Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 października 2019, Juliana, Łukasza, Bogumila

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Rycerze u bram miasta

Rycerze u bram miasta Data publikacji: 28 sierpnia 2019Warsztaty kowalskie, garncarskie i moc walk rycerskich – to tylko część atrakcji VI Bytomskiego Jarmarku Średniowiecznego, który w najbliższy weekend /31 sierpnia - 1 września/ zamieni Park Miejski w średniowieczną osadę.
 
Lśniące zbroje, szczęk oręża i jarmarczny gwar – to atrybuty imprezy, która z roku na rok przyciąga coraz więcej zainteresowanych. Do stworzenia niepowtarzalnego klimatu prastarej osady zadbają Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Leo Corde” oraz rycerze z całej Polski.
 
Na widzów czeka szereg widowiskowych konkurencji, w których zmierzą swe siły najlepsi łuczniczy i rycerze z całego kraju. W programie między innymi: pojedynki na miecz długi, pojedynki na miecz i tarcze oraz pełnokontaktowe Walki Drużyn Rycerskich - starcia z użyciem różnorodnej broni dla najwaleczniejszych. Nie zabraknie także pokazowej bitwy, podczas której zostaną wytoczone ciężkie działa artyleryjskie - a wydarzenie to nawiązywać będzie do roku 1430, kiedy to pod murami Bytomia odbyły się walki z husytami.
 
Tego dnia do  Bytomia zjadą zdobywcy medali na turniejach rangi Mistrzostw Polski i Mistrzostw Świata. VI Bytomski Jarmark Średniowieczny to także sporo atrakcji dla całych rodzin m.in.  pokaz z żywym ogniem Fire Show, spektakl średniowieczny  "Za siedmioma wiekami" w wykonaniu Teatru "Trójkąt" oraz koncert muzyki dawnej i występ zespołu Castle Dreams - duetu wykonującego muzykę rockową z elementami folku.

W programie imprezy przewidziano pokaz sokolniczy oraz pokaz jazdy konnej. Jarmark to także obóz rycerski, historyczne namioty i kramy, które oferować będą typowe średniowieczne wyroby i potrawy, stoiska rzemieślników, co roku licznie odwiedzane przez dzieci za sprawą codziennychych warsztatów: garncarskich, kowalskich, szycia szmacianych lalek, a nawet dojenia krowy.

Sobotnie /31 sierpnia/ atrakcje rozpoczną się o 13.00 i potrwają do 22.00. W niedzielę, 1 września, średniowieczna osada zaprasza w swe progi od 12.00 do 16.00. Szczegółowy program można znaleźć na: www.becek.pl.

Patronat honorowy nad imprezą objął prezydent Mariusz Wołosz.


Autor: AK

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.