Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 marca 2019, Gabriel, Marek, Gabor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Kolejna zmiana organizacji ruchu w związku z remontem skrzyżowania

Uwaga kierowcy! 11 marca wprowadzona została kolejna zmiana organizacji ruchu w związku z remontem skrzyżowania ulic: Katowickiej, Chorzowskiej, Miarki, Siemianowickiej i Witczaka

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Promenada na Rozbarku już prawie na ukończeniu

Promenada na Rozbarku już prawie na ukończeniu Data publikacji: 10 stycznia 2019Kładka nad ul. Siemianowicką, oświetlenie, sześć tablic pamiątkowych, nowe ławki, trejaże, a także wykonanie większości traktów pieszych. Promenada na Rozbarku - budowana po dawnej kolei wąskotorowej - łącząca ul. Pszczyńską z ul. Alozjaznów jest prawie gotowa. Niestety decyzją poprzednich władz miasta nie przewidziano odtworzenia linii kolei wąskotorowej.

Przypomnijmy, że budowę promenady realizuje Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu w ramach zadania „Stworzenie przyjemnych i bezpiecznych przestrzeni dla mieszkańców Rozbarku”. Inwestycja warta około 12 mln zł została podzielona na trzy części - budowę promenady wraz z oświetleniem, prace związane z wyburzeniami budynków zagrażających bezpieczeństwu mieszkańców oraz zagospodarowaniem terenów.

Budowa promenady trwa już od kilku miesięcy, ale jej charakterystycznym symbolem jest zbudowana w listopadzie 2018 roku kładka nad ulicą Siemianowicką, która połączy pieszy trakt od ul. Pszczyńskiej na trasie linii dawnej kolei wąskotorowej z ulicami: Kochanowskiego, św. Kingi, Jaronia, Musialika i Alojzjanów.

Niestety poprzednie władze miasta nie wsłuchały się w nasze apele i wybudowana kładka nie daje możliwości odtworzenia linii wąskotorowej. To spora strata bo jej odtworzenie i połączenie zakładów naprawczych przy ul. Brzezińskiej z dworcem kolejowym i dalej parowozownią przy ul. Reja stworzyłoby unikatowy, wewnątrz miejski, szlak zabytków techniki – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia

Do tej pory wykonano większość deptaków wzdłuż promenady, jak również zakończono instalację oświetlenia, koszy i ławek, trejaży oraz tablic pamiątkowych, które przypominają historię Rozbarku. Teren wymaga jeszcze gruntownego uprzątnięcia.

Większość robót przy budowie promenady została już wykonana. Pozostały jeszcze do ukończenia deptaki wzdłuż ulicy Jaronia i Świętej Kingi, a także wykończenie promenady łączącej ul. Świętej Kingi z ul. Witczaka. Wszystkie prace powinny zakończyć się do końca marca
– mówi Robert Białas, dyrektor Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu.

W ramach projektu rewitalizacji Rozbarku mają również powstać: nowe place zabaw w rejonie  ul. Siennej/Pszczyńskiej, sąsiedzkie ogródki warzywno-ziołowo-kwiatowe wraz z małymi placami zabaw w rejonie ul. Musialika 1 i 3 oraz ul. Alojzjanów 26 i 28. Zmiana oblicza czeka też pl. Świętej Barbary, będący niejako rozbarskim Rynkiem. Jego przebudowa i nowe zagospodarowanie będzie polegało na urządzeniu tam ścianki wspinaczkowej, plenerowej sceny, łuku tanecznego, fontanny i posadzkowych trampolin. Zagospodarowane zostaną również tereny przy ul. Kochanowskiego/Reymonta/Królowej Jadwigi, gdzie powstanie nowy tematyczny plac zabaw - Angry Birds, karuzela tarczowa oraz bujaki.

Również przy ul. Musialika 18 powstanie tematyczny plac zabaw z zamontowanym urządzeniem zabawowym w formie klatki.

Przy skwerze „Szynol” zostanie rozbudowany dotychczasowy plac zabaw oraz siłownia zewnętrzna, ponadto zostanie wybudowane nowe boisko wielofunkcyjne, a także zostaną zamontowane urządzenia zręcznościowe Parkour.

Na terenie pomiędzy ul. Alojzjanów a parkingiem przy ul. Staffa powstanie zewnętrzna siłownia terenowa z czternastoma urządzeniami siłowymi, w tym z trzema przeznaczonymi dla osób niepełnosprawnych. W bezpośrednim sąsiedztwie powstanie także ścieżka zdrowia dla dzieci. Przy zbiegu ulic Alojzjanów i Musialika powstanie teren rekreacyjno - sportowy z zamontowanymi urządzeniami Skate Parku.

Obecnie dla wyposażenia większości tych placów zostały już zakupione i zmagazynowane przez wykonawców urządzenia.

„Stworzenie przyjemnych i bezpiecznych przestrzeni dla mieszkańców Rozbarku” dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 oraz z budżetu państwa.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.