Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
22 lutego 2020, Marta, Malgorzata, Piotr

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Kolejna ulica z Funduszu Dróg Samorządowych będzie przebudowana

Kierowcy korzystający na co dzień z ul. Świętej Elżbiety muszą spodziewać się utrudnień drogowych. W najbliższy poniedziałek, 24 lutego rozpoczyna się przebudowa tej ulicy, która będzie kosztować łącznie ponad 2,5 mln zł, z czego 1 mln 285 tys. zł to dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych.

Nie stój w kolejce. Zapłać przez internet

Aby uniknąć stania w kolejkach, klienci Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego w Bytomiu mogą opłaty komunikacyjne regulować również przez internet. Opłaty można wnosić na rachunek bankowy: Urząd Miejski w Bytomiu, Getin Noble Bank S.A. Oddział Bytom - 83 1560 1049 0000 9030 0005 1440.

Wypełnij kwestionariusz ankiety dotyczący reklam w mieście - ruszają konsultacje społeczne


Spotkaj się z prezydentem i porozmawiaj o mieście

Znane są kolejne terminy spotkań prezydenta Mariusza Wołosza z mieszkańcami. Bytomianie mogą porozmawiać o sprawach dotyczących miasta, zgłosić uwagi, poprosić o pomoc w rozwiązaniu jakiegoś problemu.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Rozładować trudne emocje na poziomie frustracji

Rozładować trudne emocje na poziomie frustracji Data publikacji: 7 lutego 2020Blisko 50 osób wzięło udział w Programie Korekcyjno-Edukacyjnym dla stosujących przemoc w rodzinie w 2019 roku. Zajęcia prowadzone przez pracowników Ośrodka Interwencji Kryzysowej pomagają uczestnikom radzić sobie z emocjami i zrozumieć mechanizmy własnego postępowania.

Przede wszystkim koncentrujemy się na tym, że to nie ludzie są źli a ich postępowanie - mówi Anna Domarecka z OIK. Nie oceniamy, nie ferujemy wyroków. Każdy ma prawo do trudnych  emocji, tylko musi nauczyć się sobie z nimi radzić i jak je konstruktywnie wyrażać.

Przekrój osób, które korzystają z porad terapeutów OIK-u jest bardzo zróżnicowany. To m.in. sprawcy przestępstw kierowani tu przez kuratorów sądowych, osoby, w stosunku do których wszczęto procedurę Niebieskiej Karty czy też klienci MOPR, często matki, u których asystent rodziny zauważył agresję wobec najbliższych. Wszystkich łączy jedno - brak kontroli nad emocjami.

Zazwyczaj zaczyna się od tłumionej frustracji - tłumaczy Anna Domaracka. Później jest gniew, potem agresja, a potem - przemoc. Na zajęciach uczymy uczestników, że trudne emocje powinni rozładowywać już na poziomie frustracji. Dowiadują się, jak rozpoznawać sygnały, które daje im własne ciało, jak przygotować się do trudnej rozmowy i w jaki sposób komunikować się z otoczeniem, żeby rozwiązywać problemy bezkonfliktowo. Uczymy komunikacji bez przemocy.

Program korekcyjno-edukacyjny dla osób stosujących przemoc to wymóg, jaki nakłada na powiaty Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W Bytomiu od dwóch lat realizowany jest przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej (wcześniej przez Centrum Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Uzależnieniom). Rocznie mogą uczestniczyć w nim 52 osoby (w 3 edycjach po 14 uczestników). Zajęcia prowadzone są w systemie popołudniowym i weekendowym, żeby umożliwić udział w nim osobom pracującym, nie tylko tym, które są kierowane przez pracowników socjalnych.

Agresja dotyka nie tylko osoby dysfunkcyjne - zaznacza Marta Szmelcer, kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Wiele osób spotyka się z nią w pracy czy szkole. Żyjemy coraz szybciej, jesteśmy coraz bardziej zestresowani. Coraz częściej trafiają do nas mieszkańcy Bytomia, którzy są tego świadomi i pytają, jak zaradzić trudnym emocjom, żeby nie odbijały się one na relacjach rodzinnych. Umawiają się na rozmowy z naszymi specjalistami. Zachęcamy ich wówczas do udziału w programie korekcyjno-edukacyjnym, bo to program, w którym każdy może wziąć udział.

Chętni mogą skontaktować się z pracownikami Ośrodka Interwencji Kryzysowej osobiście (ul. Wrocławska 46) lub telefonicznie (533 302 078).


Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: Pixabay

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.