Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 lipca 2020, Henryk, Wlodzimierz, Brunon

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytom otrzyma wsparcie ekspertów z Unii Europejskiej

Sytuacja naszego miasta po raz kolejny została dostrzeżona przez UE. W ramach konkursu Wyzwanie Inteligentnych Miast Bytom otrzyma wsparcie ekspertów z miast UE, którzy pomogą nam w opracowaniu projektów w obszarach, w jakich nasze miasto musi się rozwijać w przyszłości – mówi Michał Bieda, wiceprezydent Bytomia.

Nowy tramwaj na historycznej linii

Linia tramwajowa nr 38 biegnąca ul. Piekarską i kursujący tam zabytkowy wagon to jedna z wizytówek Bytomia. Na czas epidemii ze względów sanitarnych charakterystyczny tramwaj zniknął z torów, a jego miejsce zajął nowoczesny „niskopodłogowiec”.

Bytom pierwszym miastem w Metropolii, gdzie za parkowanie zapłacisz kartą

Aż 30 proc. płatności za postój w Strefie Płatnego Parkowania w Bytomiu realizowanych jest bezgotówkowo. Bytomianie coraz chętniej korzystają z wprowadzanej stopniowo w 2020 r. w 74 bytomskich parkomatach możliwości płacenia za parkowanie kartą płatniczą

Dom Pomocy Społecznej "Kombatant" w Bytomiu pokonał koronawirusa

Niemal trzy miesiące trwała walka z ogniskiem koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” w Bytomiu. W tym czasie koronawirusa pokonało 74 mieszkańców domu i 21 pracowników ośrodka.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Wróciłeś z zagranicy i podejrzewasz u siebie koronawirusa lub miałeś kontakt z osobą, u której podejrzewasz zakażenie? Natychmiast skontaktuj się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Bytomiu. Do czasu otrzymania pomocy odizoluj się od innych ludzi.

Gotowi do startu? Ruszył Bytomski Budżet Obywatelski 2020

Ponad 4,7 mln zł czeka w tegorocznej puli przeznaczonej na projekty, które zostaną wyłonione do realizacji w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. Nabór wniosków potrwa do 24 lipca.

Od 8 czerwca drzwi Urzędu Miejskiego w Bytomiu znów otwarte dla klientów

Od poniedziałku, 8 czerwca klienci Urzędu Miejskiego w Bytomiu będą mogli załatwić swoje sprawy bezpośrednio w budynkach przy ul. Parkowej 2 i Smolenia 35. Klienci będą przyjmowani w poniedziałek od godz. 7.30 do godz. 17.30 oraz od wtorku do piątku od godz. 7.30 do godz. 15.00.

Tarcza antykryzysowa - pracodawca, pracownik, NGO

Ulgi w podatkach, dopłata do stanowiska pracy, zmiany w rozliczaniu zadań publicznych, zasiłki opiekuńcze – w czasie epidemii z pomocy mogą skorzystać przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe i pracownicy.

Projekt: Rewitalizacja terenów po byłej KWK Rozbark - Etap I budynek cechowni i administracyjny

Rewitalizacja terenów po byłej KWK Rozbark

We wrześniu 2011 r. Miasto Bytom podpisało z Zarządem Województwa Śląskiego umowę na dofinansowanie realizacji projektu pn. „ Rewitalizacja terenów po byłej KWK Rozbark – Etap I budynek cechowni i administracyjny ”.

Projekt współfinansowany ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013, Działanie 6.2. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych, Poddziałanie 6.2.2 Rewitalizacja - „duże miasta”.

Dofinansowanie projektu zrealizowane zostało z dwóch źródeł pomocy publicznej, tj. Regionalna pomoc inwestycyjna i Pomoc na wspieranie kultury i dziedzictwa kulturowego. W ramach pierwszej pomocy poziom dofinansowania wynosi 40 % wydatków kwalifikowalnych związanych z przebudową budynku administracyjnego, jego wyposażeniem oraz zagospodarowaniem i budową parkingu.

Druga pomoc obejmuje wydatki zawiązane z przebudową zabytkowego budynku cechowni, gdzie wysokość dofinansowania wynosi 75 % wydatków kwalifikowalnych w zakres których wchodzą roboty budowlano-montażowe oraz wyposażenie obiektu.

Wartość realizacji wszystkich prac wyniosła: 17 412 066,62 zł., w tym koszty kwalifikowalne : 15 399 145,01 zł. , dofinansowanie ze środków UE : 9 088 298 zł.

Prace budowlane rozpoczęły się w marcu 2012 r. a ich wykonawcą było Konsorcjum czterech firm, których liderem było Przedsiębiorstwo Usługowo Produkcyjno Handlowe Budowlani Sp. z o.o. z siedzibą w Bytomiu. Nadzór inwestorski nad realizacją projektu pełnił Inżynier Kontraktu, którym było konsorcjum dwóch firm, a liderem Rejonowe Przedsiębiorstwo Inwestycji Sp. z o.o., z siedzibą w Bytomiu. Koordynację i nadzór nad całością realizacji, w tym rozliczanie dofinansowania projektu, w imieniu Miasta Bytom prowadził Wydział Realizacji Inwestycji i Remontów.

W ramach projektu zrealizowane zostały wszystkie zaplanowane prace mające na celu adaptację i zmianę sposobu użytkowania dwóch obiektów po byłej Kopalni Węgla Kamiennego Rozbark w Bytomiu obejmujących zabytkowy budynek cechowni i budynek administracyjny oraz zagospodarowanie przyległego terenu.

Budynek administracyjny przeszedł gruntowny remont i został zmodernizowany z przeznaczeniem jako obiekt wielofunkcyjny na cele edukacyjne, kulturalne i społeczne. Powstały pokoje noclegowe, sala ćwiczeń, miejsca pracy twórczej, a także pomieszczenia socjalne wraz z zapleczem gospodarczym i sanitarnym. Elewacja zewnętrzna poddana została renowacji i odnowiona została w nowej kolorystyce. Obiekt został kompletnie wyposażony w sprzęt, meble, urządzenia.

Budynek dawnej cechowni zaprojektowany został i wyremontowany z przeznaczeniem na cele kulturalne w tym dla potrzeb organizowania spektakli, przedstawień publicznych i teatralnych. W obiekcie powstały 3 sale ćwiczeń z profesjonalną wykładzina taneczną, sala widowiskowa wraz ze sceną, pomieszczenia przeznaczone na kawiarnię, zaplecze administracyjno – socjalne, magazynowe oraz pomieszczenia służące do obsługi przedstawień. Budynek dostosowany został dla osób niepełnosprawnych.

Obiekt wyposażony został w profesjonalny sprzęt nagłaśniający i oświetleniowy dla potrzeb obsługi spektakli. Sala widowiskowa (dawna sala zborna cechowni) pomieści ok. 200 widzów, gdzie m.in. zamontowana została mobilna widownia z siedziskami na 100 osób.

Pomieszczenia administracyjne, kawiarnia, zaplecze socjalno-magazynowe oraz garderoby wyposażone zostały w meble, szafy, fotele, biurka i szereg urządzeń niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania obiektu. Z uwagi na fakt, że budynek cechowni wpisany jest do rejestru zabytków, wszelkie prace w nim realizowane odbywały się w uzgodnieniu i pod ścisłym nadzorem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Sala zborna zachowała swój pierwotny charakter z pozostawionym układem wewnętrznej stolarki okiennej i drzwiowej, która poddana została renowacji. Zachowana została glazura ścienna, która po oczyszczeniu i uzupełnieniu ubytków odzyskała nową jakość. Stolarka zewnętrzna, z uwagi na bardzo zły stan nie pozwalający na jej dalsze użytkowanie, została wymieniona na nową z zachowaniem kształtu oraz podziału profili pionowych i poziomych. Renowacji i czyszczeniu poddana została cała zewnętrzna elewacja cechowni.

Nie udało się zachować konstrukcji dachu nad salą zborną, którego katastrofalny stan techniczny ujawniony podczas prowadzonych prac remontowych i przeprowadzonych ekspertyzach uzasadniał konieczność rozbiórki. W miejsce starej, zamontowana została nowa konstrukcja z drewna klejonego z zachowaniem pierwotnego kształtu charakterystycznego dla dachu cechowni. Nowy dach zapewni długotrwałe bezpieczne użytkowanie całego obiektu. Na wniosek Konserwatora Zabytków jeden z rozebranych wiązarów stalowych został poddany drobnej konserwacji i jego ekspozycja znajduje się na ogrodzonym terenie cechowni. Zarówno w budynku administracyjnym jak i cechowni zamontowana została instalacja solarna będąca dodatkowym źródłem zasilającym obiekty w ciepłą wodę.

Tereny przyległe do obiektów zostały zagospodarowane małą architekturą: niska zieleń, ławki, latarnie, wybudowano parking na 163 miejsca postojowe Cała realizacja projektu zakończyła się w styczniu 2014 r. Zrewitalizowany w ramach projektu obszar zyskał nową jakość.

Gospodarzem obiektów została gminna jednostka kultury Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark , który z energią i różnorodnymi projektami artystycznymi rozpoczyna działalność na nowej scenie w dzielnicy Rozbark.

kwk roz.jpg

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

1.Budynek administr-widok.jpg2.Budynek administ-widok2.jpg 3.Budynek administr.-widok3.jpg 4. Plac rekreacyjny.jpg 5. Budynek administr-klatka schodowa.jpg 6. Budynek administr-korytarz.jpg 7.Budynek administr-łazienka.jpg 8.Budynek administr-łazienka2.jpg 9.Budynek administr-pokój.jpg 10.Budynek administr-pokój 2 os..jpg 11.Budynek administr.-pokój widok.jpg 12.Budynek administr-widok pokoju.jpg 13. Budynek administr-kuchnia.jpg 14.Budynek administr-pomieszczenie jadalne.jpg 15.jpg 16.jpg 17.Budynek administr-sala ćwiczeń.jpg 18.Budynek administr-sala ćwiczeń 2.jpg Parking pomiędzy cechownią a bud administacyjnym.jpg Cechownia-elewacja po renowacji.jpg Cechownia-elewacja półn..JPG Cechownia-elewacja zachodnia.JPG Cechownia-hol wejsciowy.JPG Cechownia-kawiarnia.JPG Cechownia-panele solarne.JPG Cechownia-pomieszczenie biurowe.JPG Cechownia-sala audio.JPG Cechownia-sala ćwiczeń.JPG Cechownia-sala glowna-widownia.JPG Cechownia-siłownia.JPG Cechownia-toaleta dla niepełnosprawnych.JPG Cechownia-Toalety.jpg cechownia-wejscie główne.JPG Cechownia-widok na scene.JPG Cechownia-widok od ul.W.Kilara.JPG DSC02641.JPG DSC02655.JPG DSC02866.JPG


Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.