Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 stycznia 2020, Tatiana, Pawel, Milosz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Trwa nabór wniosków PONE

Od 5 sierpnia trwa nabór wniosków na dofinansowanie do wymiany pieców węglowych oraz montażu odnawialnych źródeł energii na rok 2019/2020 w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji dla Gminy Bytom.

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Ruszył nabór wniosków na PONE

Ruszył nabór wniosków na PONE Data publikacji: 5 sierpnia 2019Rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie na zmianę ogrzewania. Od dziś (5 sierpnia) w Urzędzie Miejskim (pokój 213) dyżuruje Łukasz Bystrzanowski z firmy EKOSKAN - operator PONE. Przyjmuje dokumenty i odpowiada na pytania. Już pojawili się pierwsi zainteresowani.

W pokoju nr 213 (I piętro) uruchomiony został Punkt Obsługi Klienta Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla gminy Bytom (POK).

Ważne!

Wnioski na dofinansowanie wymiany ogrzewania przyjmowane są tylko w poniedziałki, od 9.00 do 17.00. Należy je składać w pokoju nr 213.

Każda osoba składająca wniosek otrzymuje numerek. Lista z numerami zakwalifikowanych do dofinansowania wniosków ukaże się na stronie bytom.pl.

Wnioski przyjmowane będą do wyczerpania limitu. Więcej informacji: tel. 794 243 787; 792 243 788; 600 243 782, www.niskaemisja.ekoscan.pl. , bytom@ekoscan.pl.

Przypomnijmy, Bytom otrzymał 1,3 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. Pozwoli to na wykonanie ok. 230 inwestycji.

Należy tutaj zaznaczyć, że Program Ograniczania Niskiej Emisji nakierowany jest głównie na likwidację starych, zasypowych pieców węglowych. Ich liczba w Bytomiu ma się zmniejszać, z co za tym idzie - poprawić ma się jakość powietrza. Pieniądze mogą być wykorzystane na wymianę pieców węglowych na te ogrzewane gazem, biomasą, energią elektryczną oraz kotły węglowe spełniające normy emisyjne klasy 5. Po dotacje mogą sięgnąć też osoby chcące zamontować kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne. W ramach przyznanych Bytomiowi środków można starać się również o dotację na prace związane z przyłączeniem do PEC i likwidację pieców węglowych.

Kwoty, o jakie mogą ubiegać się bytomianie są dwukrotnie wyższe niż do tej pory (które otrzymywali z miejskich dotacji), w zależności od rodzaju ogrzewania. I tak na wymianę pieca węglowego na gazowy można było otrzymać 1 500 zł, teraz będzie to 3 600 zł, a w przypadku wymiany na kocioł węglowy lub na biosmasę klasy 5, dotacja może wynieść aż 7 200 zł.

Nowością jest dofinansowanie zakupu paneli fotowoltaicznych oraz kolektorów słonecznych, gdzie  dotacja będzie wynosiła maksymalnie 15 000 zł (fotowoltaika) lub 9 000 zł (solary). Trzeba jednak podkreślić, że dopłat do tego typu instalacji, nie będzie zbyt dużo, bo priorytetem tego programu jest ograniczenie niskiej emisji poprzez eliminację pieców węglowych.

O pieniądze należy starać się już na etapie przygotowania inwestycji (a nie jak do tej pory - po jej zakończeniu). W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek, a dopiero po jego pozytywnej weryfikacji wybrać firmę, która przeprowadzi inwestycję. Ostatnim etapem będzie podpisanie umowy z gminą Bytom i przelew dotacji na konto firmy wykonującej prace.


Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: UM w Bytomiu, fot. G. Goik

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.