Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
26 sierpinia 2019, Maria, Sandra, Ireneusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

ZBM i TBS łączą siły. Co to oznacza dla mieszkańców?

Zwiększenie potencjału inwestycyjnego, usprawnienie administracji, a co za tym idzie zmniejszenie jej kosztów, a także oszczędności związane z racjonalizacją kosztów obsługi prawnej, finansowej i zarządzania nieruchomościami. To tylko niektóre korzyści wynikające z połączenia ZBM-u i TBS-u w jedną spółkę.

Bytom uśmiecha się do Ciebie

Bytomskie koszulki  i torby zdobił już m.in. zabytkowy tramwaj, bytomski lew i smok. Teraz czas na odrobinę ekstrawagancji i zupełnie nowy look. W Biurze Promocji Bytomia są już do kupienia nowe wzory gadżetów promocyjnych.

BO Bytom! BO - mamy 4 mln zł.

Rusza Bytomski Budżet Obywatelski. Po kilku latach przerwy mieszkańcy ponownie będą mogli zdecydować na co przeznaczyć część miejskich pieniędzy. Na ten cel zagwarantowano aż 4 mln zł. Nabór wniosków potrwa od 15 lipca do 10 września.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Rozpoczęła się wymiana oświetlenia w Bytomiu

Rozpoczęła się wymiana oświetlenia w Bytomiu


2230 miejskich opraw zostanie wymienionych na energooszczędne oświetlenie LED-owe. Całkowity koszt modernizacji oświetlenia będzie wynosił prawie 2,5 mln zł, jednak aż 85% stanowić będzie dofinansowanie, jakie Bytom uzyskał ze środków Unii Europejskiej. Prace rozpoczęły się już na ul. Dworcowej, gdzie wymienionych zostanie 56 lamp.

Przypomnijmy, że umowę na modernizację oświetlenia drogowego w Bytomiu, które prowadzi firma  FBSerwis SA prezydent Bytomia Mariusz Wołosz oraz dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu podpisali 9 kwietnia br. Inwestycja obejmuje m.in. montaż 2230 nowych opraw LED z systemem redukcji mocy, demontaż i utylizację starych opraw, wymianę przewodów i wysięgników na słupach oświetleniowych.

Dzięki inwestycji w nowe oświetlenie miasto zyska też oszczędności. Koszty energii elektrycznej mają zmaleć z 535 tys. zł do 289 tys. zł rocznie. Wynika to z zastosowania nowoczesnych opraw LED-owych. Zużycie prądu zmniejszy się nawet o 47%. Dodatkowe oszczędności ma przynieść też wprowadzenie redukcji mocy w godzinach późnonocnych, kiedy ruch samochodów i pieszych jest znikomy.

Warto dodać, że z przeprowadzonego audytu ekonomiczno-technicznego oświetlenia dróg, ulic i miejsc publicznych w Bytomiu wynika, że wiele opraw posiada pożółkłe klosze lub nie spełnia wymogów obecnej normy oświetleniowej. Lampy zamontowane są pod złym kątem i nierównomiernie rozmieszczone. Część opraw jest wyeksploatowana. Ten stan wkrótce się zmieni.

Łącznie na terenie Bytomia znajduje się 10,7 tys. punktów oświetleniowych, z czego około 7,5 tys. to punkty oświetleniowe firmy Tauron Dystrybucja S.A – do gminy należy 2870 lamp, z których aż 80%, czyli 2230 lamp przejdzie modernizację, która właśnie się rozpoczęła w centrum miasta.

W ramach projektu wymienione zostanie oświetlenie m.in. w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla, wzdłuż głównych arterii komunikacyjnych (m.in. al. Jana Nowaka Jeziorańskiego, ul. Konstytucji, Stolarzowickiej, Wrocławskiej, ks. Jana Frenzla, Frycza-Modrzewskiego, Zabrzańskiej), przy Rynku i innych placach (pl. Sikorskiego, pl. Akademickim) oraz wzdłuż części ulic w Śródmieściu i dzielnicach Bytomia (m.in. przy ul. Dworcowej, Kolejowej, Olimpijskiej, Tarnogórskiej, Batorego, Chrobrego, Smolenia, Żeromskiego, al. Legionów, Siemianowickiej, Tuwima, Brzezińskiej, Staffa, Alojzjanów, Oświęcimskiej, Powstańców Śląskich, Arki Bożka, Długiej, Hlonda, Szymały, Sikorskiego, Wolnego, Popiełuszki, Elektrownia, Ossolińskiego, Czecha, Pogodnej, Fabrycznej, Szyby Rycerskie).

W trakcie prowadzonych prac pracownicy firmy firmę FBSerwis S.A., będą korzystać z podnośników, ustawionych w pobliżu latarń, dlatego prosimy kierowców i pieszych o zachowanie ostrożności i omijanie wygrodzonych na czas prac miejsc. Przy wymianie lamp mogą być przycinane gałęzie, jednak nie przewidujemy utrudnień drogowych. Miejsca o dużym natężeniu ruchu, będą modernizowane w godzinach nocnych.

Warto dodać, że w trakcie prac modernizacyjnych latarnie mogą świecić w ciągu dnia. Jest to konieczne w celu sprawdzenia ich prawidłowego funkcjonowania po wymianie opraw. Jeżeli nie pojawią się problemy przyłączeniowe, to nowe oprawy będą od razu uruchamiane.

Łącznie Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu wymieni 2 230 miejskich lamp. Zakończenie prac planowane jest na listopad tego roku.

Cała wartość tej inwestycji będzie wynosić ok. 2,5 mln zł, z czego 85% będzie stanowiło dofinansowanie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) Oś Priorytetowa: 4. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna, Poddziałanie:4.5.1. : Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie – ZIT.

Warto również dodać, że na ulicy Katowickiej, pod nadzorem Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów, przeprowadzone zostały testy nowych latarń. Usterki zauważone w pierwszych dniach testów zostały usunięte. Stylistyka nowych latarń nawiązuje do historycznej zabudowy. Przeszłość łączy się tu z nowoczesnością i ekologią, ponieważ zakupiono energooszczędne oprawy lamp, wykonane w technologii LED.

We współpracy z Tramwajami Śląskimi, które modernizują torowisko, zdecydowano się również na budowę wspólnych słupów dla trakcji tramwajowej i oświetlenia ulicznego.
 


Galeria zdjęć:Autor: Arkadiusz Janocha
Zdjęcia: Grzegorz Goik

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.