Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 października 2019, Juliana, Łukasza, Bogumila

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Śladami bytomskich Żydów

Śladami bytomskich Żydów Data publikacji: 4 sierpnia 2019W Bytomiu nie brakuje miejsc, które warto odwiedzić i zapoznać się z ich historią. Jednym z nich jest cmentarz żydowski przy ul. Piekarskiej, a także miejsca związane z dziejami Żydów w Bytomiu. Dzisiaj /4 sierpnia/ były one celem kolejnej wycieczki organizowanej przez Biuro Promocji Bytomia.

Temat wycieczki „Śladami bytomskich Żydów” był okazją do zapoznania się z kulturą żydowską w naszym mieście i regionie. Bytomianie zobaczyli nie tylko cmentarz żydowski przy ul. Piekarskiej, ale również zapoznali się z judaikami ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego, przekazanymi tej instytucji w 2017 roku przez Gminę Żydowską, a pochodzącymi z księgozbioru dawnego Domu Modlitwy Kongregacji Wyznania Mojżeszowego w Bytomiu.

Trasa niedzielnego spaceru prowadziła również przez zakątki bytomskiego śródmieścia, związane z obecnością Żydów w historii naszego miasta, między innymi: plac Grunwaldzki, gdzie w 1938 roku spłonęła synagoga, ul. Piastów Bytomskich, gdzie był żydowski cmentarz czy bytomski Rynek, w którym wiele kamienic należało do żydowskich rodzin.

Zapraszamy również na kolejne wycieczki, które odbędą się w kolejne sierpniowe weekendy. Wśród nich będą:

10 sierpnia, Bytom śladami wojny

Start: 10.30 spod Biura Promocji Bytomia, Rynek 7
Nie lada gratka dla miłośników historii II wojny światowej. Plan tej wycieczki obejmuje m.in. przedstawienie fragmentu historii miasta związanej z okresem nazistowskim, m.in. budynków, gdzie znajdowały się siedziby Gestapo i SS, czy Adolf Hitler Schule. W programie również zwiedzanie wnętrza schronów „Sosabowski” i „Trager” na Placu Akademickim.

Prowadzenie: Dariusz Pietrucha, prezes stowarzyszenia Pro Fortalicium.
Zapisy: 5 sierpnia.

17 sierpnia. Park Fazaniec i dolina Bytomki

Start: 9.00 ul. księdza Pawła Krawczyka przy pamiątkowej tablicy (pomiędzy Parafią pw.
Świętej Rodziny oraz Zespołem Szkół nr 3 w Bytomiu ul. Konstytucji 20).

Przyrodnicze walory starego, zabytkowego parku Fazaniec w Bytomiu-Szombierkach, który w ostatnich latach podlegał kompleksowej rewitalizacji, przybliżone zostaną przez pasjonata lokalnej przyrody, który o bytomskich parkach wie wszystko. Trasa tego spaceru obejmuje wędrówkę przez zielone okolice na granicy Bytomia i Rudy Śląskiej, kolonii Zgorzelec, aż do parku Mickiewicza. Przygotujcie się na moc zielonych wrażeń!

Prowadzenie: Łukasz Fuglewicz, pracownik MZZiGK, edukator ekologiczny.
Zapisy: 12 sierpnia

24 sierpnia,  Z dziejów powstań śląskich
Start: 10.00
100-lecie powstań śląskich to dobra okazja do tego, żeby poznać bliżej rolę i znaczenie Bytomia w przebiegu tych historycznych wydarzeń na Górnym Śląsku, a także zajrzeć w miejsca na mapie naszego miasta, które są z nimi nierozerwalnie związane. Na trasie m.in. wejście na teren budynku Poczty przy ul. Piekarskiej, pamiątkowa tablica upamiętniająca Hotel Lomnitz oraz powstający właśnie historyczny mural w podcieniach bramy przy ul. Gliwickiej 8, czy groby powstańców.

Prowadzenie: Tomasz Śmiałek, historyk i certyfikowany przewodnik.
Zapisy: 19 sierpnia

31 sierpnia, Miechowice – szlakiem dziedzictwa von Thiele-Wincklerów
Start: 9.15 - na przystanku autobusowym przy Urzędzie Miejskim w Bytomiu, ul. Wrocławska

To opowieść o początkach przemysłu na terenie Bytomia. Czy nazwiska takie jak Franciszek Aresin, Ignacy Domes, Maria Aresin - piękna „Róża Śląska”, czy Franz von Winckler brzmią dla Was znajomo? Ta malownicza wycieczka wciągnie Was w ich świat i opowie o tym, jak romantyczne historie przeplatały się w ich życiu z dynamiczną działalnością biznesową i społeczną. W programie m.in. zwiedzanie wnętrza Ostoi Pokoju, Domku Matki Ewy oraz kościoła p.w. św. Krzyża.

Prowadzenie: Małgorzata Janota, bytomski oddział PTTK.
Zapisy: 26 sierpnia

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Tomasz Sanecki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.