Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
30 maja 2020, Joanna, Feliks, Ferdynand

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Historyczny budynek "UL-a" odnowiony

Pięć lat temu bytomskim harcerzom zamarzyło się, by historyczny budynek Domu Polskiego, zwany "Ulem", znajdujący się u zbiegu ulic Sokoła i Korfantego, stał się siedzibą hufca. Udało się. Modernizacja obiektu współfinansowana ze środków unijnych właśnie dobiega końca.

Budynki po byłej KWK Rozbark zmieniają oblicze

Rewitalizacja obiektów po byłej Kopalni Węgla Kamiennego Rozbark idzie pełną parą. Wyremontowano już mur oporowy wzdłuż ul. Chorzowskiej, trwają zaawansowane prace w budynku noclegowo-szkoleniowym oraz po dawnej maszynowni Bończyk, a dodatkowo rozpoczęto prace w budynku kotłowni.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Rycerze u bram miasta

Rycerze u bram miasta Data publikacji: 28 sierpnia 2019Warsztaty kowalskie, garncarskie i moc walk rycerskich – to tylko część atrakcji VI Bytomskiego Jarmarku Średniowiecznego, który w najbliższy weekend /31 sierpnia - 1 września/ zamieni Park Miejski w średniowieczną osadę.
 
Lśniące zbroje, szczęk oręża i jarmarczny gwar – to atrybuty imprezy, która z roku na rok przyciąga coraz więcej zainteresowanych. Do stworzenia niepowtarzalnego klimatu prastarej osady zadbają Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Leo Corde” oraz rycerze z całej Polski.
 
Na widzów czeka szereg widowiskowych konkurencji, w których zmierzą swe siły najlepsi łuczniczy i rycerze z całego kraju. W programie między innymi: pojedynki na miecz długi, pojedynki na miecz i tarcze oraz pełnokontaktowe Walki Drużyn Rycerskich - starcia z użyciem różnorodnej broni dla najwaleczniejszych. Nie zabraknie także pokazowej bitwy, podczas której zostaną wytoczone ciężkie działa artyleryjskie - a wydarzenie to nawiązywać będzie do roku 1430, kiedy to pod murami Bytomia odbyły się walki z husytami.
 
Tego dnia do  Bytomia zjadą zdobywcy medali na turniejach rangi Mistrzostw Polski i Mistrzostw Świata. VI Bytomski Jarmark Średniowieczny to także sporo atrakcji dla całych rodzin m.in.  pokaz z żywym ogniem Fire Show, spektakl średniowieczny  "Za siedmioma wiekami" w wykonaniu Teatru "Trójkąt" oraz koncert muzyki dawnej i występ zespołu Castle Dreams - duetu wykonującego muzykę rockową z elementami folku.

W programie imprezy przewidziano pokaz sokolniczy oraz pokaz jazdy konnej. Jarmark to także obóz rycerski, historyczne namioty i kramy, które oferować będą typowe średniowieczne wyroby i potrawy, stoiska rzemieślników, co roku licznie odwiedzane przez dzieci za sprawą codziennychych warsztatów: garncarskich, kowalskich, szycia szmacianych lalek, a nawet dojenia krowy.

Sobotnie /31 sierpnia/ atrakcje rozpoczną się o 13.00 i potrwają do 22.00. W niedzielę, 1 września, średniowieczna osada zaprasza w swe progi od 12.00 do 16.00. Szczegółowy program można znaleźć na: www.becek.pl.

Patronat honorowy nad imprezą objął prezydent Mariusz Wołosz.


Autor: AK

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.