Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 lutego 2019, Zbigniew, Julian, Lukasz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Rozpoczęła się rewitalizacja pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach

Jakie tajemnice skrywa w sobie pałac Tiele-Wincklerów w Miechowicach? Rozpoczęły się prace archeologiczne i remontowe związane z rewitalizacją pałacu, w którym swoje dzieciństwo spędziła Ewa von Tiele-Winckler, znana jako Matka Ewa.

Modelarskie cuda w Bytomiu

Ta impreza to prawdziwa gratka nie tylko dla pasjonatów modelarstwa, ale także wszystkich tych, którzy na co dzień nie mają styczności z tego rodzaju hobby. Przez dwa dni 2 i 3 marca w Bytomiu już po raz XV odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Modelarski.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Rozbarczanie upamiętnili ofiary tragedii

Rozbarczanie upamiętnili ofiary tragedii Data publikacji: 1 grudnia 2018To miejsce jednej z największych tragedii w historii górnictwa w Bytomiu. 95 lat temu, w 1923 roku w kopalni „Rozbark” /ówczesnej Heinz Grube/ zginęło 145 górników. Jak co roku w intencji poległych górników odprawiono mszę na cmentarzu przy ul. Staffa, gdzie pochowana została większość ofiar tej tragedii.

Do katastrofy na kopalni „Rozbark” doszło 31 stycznia 1923 roku, jednak co roku, w przeddzień Barbórki bytomianie zbierają się na nabożeństwie, aby uczcić ofiary tragedii, w której zginęło 145 osób – 141 górników i 4 ratowników. Większość ofiar /122 osoby/ eksplozji pyłu węglowego w kopalni pochowano w lutym 1923 roku na cmentarzu przy ul. Staffa, zaś pozostali na cmentarzach w Bytomiu, Piekarach Śląskich czy Radzionkowie.

Udział w piątkowej, 30 listopada mszy wzięli udział mieszkańcy Bytomia, głównie rozbarczanie, górnicy byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Rozbark”, ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu oraz władze miasta na czele z prezydentem Bytomia, Mariuszem Wołoszem. Na uroczystość przybyli także przedstawiciele innych śląskich kopalń, jak również górniczych związków zawodowych i spółek węglowych w naszym regionie.

Tragedia w kopalni „Rozbark” była największą katastrofą górniczą w Bytomiu. Akcja ratunkowa prawie 500 metrów pod ziemią trwała wiele dni. Wydobyto podczas niej 145 zabitych i kilkuset rannych. Dwa lata po tragedii, w 1925 roku, w miejscu zbiorowej mogiły na cmentarzu przy ul. Staffa stanął pomnik z nazwiskami wszystkich poległych w katastrofie górników.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.