Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
08 kwietnia 2020, Julia, Dionizy, January

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Wróciłeś z zagranicy i podejrzewasz u siebie koronawirusa lub miałeś kontakt z osobą, u której podejrzewasz zakażenie? Natychmiast skontaktuj się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Bytomiu. Do czasu otrzymania pomocy odizoluj się od innych ludzi.

Osobno, ale razem

Jak sobie radzimy podczas kwarantanny? Jak się odnajdujemy w naszym nowym rytmie dnia? I wreszcie jak się wspieramy w tym trudnym czasie? Wyślij nam swoje zdjęcie i podziel się doświadczeniami, biorąc udział w akcji „Osobno, ale razem”.

Kolejne ograniczenia wprowadzone w związku z koronawirusem

Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18. roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki czy bulwary będą zamknięte. Oprócz tego zmienione zostają zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i zawieszona działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Co jeszcze się zmienia?

Zewsząd płynie pomoc dla Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu

Samochody transportowe, urządzenia do dezynfekcji, aparat RTG, budowa dwóch śluz na terenie oddziału zakaźnego, respiratory, a także środki finansowe na zakup płynów i sprzętu do dezynfekcji. Zewsząd płynie pomoc dla miejskiego szpitala w Bytomiu.

Komunikat dla klientów Wydziału Komunikacji

Zgłoszenie zbycia i nabycia pojazdów oraz inne wnioski w sprawie pojazdów można składać za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub drogą elektroniczną (platforma ePUAP i elektroniczna skrzynka podawcza systemu pojazd i kierowca). Zobacz linki – TUTAJ

Od 16 marca Urząd Miejski zamknięty. Obsługa przez telefon i internet

Od poniedziałku, 16 marca /do odwołania/ Urząd Miejski w Bytomiu, podległe mu jednostki organizacyjne oraz spółki miejskie zostaną zamknięte. Klienci będą mogli skorzystać z usług tylko w nadzwyczajnych sytuacjach po wcześniejszym kontakcie telefonicznym lub mailowym.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Rewitalizacja Bytomia trwa: umowa na renowację budynku MDK nr 1 podpisana

Data publikacji: 21 stycznia 2020logo EFRR.png

Zabytkowy budynek Młodzieżowego Domu Kultury odzyska dawny blask. 21 stycznia zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda podpisał umowę na renowację kamienicy przy ul. Powstańców Warszawskich 12. Prace remontowe będzie prowadziła wyłoniona w przetargu firma "DeS" z Krakowa – ta sama, która prowadzi remont Pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach. 

Renowacja budynku wpisanego do rejestru zabytków wojewody śląskiego to kolejny krok w rewitalizacji Śródmieścia Bytomia. Cieszymy się, że kamienica o wyjątkowych walorach architektonicznych i ciekawej historii w końcu doczeka się remontu. Dzięki przeprowadzonym pracom, budynek, w którym mieści się Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Termomodernizacja, czyszczenie elewacji, remont klatek schodowych

Pochodzący z 1906 roku budynek Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 już wkrótce zmieni się od wewnątrz i na zewnątrz. Piaskowa elewacja zostanie wyczyszczona, tynk od podwórza naprawiony, cegły pokryte glazurą odrestaurowane. Obiekt przejdzie termomodernizację. Wymienione zostaną okna, drzwi, wyremontowany zostanie dach.

Wewnątrz budynku ekipy remontowe częściowo wymienią instalację elektryczną i centralnego ogrzewania. Odnowione zostaną klatki schodowe, pomieszczenia sanitarne, podłogi, marmury. Obiekt zostanie też dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Remont Młodzieżowego Domu Kultury będzie przebiegał w systemie projektuj-buduj. Wykonawca najpierw wykona projekt, a po jego zatwierdzeniu i uzyskaniu niezbędnych pozwoleń – latem tego roku rozpocznie realizację prac.

Renowacja za 8,8 mln zł

Przetargi na odnowę MDK nr 1 ogłaszane były kilkakrotnie. Ze względu na niedoszacowanie projektu – w 2016 r. prace remontowe w MDK nr 1 wyceniono na 5 mln zł, podczas gdy wartość ofert składanych przez potencjalnych wykonawców była ponaddwukrotnie wyższa – zamówień nie można było rozstrzygnąć. W sierpniu 2019 roku zadecydowano o przekazaniu dodatkowych środków z budżetu miasta na realizację projektu, dzięki czemu kamienica przy ul. Powstańców Warszawskich 12 doczeka się remontu.

Odnowa Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 będzie kosztowała 8,8 mln zł. Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 z puli przeznaczonej miastu jako Obszarowi Strategicznej Interwencji (4 mln zł), z budżetu miasta (4,238 mln zł – z czego aż 4 mln zł mają stanowić wydatki niekwalifikowane) oraz z budżetu państwa (476 tys. zł).

Wykonawcą prac będzie firma "DeS" z Krakowa, która remontuje pałac Tiele-Wincklerów w Miechowicach. Firma od ponad 30 lat specjalizuje się w pracach budowlano-konserwatorskich na Śląsku i Małopolsce. Ma na swoim koncie m.in.: remont pomieszczeń Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego i stajni książęcych w Pszczynie; renowację drewnianej elewacji Jaszczurówki w Zakopanem, murów miejskich w Dobczycach czy elewacji budynku Sądu Rejonowego w Będzinie. Pod okiem krakowskiej firmy przebiegał też remont konserwatorski ruin zamku Tenczyn w Rudnie.

Projekt: Renowacja budynku i pomieszczeń Młodzieżowego Domu Kultury Nr 1 w Bytomiu dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego). Oś priorytetowa V. Ochrona środowiska i efektywne wykorzystywanie zasobów, Działanie 5.3. Dziedzictwo kulturowe, poddziałanie 5.3.2. Dziedzictwo kulturowe – OSI.

 


Galeria zdjęć:Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: UM w Bytomiu, fot. H. Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.