Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
28 listopada 2020, Jakub, Leslaw, Zdzislaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Prezydent Bytomia zaproponował właścicielowi EC Szombierki jej odkupienie

W setną rocznicę uruchomienia Elektrociepłowni Szombierki, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz zaproponował właścicielowi zabytku – spółce Rezonator SA – odkupienie Elektrociepłowni Szombierki po cenie, za jaką właściciel nabył ją w 2016 roku. Powodem jest postępująca degradacja zabytku.

Mimo pandemii utrzymujemy budżet miasta na poziomie ponad 1 mld zł

21 grudnia bytomscy radni będą debatować o projekcie budżetu Bytomia na 2021 rok. Projekt uchwały budżetowej został już przedstawiony Regionalnej Izbie Obrachunkowej, która ma wydać opinię na temat uchwały. Przedstawiamy najważniejsze założenia projektowanego budżetu Bytomia.

Rozpoczyna się przebudowa ważnego skrzyżowania w Szombierkach

Przebudowa skrzyżowania ulicy Frycza Modrzewskiego z ul. Zabrzańską to inwestycja, która ma nie tylko poprawić bezpieczeństwo na drodze, ale również komfort jazdy kierowców, którzy kierują się z Bytomia w stronę Rudy Śląskiej i Zabrza – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Od 28 listopada zmiany w obostrzeniach związanych z koronawirusem

Od 28 listopada stopniowo będą znoszone obostrzenia związane z pandemią koronawirusa w naszym kraju. 21 listopada rząd przedstawił plan działania na nadchodzący czas. Najważniejsze zmiany to przywrócenie działalności sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych, a także zmiana daty ferii zimowych w Polsce.

Bytomskie lokale z jedzeniem na wynos - zobacz listę

Decyzją rządu od dzisiaj, 24 października wszystkie restauracje, kluby, bary, puby, kawiarnie są zamknięte dla gości. Lokale gastronomiczne mogą jednak prowadzić sprzedaż na wynos. Zobacz, które bytomskie lokale serwują jedzenie na wynos i z dowozem.

Nowe zasady przyjmowania klientów w Urzędzie Miejskim i USC w Bytomiu

W związku z pojedynczymi przypadkami zakażeń koronawirusem wśród pracowników Urzędu Miejskiego w Bytomiu oraz kwarantanną części personelu, od 21 października nastąpią zmiany organizacji pracy w Urzędzie Miejskim w Bytomiu, zaś od 26 października w USC.

BO Bytom - mieszkańcy wybrali

27 projektów, 30 tysięcy głosów oddanych przez prawie 18 tysięcy osób i aż 15 inicjatyw wybranych przez bytomian do realizacji. Znamy wyniki tegorocznego Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Wróciłeś z zagranicy i podejrzewasz u siebie koronawirusa lub miałeś kontakt z osobą, u której podejrzewasz zakażenie? Natychmiast skontaktuj się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Bytomiu. Do czasu otrzymania pomocy odizoluj się od innych ludzi.

Projekt: Rewitalizacja terenów po byłej KWK Rozbark - Etap I budynek cechowni i administracyjny

Rewitalizacja terenów po byłej KWK Rozbark

We wrześniu 2011 r. Miasto Bytom podpisało z Zarządem Województwa Śląskiego umowę na dofinansowanie realizacji projektu pn. „ Rewitalizacja terenów po byłej KWK Rozbark – Etap I budynek cechowni i administracyjny ”.

Projekt współfinansowany ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013, Działanie 6.2. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych, Poddziałanie 6.2.2 Rewitalizacja - „duże miasta”.

Dofinansowanie projektu zrealizowane zostało z dwóch źródeł pomocy publicznej, tj. Regionalna pomoc inwestycyjna i Pomoc na wspieranie kultury i dziedzictwa kulturowego. W ramach pierwszej pomocy poziom dofinansowania wynosi 40 % wydatków kwalifikowalnych związanych z przebudową budynku administracyjnego, jego wyposażeniem oraz zagospodarowaniem i budową parkingu.

Druga pomoc obejmuje wydatki zawiązane z przebudową zabytkowego budynku cechowni, gdzie wysokość dofinansowania wynosi 75 % wydatków kwalifikowalnych w zakres których wchodzą roboty budowlano-montażowe oraz wyposażenie obiektu.

Wartość realizacji wszystkich prac wyniosła: 17 412 066,62 zł., w tym koszty kwalifikowalne : 15 399 145,01 zł. , dofinansowanie ze środków UE : 9 088 298 zł.

Prace budowlane rozpoczęły się w marcu 2012 r. a ich wykonawcą było Konsorcjum czterech firm, których liderem było Przedsiębiorstwo Usługowo Produkcyjno Handlowe Budowlani Sp. z o.o. z siedzibą w Bytomiu. Nadzór inwestorski nad realizacją projektu pełnił Inżynier Kontraktu, którym było konsorcjum dwóch firm, a liderem Rejonowe Przedsiębiorstwo Inwestycji Sp. z o.o., z siedzibą w Bytomiu. Koordynację i nadzór nad całością realizacji, w tym rozliczanie dofinansowania projektu, w imieniu Miasta Bytom prowadził Wydział Realizacji Inwestycji i Remontów.

W ramach projektu zrealizowane zostały wszystkie zaplanowane prace mające na celu adaptację i zmianę sposobu użytkowania dwóch obiektów po byłej Kopalni Węgla Kamiennego Rozbark w Bytomiu obejmujących zabytkowy budynek cechowni i budynek administracyjny oraz zagospodarowanie przyległego terenu.

Budynek administracyjny przeszedł gruntowny remont i został zmodernizowany z przeznaczeniem jako obiekt wielofunkcyjny na cele edukacyjne, kulturalne i społeczne. Powstały pokoje noclegowe, sala ćwiczeń, miejsca pracy twórczej, a także pomieszczenia socjalne wraz z zapleczem gospodarczym i sanitarnym. Elewacja zewnętrzna poddana została renowacji i odnowiona została w nowej kolorystyce. Obiekt został kompletnie wyposażony w sprzęt, meble, urządzenia.

Budynek dawnej cechowni zaprojektowany został i wyremontowany z przeznaczeniem na cele kulturalne w tym dla potrzeb organizowania spektakli, przedstawień publicznych i teatralnych. W obiekcie powstały 3 sale ćwiczeń z profesjonalną wykładzina taneczną, sala widowiskowa wraz ze sceną, pomieszczenia przeznaczone na kawiarnię, zaplecze administracyjno – socjalne, magazynowe oraz pomieszczenia służące do obsługi przedstawień. Budynek dostosowany został dla osób niepełnosprawnych.

Obiekt wyposażony został w profesjonalny sprzęt nagłaśniający i oświetleniowy dla potrzeb obsługi spektakli. Sala widowiskowa (dawna sala zborna cechowni) pomieści ok. 200 widzów, gdzie m.in. zamontowana została mobilna widownia z siedziskami na 100 osób.

Pomieszczenia administracyjne, kawiarnia, zaplecze socjalno-magazynowe oraz garderoby wyposażone zostały w meble, szafy, fotele, biurka i szereg urządzeń niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania obiektu. Z uwagi na fakt, że budynek cechowni wpisany jest do rejestru zabytków, wszelkie prace w nim realizowane odbywały się w uzgodnieniu i pod ścisłym nadzorem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Sala zborna zachowała swój pierwotny charakter z pozostawionym układem wewnętrznej stolarki okiennej i drzwiowej, która poddana została renowacji. Zachowana została glazura ścienna, która po oczyszczeniu i uzupełnieniu ubytków odzyskała nową jakość. Stolarka zewnętrzna, z uwagi na bardzo zły stan nie pozwalający na jej dalsze użytkowanie, została wymieniona na nową z zachowaniem kształtu oraz podziału profili pionowych i poziomych. Renowacji i czyszczeniu poddana została cała zewnętrzna elewacja cechowni.

Nie udało się zachować konstrukcji dachu nad salą zborną, którego katastrofalny stan techniczny ujawniony podczas prowadzonych prac remontowych i przeprowadzonych ekspertyzach uzasadniał konieczność rozbiórki. W miejsce starej, zamontowana została nowa konstrukcja z drewna klejonego z zachowaniem pierwotnego kształtu charakterystycznego dla dachu cechowni. Nowy dach zapewni długotrwałe bezpieczne użytkowanie całego obiektu. Na wniosek Konserwatora Zabytków jeden z rozebranych wiązarów stalowych został poddany drobnej konserwacji i jego ekspozycja znajduje się na ogrodzonym terenie cechowni. Zarówno w budynku administracyjnym jak i cechowni zamontowana została instalacja solarna będąca dodatkowym źródłem zasilającym obiekty w ciepłą wodę.

Tereny przyległe do obiektów zostały zagospodarowane małą architekturą: niska zieleń, ławki, latarnie, wybudowano parking na 163 miejsca postojowe Cała realizacja projektu zakończyła się w styczniu 2014 r. Zrewitalizowany w ramach projektu obszar zyskał nową jakość.

Gospodarzem obiektów została gminna jednostka kultury Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark , który z energią i różnorodnymi projektami artystycznymi rozpoczyna działalność na nowej scenie w dzielnicy Rozbark.

kwk roz.jpg

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

1.Budynek administr-widok.jpg2.Budynek administ-widok2.jpg 3.Budynek administr.-widok3.jpg 4. Plac rekreacyjny.jpg 5. Budynek administr-klatka schodowa.jpg 6. Budynek administr-korytarz.jpg 7.Budynek administr-łazienka.jpg 8.Budynek administr-łazienka2.jpg 9.Budynek administr-pokój.jpg 10.Budynek administr-pokój 2 os..jpg 11.Budynek administr.-pokój widok.jpg 12.Budynek administr-widok pokoju.jpg 13. Budynek administr-kuchnia.jpg 14.Budynek administr-pomieszczenie jadalne.jpg 15.jpg 16.jpg 17.Budynek administr-sala ćwiczeń.jpg 18.Budynek administr-sala ćwiczeń 2.jpg Parking pomiędzy cechownią a bud administacyjnym.jpg Cechownia-elewacja po renowacji.jpg Cechownia-elewacja półn..JPG Cechownia-elewacja zachodnia.JPG Cechownia-hol wejsciowy.JPG Cechownia-kawiarnia.JPG Cechownia-panele solarne.JPG Cechownia-pomieszczenie biurowe.JPG Cechownia-sala audio.JPG Cechownia-sala ćwiczeń.JPG Cechownia-sala glowna-widownia.JPG Cechownia-siłownia.JPG Cechownia-toaleta dla niepełnosprawnych.JPG Cechownia-Toalety.jpg cechownia-wejscie główne.JPG Cechownia-widok na scene.JPG Cechownia-widok od ul.W.Kilara.JPG DSC02641.JPG DSC02655.JPG DSC02866.JPG


Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.