaj Bytom z przewodnikiem” organizowane jest przez bytomski oddział PTTK oraz Referat Promocji Bytomia Urzędu Miejskiego w Bytomiu. By wziąć udział w wycieczkach, wystarczy dokonać zgłoszenia, dzwoniąc pod nr tel. 32 386 36 69, mailowo (promo@um.bytom.pl) lub osobiście w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7. Koszt każdej wycieczki wynosi 6 zł.


Galeria zdjęć:Autor: Arkadiusz Janocha
Zdjęcia: Hubert Klimek/Daria Trela

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.