Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 lutego 2019, Romana, Izabela, Damian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz złożyć wniosek o dowód osobisty - przeczytaj!

Od 4 marca dowody osobiste zostaną wzbogacone w warstwę elektroniczną. Dzięki temu, nowe dowody będą mogły posłużyć nam jako podpis elektroniczny przy załatwianiu spraw urzędowych. Wdrożenie wiąże się niestety z utrudnieniami.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Pustostany ofertą dla inwestorów. Oficjalna premiera we wrześniu

Data publikacji: 3 lipca 2018logo_kolor.jpg

Pustostany mogą być atutem, a nie barierą w rozwoju. Bytom przygotował innowacyjne oferty dla inwestorów: 1. nieruchomości z gotową dokumentacją techniczną i zaleceniami konserwatorskimi, 2. nieruchomości w zamian za usługę remontową. Zostaną one oficjalnie zaprezentowane podczas Forum Inwestycji Mieszkaniowych i Nieruchomości we wrześniu.

W ramach projektu pilotażowego rewitalizacji, który miasto realizuje od 2016 roku, wytypowano kwartał w ścisłym centrum miasta z 44 budynkami. Wykonano dla nich kompletną inwentaryzację. Przedsiębiorca, który zdecydowałby się na zakup budynku (lub lokalu), otrzymuje kompleksową dokumentację techniczną: ekspertyzę techniczną oraz rzuty mieszkań i lokali użytkowych. To zdecydowanie obniży koszty inwestycji, jakie musiałby ponieść przedsiębiorca. Pozwoli mu także zapoznać się ze stanem technicznym, kubaturą budynku i kosztami kompleksowego remontu.
Piłsudsiego 63.2.jpg
Gruntowne przebadania budynków w kwartałach pilotażu ma w przyszłości pomóc przywrócić im dawny blask i niwelować bariery architektoniczne w Śródmieściu. Opracowania techniczne zawierają również wytyczne dotyczące zakresu remontów, na przykład czy należy wymienić strop lub dach lub jaką zastosować kolorystykę elewacji. Specjaliści wykonali badania też stratygraficzne (mają na celu określenie pierwotnej technologii wykonania i oryginalnej kolorystyki elewacji i jej detalu architektonicznego), na podstawie których wytyczyli przyszłym inwestorom barwy elewacji, jakie mają zastosować w trakcie remontu. W sumie w zinwentaryzowanych budynkach w badanym kwartale znajduje się ponad  250 pustostanów. Opracowanie dokumentacji kosztowało 1 mln zł.

Piłsudskiego 63.1.jpg

To niejedyna propozycja dla inwestorów chcących nabyć nieruchomość. Miasto może odsprzedać ją za usługę remontową w miejskich pustostanach lub części wspólnych budynku, na zasadzie wymiany barterowej. Jeśli przedsiębiorcy zdecydują się na takie rozwiązanie, nie będą wpłacać pieniędzy do miejskiej kasy, ale za równowartość nieruchomości lub lokalu wyremontują pustostany w budynkach należących do miasta. W ten sam sposób mogą nabyć lokal użytkowy czy grunt do zabudowy (plomba).  Rozmawiamy z właścicielami firm prezentując im naszą ofertę. Są takim rozwiązaniem zainteresowani - mówi Bogna Krystek-Kucewicz z Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Przedsiębiorca może na takiej transakcji oszczędzić, a gmina zyskuje wyremontowane mieszkania zastępcze lub socjalne.

Piłsudskiego przed.JPG

Bezgotówkowa sprzedaż lokali w zamian za usługę remontową to kolejny instrument Modelu Dostępnego Mieszkalnictwa, jaki miasto wypracowuje w trakcie projektu pilotażowego "Bytom od nowa. Innowacyjne Projekty Mieszkaniowe i Rozwój Inicjatyw Społecznych". Model zawiera praktyczne rozwiązania, jakie miasta mogą zastosować, chcąc zaspokoić potrzeby lokalowe mieszkańców, wykorzystując do tego występujące w mieście pustostany. Na przykład: jak stworzyć bazę niewielkich mieszkań dla młodych, ułatwić seniorom zamianę swoich mieszkań, uruchomić mieszkania treningowe dla młodzieży opuszczającej pieczę zastępczą. Chcemy także wykorzystać inwestycje w pustostany proponując rozwiązanie leasingu zwrotnego w nieruchomościach, partnerstwa publiczno-prywatnego -  mówi Bogna Krystek-Kucewicz. Partnerami takich działań mogą być spółdzielnie mieszkaniowe, przedsiębiorcy, Towarzystwa Budownictwa Społecznego czy organizacje pozarządowe. 

Pieniądze na ten cel pochodzą z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna, a przekazało je miastu Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju w ramach projektu pilotażowego rewitalizacji.

 smilenia 12.jpg

Ofertę dla inwestorów miasto zaprezentuje podczas Forum Inwestycji Mieszkaniowych i Nieruchomości oraz Targów Nieruchomości. Przypomnimy, we wrześniu do Bytomia zjadą przedstawiciele polskiego samorządu, organizacji samorządowych, instytucji finansowych, naukowcy oraz przedsiębiorcy specjalizujący się w inwestycjach mieszkaniowych.

Impreza odbędzie się 10 i 11 września w Teatrze Rozbark.

 


Autor: Iwona Wronka

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.