Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 września 2020, Dora, Gerard, Teodor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

BO Bytom: Głosuj online

Ruszyło głosowanie w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. Wejdź na: https://bo.bytom.pl/ i zdecyduj, które projekty zostaną zrealizowane.

Forum Burmistrzów na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji

Wymienią się doświadczeniami oraz obawami związanymi z procesem odchodzenia od węgla, a także poszukają najlepszych rozwiązań, aby skutki transformacji dla gospodarek miast górniczych były jak najmniej odczuwalne. W czwartek, 24 września w Bytomiu odbędzie się III Forum Burmistrzów na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Kolejna drogowa inwestycja zakończona. Tym razem w Łagiewnikach

Rozbudowa kanalizacji deszczowej, budowa chodnika, a także roboty bitumiczne na ulicy Szyby Rycerskie. Zakończyła się kolejna inwestycja drogowa warta około 1,2 mln. Jej realizacja była możliwa dzięki pozyskaniu przez miasto dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych w kwocie prawie 550 tys. zł.

Bytomski Rynek znów się zazielenił

Nowe nasadzenia drzew, krzewów i roślin w modułowych donicach oraz nowe pergole i ławki. Zakończyły się prace związane z odnową zieleni na płycie bytomskiego Rynku. Wszystkie prace kosztowały około 230 tys. zł.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Wróciłeś z zagranicy i podejrzewasz u siebie koronawirusa lub miałeś kontakt z osobą, u której podejrzewasz zakażenie? Natychmiast skontaktuj się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Bytomiu. Do czasu otrzymania pomocy odizoluj się od innych ludzi.

Opłaty można uregulować przez internet!

Uwaga mieszkańcy! Opłatę komunikacyjną, przekształceniową, za wieczyste użytkowanie, a także podatki od środków transportowych czy nieruchomości można zapłacić przez internet bez dodatkowych opłat i prowizji. Więcej TUTAJ

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Rozładować trudne emocje na poziomie frustracji

Rozładować trudne emocje na poziomie frustracji Data publikacji: 7 lutego 2020Blisko 50 osób wzięło udział w Programie Korekcyjno-Edukacyjnym dla stosujących przemoc w rodzinie w 2019 roku. Zajęcia prowadzone przez pracowników Ośrodka Interwencji Kryzysowej pomagają uczestnikom radzić sobie z emocjami i zrozumieć mechanizmy własnego postępowania.

Przede wszystkim koncentrujemy się na tym, że to nie ludzie są źli a ich postępowanie - mówi Anna Domarecka z OIK. Nie oceniamy, nie ferujemy wyroków. Każdy ma prawo do trudnych  emocji, tylko musi nauczyć się sobie z nimi radzić i jak je konstruktywnie wyrażać.

Przekrój osób, które korzystają z porad terapeutów OIK-u jest bardzo zróżnicowany. To m.in. sprawcy przestępstw kierowani tu przez kuratorów sądowych, osoby, w stosunku do których wszczęto procedurę Niebieskiej Karty czy też klienci MOPR, często matki, u których asystent rodziny zauważył agresję wobec najbliższych. Wszystkich łączy jedno - brak kontroli nad emocjami.

Zazwyczaj zaczyna się od tłumionej frustracji - tłumaczy Anna Domaracka. Później jest gniew, potem agresja, a potem - przemoc. Na zajęciach uczymy uczestników, że trudne emocje powinni rozładowywać już na poziomie frustracji. Dowiadują się, jak rozpoznawać sygnały, które daje im własne ciało, jak przygotować się do trudnej rozmowy i w jaki sposób komunikować się z otoczeniem, żeby rozwiązywać problemy bezkonfliktowo. Uczymy komunikacji bez przemocy.

Program korekcyjno-edukacyjny dla osób stosujących przemoc to wymóg, jaki nakłada na powiaty Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W Bytomiu od dwóch lat realizowany jest przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej (wcześniej przez Centrum Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Uzależnieniom). Rocznie mogą uczestniczyć w nim 52 osoby (w 3 edycjach po 14 uczestników). Zajęcia prowadzone są w systemie popołudniowym i weekendowym, żeby umożliwić udział w nim osobom pracującym, nie tylko tym, które są kierowane przez pracowników socjalnych.

Agresja dotyka nie tylko osoby dysfunkcyjne - zaznacza Marta Szmelcer, kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Wiele osób spotyka się z nią w pracy czy szkole. Żyjemy coraz szybciej, jesteśmy coraz bardziej zestresowani. Coraz częściej trafiają do nas mieszkańcy Bytomia, którzy są tego świadomi i pytają, jak zaradzić trudnym emocjom, żeby nie odbijały się one na relacjach rodzinnych. Umawiają się na rozmowy z naszymi specjalistami. Zachęcamy ich wówczas do udziału w programie korekcyjno-edukacyjnym, bo to program, w którym każdy może wziąć udział.

Chętni mogą skontaktować się z pracownikami Ośrodka Interwencji Kryzysowej osobiście (ul. Wrocławska 46) lub telefonicznie (533 302 078).


Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: Pixabay

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.