Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 czerwca 2019, Albert, Laura, Adolf

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Rozruch maszyn w EC Szombierki - Industriada 2018

Rozruch maszyn w EC Szombierki - Industriada 2018 Data publikacji: 8 czerwca 2018Pokaz filmu „Historia i teraźniejszość EC Szombierki”, wystawy poświęcone roli bytomskich kobiet w dziejach miasta oraz Matce Ewie, a także pokaz multimedialny. Tak rozpoczął się pierwszy dzień Industriady w EC Szombierki. Kolejne atrakcje już jutro, 9 czerwca.

Gwoździem programu „Rozruchu maszyn” w EC Szombierki w ramach tegorocznej Industriady był pokaz filmu „Historia i teraźniejszość EC Szombierki” opowiadającego o Elektrociepłowni Szombierki, niegdyś jednej z największych elektrowni w Europie, która rozpoczęła działalność w 1920 roku. Film w reżyserii Alicji Schatton ze zdjęciami Tomasza Kozika, którego producentem jest Muzeum Górnośląskie, pokazuje historię tego wyjątkowego miejsca z punktu widzenia ludzi – pracowników, którzy je tworzyli i współtworzyli. Dodatkowo ich wspomnienia i spojrzenie na dzieje bytomskiej elektrociepłowni stanowią ciekawe i cenne uzupełnienie obrazu.

Podczas pierwszego dnia Industriady w EC Szombierki można było zobaczyć także wystawy poświęcone bytomskim kobietom, które odegrały znaczącą rolę w dziejach Bytomia i Śląska, oraz historię życia Matki Ewy, a także spotkać się z Michałem Rejnerem – artystą malarzem z Szombierek, docenionym w Stanach Zjednoczonych, gdzie jego prace prezentowano w galerii sztuki Blanc Gallery w Chicago.

Przypominamy również o drugim dniu Industriady w Bytomiu w EC Szombierki i w parowozowni Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Szczegóły programu na www.industriada.pl

Warto jedynie dodać, że atrakcją sobotnich wydarzeń w Bytomiu będą warsztaty i zawody chodzenia w szpilkach w EC Szombierki, a także możliwość przejażdżki koleją wąskotorową, drezyną i odwiedzenie parowozowni Górnośląskich Kolei Wąskotorowych przy ul. Reja.

Serdecznie zapraszamy!

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Tomasz Sanecki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.