Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
30 maja 2020, Joanna, Feliks, Ferdynand

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Historyczny budynek "UL-a" odnowiony

Pięć lat temu bytomskim harcerzom zamarzyło się, by historyczny budynek Domu Polskiego, zwany "Ulem", znajdujący się u zbiegu ulic Sokoła i Korfantego, stał się siedzibą hufca. Udało się. Modernizacja obiektu współfinansowana ze środków unijnych właśnie dobiega końca.

Budynki po byłej KWK Rozbark zmieniają oblicze

Rewitalizacja obiektów po byłej Kopalni Węgla Kamiennego Rozbark idzie pełną parą. Wyremontowano już mur oporowy wzdłuż ul. Chorzowskiej, trwają zaawansowane prace w budynku noclegowo-szkoleniowym oraz po dawnej maszynowni Bończyk, a dodatkowo rozpoczęto prace w budynku kotłowni.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Śladami bytomskich Żydów

Śladami bytomskich Żydów Data publikacji: 4 sierpnia 2019W Bytomiu nie brakuje miejsc, które warto odwiedzić i zapoznać się z ich historią. Jednym z nich jest cmentarz żydowski przy ul. Piekarskiej, a także miejsca związane z dziejami Żydów w Bytomiu. Dzisiaj /4 sierpnia/ były one celem kolejnej wycieczki organizowanej przez Biuro Promocji Bytomia.

Temat wycieczki „Śladami bytomskich Żydów” był okazją do zapoznania się z kulturą żydowską w naszym mieście i regionie. Bytomianie zobaczyli nie tylko cmentarz żydowski przy ul. Piekarskiej, ale również zapoznali się z judaikami ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego, przekazanymi tej instytucji w 2017 roku przez Gminę Żydowską, a pochodzącymi z księgozbioru dawnego Domu Modlitwy Kongregacji Wyznania Mojżeszowego w Bytomiu.

Trasa niedzielnego spaceru prowadziła również przez zakątki bytomskiego śródmieścia, związane z obecnością Żydów w historii naszego miasta, między innymi: plac Grunwaldzki, gdzie w 1938 roku spłonęła synagoga, ul. Piastów Bytomskich, gdzie był żydowski cmentarz czy bytomski Rynek, w którym wiele kamienic należało do żydowskich rodzin.

Zapraszamy również na kolejne wycieczki, które odbędą się w kolejne sierpniowe weekendy. Wśród nich będą:

10 sierpnia, Bytom śladami wojny

Start: 10.30 spod Biura Promocji Bytomia, Rynek 7
Nie lada gratka dla miłośników historii II wojny światowej. Plan tej wycieczki obejmuje m.in. przedstawienie fragmentu historii miasta związanej z okresem nazistowskim, m.in. budynków, gdzie znajdowały się siedziby Gestapo i SS, czy Adolf Hitler Schule. W programie również zwiedzanie wnętrza schronów „Sosabowski” i „Trager” na Placu Akademickim.

Prowadzenie: Dariusz Pietrucha, prezes stowarzyszenia Pro Fortalicium.
Zapisy: 5 sierpnia.

17 sierpnia. Park Fazaniec i dolina Bytomki

Start: 9.00 ul. księdza Pawła Krawczyka przy pamiątkowej tablicy (pomiędzy Parafią pw.
Świętej Rodziny oraz Zespołem Szkół nr 3 w Bytomiu ul. Konstytucji 20).

Przyrodnicze walory starego, zabytkowego parku Fazaniec w Bytomiu-Szombierkach, który w ostatnich latach podlegał kompleksowej rewitalizacji, przybliżone zostaną przez pasjonata lokalnej przyrody, który o bytomskich parkach wie wszystko. Trasa tego spaceru obejmuje wędrówkę przez zielone okolice na granicy Bytomia i Rudy Śląskiej, kolonii Zgorzelec, aż do parku Mickiewicza. Przygotujcie się na moc zielonych wrażeń!

Prowadzenie: Łukasz Fuglewicz, pracownik MZZiGK, edukator ekologiczny.
Zapisy: 12 sierpnia

24 sierpnia,  Z dziejów powstań śląskich
Start: 10.00
100-lecie powstań śląskich to dobra okazja do tego, żeby poznać bliżej rolę i znaczenie Bytomia w przebiegu tych historycznych wydarzeń na Górnym Śląsku, a także zajrzeć w miejsca na mapie naszego miasta, które są z nimi nierozerwalnie związane. Na trasie m.in. wejście na teren budynku Poczty przy ul. Piekarskiej, pamiątkowa tablica upamiętniająca Hotel Lomnitz oraz powstający właśnie historyczny mural w podcieniach bramy przy ul. Gliwickiej 8, czy groby powstańców.

Prowadzenie: Tomasz Śmiałek, historyk i certyfikowany przewodnik.
Zapisy: 19 sierpnia

31 sierpnia, Miechowice – szlakiem dziedzictwa von Thiele-Wincklerów
Start: 9.15 - na przystanku autobusowym przy Urzędzie Miejskim w Bytomiu, ul. Wrocławska

To opowieść o początkach przemysłu na terenie Bytomia. Czy nazwiska takie jak Franciszek Aresin, Ignacy Domes, Maria Aresin - piękna „Róża Śląska”, czy Franz von Winckler brzmią dla Was znajomo? Ta malownicza wycieczka wciągnie Was w ich świat i opowie o tym, jak romantyczne historie przeplatały się w ich życiu z dynamiczną działalnością biznesową i społeczną. W programie m.in. zwiedzanie wnętrza Ostoi Pokoju, Domku Matki Ewy oraz kościoła p.w. św. Krzyża.

Prowadzenie: Małgorzata Janota, bytomski oddział PTTK.
Zapisy: 26 sierpnia

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Tomasz Sanecki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.