Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 stycznia 2020, Felicja, Rafal, Tymoteusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Trwa nabór wniosków PONE

Od 5 sierpnia trwa nabór wniosków na dofinansowanie do wymiany pieców węglowych oraz montażu odnawialnych źródeł energii na rok 2019/2020 w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji dla Gminy Bytom.

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Są pieniądze na walkę z niską emisją

Są pieniądze na walkę z niską emisją Data publikacji: 26 lipca 2019Są dodatkowe pieniądze i nowości w uzyskaniu dotacji na zmianę ogrzewania. Będzie szybciej i prościej, a o pieniądze można starać się także na podłączenie mieszkania do PEC. Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz podpisał umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację Programu Ograniczenia Niskiej Emisji.

Bytom otrzymał 1 338 000 zł. Pozwoli to na wykonanie ok. 230 inwestycji. Należy tutaj zaznaczyć, że Program Ograniczania Niskiej Emisji nakierowany jest głównie na likwidację starych, zasypowych pieców węglowych. Ich liczba w Bytomiu ma się zmniejszać, z co za tym idzie - poprawić ma się jakość powietrza. Pieniądze mogą być wykorzystane na wymianę pieców węglowych na te ogrzewane gazem, biomasą, energią elektryczną oraz kotły węglowe spełniające normy emisyjne klasy 5. Po dotacje mogą sięgnąć też osoby chcące zamontować kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne. Dobra wiadomość dla osób, które chcą zmienić ogrzewanie mieszkań z węglowego na ogrzewanie miejskie. W ramach przyznanych Bytomiowi środków można starać się również o dotację na prace związane z przyłączeniem do PEC.

Kwoty, o jakie mogą ubiegać się bytomianie są dwukrotnie wyższe niż do tej pory (które otrzymywali z miejskich dotacji), w zależności od rodzaju ogrzewania. I tak na wymianę pieca węglowego na gazowy można było otrzymać 1 500 zł, teraz będzie to 3 600 zł, a w przypadku wymiany na kocioł węglowy lub na biosmasę klasy 5, dotacja może wynieść aż 7 200 zł.

Nowością jest dofinansowanie zakupu paneli fotowoltaicznych oraz kolektorów słonecznych, gdzie  dotacja będzie wynosiła maksymalnie 15 000 zł (fotowoltaika) lub 9 000 zł (solary). Trzeba jednak podkreślić, że dopłat do tego typu instalacji, nie będzie zbyt dużo, bo priorytetem tego programu jest ograniczenie niskiej emisji poprzez eliminację pieców węglowych.

O pieniądze należy starać się już na etapie przygotowania inwestycji (a nie jak do tej pory - po jej zakończeniu). W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek, a dopiero po jego pozytywnej weryfikacji wybrać firmę, która przeprowadzi inwestycję . Ostatnim etapem będzie podpisanie umowy z gminą Bytom i przelew dotacji na konto firmy wykonującej prace.

Nabór wniosków na dofinansowanie wymiany ogrzewania ruszy na początku sierpnia. Szczegółowe informacje pojawią się niebawem.


Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: UM w Bytomiu, fot. H. Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.