Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
05 sierpinia 2020, Oswald, Emil, Maria

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytomskie Mieszkania wymienią ponad 500 okien w lokalach gminnych

Dzięki pozyskaniu przez nasze miasto dofinansowania z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będziemy mogli zrealizować ważną inwestycję dla bytomian, którzy mieszkają w zasobach zarządzanych przez Bytomskie Mieszkania – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Rok 2019 dobrym rokiem inwestycji i poprawy finansów Bytomia - jest raport o stanie miasta

Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz udostępnił dziś mieszkańcom i przekazał oficjalnie do Rady Miejskiej raport o stanie miasta za rok 2019. Z liczącego prawie 150 stron dokumentu dowiemy się, jak funkcjonowało miasto w 2019 r. Dyskusja na temat raportu odbędzie się podczas sesji Rady Miejskiej dnia 24 sierpnia.

Umowa na przebudowę ul. Narutowicza podpisana

Firma Berger Bau Polska Sp. z o.o. za ponad 1 mln zł przebuduje jedną z głównych ulic w Stroszku – ul. Narutowicza łączącą ul. Wojciechowskiego i Strzelców Bytomskich. 28 lipca została podpisana umowa, a prace drogowe powinny ruszyć w połowie sierpnia po zatwierdzeniu tymczasowej organizacji ruchu.

Zasady przyjmowania klientów do rejestracji pojazdów

W związku z zamknięciem wejścia głównego do budynku Urzędu Miejskiego, osoby załatwiające sprawy w Wydziale Komunikacji obowiązuje boczne wejście od ul. Parkowej (po prawej stronie od wejścia głównego – obok windy zewnętrznej).

Bytom otrzyma wsparcie ekspertów z Unii Europejskiej

Sytuacja naszego miasta po raz kolejny została dostrzeżona przez UE. W ramach konkursu Wyzwanie Inteligentnych Miast Bytom otrzyma wsparcie ekspertów z miast UE, którzy pomogą nam w opracowaniu projektów w obszarach, w jakich nasze miasto musi się rozwijać w przyszłości – mówi Michał Bieda, wiceprezydent Bytomia.

Bytom pierwszym miastem w Metropolii, gdzie za parkowanie zapłacisz kartą

Aż 30 proc. płatności za postój w Strefie Płatnego Parkowania w Bytomiu realizowanych jest bezgotówkowo. Bytomianie coraz chętniej korzystają z wprowadzanej stopniowo w 2020 r. w 74 bytomskich parkomatach możliwości płacenia za parkowanie kartą płatniczą

Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Wróciłeś z zagranicy i podejrzewasz u siebie koronawirusa lub miałeś kontakt z osobą, u której podejrzewasz zakażenie? Natychmiast skontaktuj się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Bytomiu. Do czasu otrzymania pomocy odizoluj się od innych ludzi.

Opłaty można uregulować przez internet!

Uwaga mieszkańcy! Opłatę komunikacyjną, przekształceniową, za wieczyste użytkowanie, a także podatki od środków transportowych czy nieruchomości można zapłacić przez internet bez dodatkowych opłat i prowizji. Więcej TUTAJ

Prezydent spotkał się z lokatorami mieszkań po upadłej spółce Arrada

Prezydent spotkał się z lokatorami mieszkań po upadłej spółce Arrada Data publikacji: 8 stycznia 2020Podczas ostatniej sesji zabezpieczyliśmy pieniądze na wykup lokali po upadłej spółce Arrada. Czekamy obecnie na umowę przedwstępną między syndykiem a nowym nabywcą lokali. Wówczas będziemy mogli skorzystać z prawa pierwokupu – mówił podczas spotkania /7 stycznia/ z mieszkańcami prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Przypomnijmy, że 3 stycznia Rada Miejska zabezpieczyła pieniądze na wykup przez gminę 101 lokali i 3 budynków po upadłej spółce Arrada. Mieszkania i budynki należały dawniej do zakładu Orzeł Biały, a ich ostatnim właścicielem była spółka Arrada. Po jej upadłości w 2015 roku mieszkaniami zarządzał syndyk, który ogłosił przetarg na ich sprzedaż. Lokale mieszkalne i budynki kupiła osoba prywatna za 5 mln zł, jednak do 30 dni po podpisaniu przez nowego inwestora umowy gmina ma prawo ich pierwokupu. Z tej możliwości władze miasta chcą skorzystać, dlatego konieczne było zabezpieczenie pieniędzy na ten cel.

Podczas wczorajszego, 7 stycznia spotkania władz miasta z lokatorami mieszkań po upadłej spółce Arrada omówione zostały najbliższe działania, jakie gmina ma podjąć w związku z ich wykupem.

Po sfinalizowaniu umowy i przejęciu przez miasto wszystkich lokali i budynków, najemcy mieszkań będą mogli starać się o ich wykup na własność od gminy – mówił podczas spotkania z mieszkańcami Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. Lokale będziemy sprzedawać po cenie ich zakupu. Nawet jeśli ich wycena przez rzeczoznawcę będzie wyższa, miasto zastosuje bonifikatę, tak, aby lokatorzy mogli je nabyć po tej samej cenie, za które kupiła je gmina – podkreślał wiceprezydent Michał Bieda.

Warto podkreślić, że podczas wtorkowego spotkania mieszkańcom przekazano do wypełnienia deklarację, w której mogli określić czy są zainteresowani wykupem lokali. Wstępne wyniki wskazują, że większość, bo aż 63% mieszkańców obecnych na spotkaniu zadeklarowało chęć wykupienia mieszkań na własność.

Na bieżąco będziemy Państwa informować o postępach związanych z wykupem mieszkań od syndyka. W przypadku kiedy nie stać Państwa na wykup od gminy lokalu, będą one przekazane do miejskiej spółki – mówił wiceprezydent Michał Bieda.

Warto podkreślić, że prawo pierwokupu lokali zostało przyznane przez radę wierzycieli upadłej spółki na wniosek prezydentów Bytomia i Piekar Śląskich.

Poniżej załączamy deklarację, która była rozdawana obecnym na spotkaniu /7 stycznia/ mieszkańcom. Osoby, które nie mogły w nim uczestniczyć mogą wydrukować załączoną deklarację, wypełnić i wysłać na adres: Wydział Obrotu Nieruchomościami, Urząd Miejski w Bytomiu ul. Parkowa 2, 41-902 lub złożyć w Kancelarii Urzędu Miejskiego w Bytomiu, ul. Parkowa 2, pokój nr 128 /parter/ - prosimy, aby deklaracje składać w kopercie z dopiskiem Wydział Obrotu Nieruchomościami.

Pobierz Deklarację do wypełnienia

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.