Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 września 2020, Aurelia, Wladyslaw, Kamil

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Przeszłość na cztrech kółkach

1276869508.jpgZabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji.

Możemy snuć teorię, jakie wrażenie na ówczesnych wywołały pierwsze egzemplarze, które na przestrzeni wieków zjeżdżały z produkcyjnych taśm, podczas gdy niejednokrotnie nam, na widok starych aut „opada szczęka”. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych.

Nie dość wspomnieć o odbywających się co roku w naszym mieście Paradach Pojazdów Zabytkowych, kiedy to płyta rynku zamienia się w wielki kolorowy parking, czy o Zlotach Pojazdów Militarnych, kiedy teren Dolomitów Sportowej Doliny przybiera barwy wojenne. Z myślą o motoryzacyjnych tradycjach w 2008 roku otwarto tu Galerię Motoryzacji i Techniki – miejsce, w którym prezentowane są najwspanialsze zabytkowe pojazdy z różnych część świata.

I tak pierwsza hala przeznaczona jest na wystawy czasowe, gdzie możliwa jest szybka zmiana ekspozycji. Z kolei druga hala przeznaczona jest na ekspozycje o stałym charakterze. Galeria Techniki i Motoryzacji aspiruje więc do miana kolejnego punku na kulturalnej mapie miasta i obok wystawienniczej funkcji ma pełnić także rolę edukacyjną. To miejsce, gdzie uczniowie bytomskich szkół i nie tylko będą mieli okazję zapoznać się z myślą techniczną konstruktorów samochodów i sięgającą bez mała 100 lat historią przemysłu motoryzacyjnego.

Galeria znajduje się na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego przy ul. Strzelców Bytomskich 98.

12.JPG  14.JPG  15.JPG  
_MG_2722.JPG  _MG_2726.JPG  _MG_2729.JPG                        

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.