Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
27 listopada 2020, Ksenia, Walerian, Franciszek

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Mimo pandemii utrzymujemy budżet miasta na poziomie ponad 1 mld zł

21 grudnia bytomscy radni będą debatować o projekcie budżetu Bytomia na 2021 rok. Projekt uchwały budżetowej został już przedstawiony Regionalnej Izbie Obrachunkowej, która ma wydać opinię na temat uchwały. Przedstawiamy najważniejsze założenia projektowanego budżetu Bytomia.

Rozpoczyna się przebudowa ważnego skrzyżowania w Szombierkach

Przebudowa skrzyżowania ulicy Frycza Modrzewskiego z ul. Zabrzańską to inwestycja, która ma nie tylko poprawić bezpieczeństwo na drodze, ale również komfort jazdy kierowców, którzy kierują się z Bytomia w stronę Rudy Śląskiej i Zabrza – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Od 28 listopada zmiany w obostrzeniach związanych z koronawirusem

Od 28 listopada stopniowo będą znoszone obostrzenia związane z pandemią koronawirusa w naszym kraju. 21 listopada rząd przedstawił plan działania na nadchodzący czas. Najważniejsze zmiany to przywrócenie działalności sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych, a także zmiana daty ferii zimowych w Polsce.

Bytomskie lokale z jedzeniem na wynos - zobacz listę

Decyzją rządu od dzisiaj, 24 października wszystkie restauracje, kluby, bary, puby, kawiarnie są zamknięte dla gości. Lokale gastronomiczne mogą jednak prowadzić sprzedaż na wynos. Zobacz, które bytomskie lokale serwują jedzenie na wynos i z dowozem.

Nowe zasady przyjmowania klientów w Urzędzie Miejskim i USC w Bytomiu

W związku z pojedynczymi przypadkami zakażeń koronawirusem wśród pracowników Urzędu Miejskiego w Bytomiu oraz kwarantanną części personelu, od 21 października nastąpią zmiany organizacji pracy w Urzędzie Miejskim w Bytomiu, zaś od 26 października w USC.

BO Bytom - mieszkańcy wybrali

27 projektów, 30 tysięcy głosów oddanych przez prawie 18 tysięcy osób i aż 15 inicjatyw wybranych przez bytomian do realizacji. Znamy wyniki tegorocznego Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Wróciłeś z zagranicy i podejrzewasz u siebie koronawirusa lub miałeś kontakt z osobą, u której podejrzewasz zakażenie? Natychmiast skontaktuj się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Bytomiu. Do czasu otrzymania pomocy odizoluj się od innych ludzi.

Opłaty można uregulować przez internet!

Uwaga mieszkańcy! Opłatę komunikacyjną, przekształceniową, za wieczyste użytkowanie, a także podatki od środków transportowych czy nieruchomości można zapłacić przez internet bez dodatkowych opłat i prowizji. Więcej TUTAJ

Prezydent podsumował kolejny rok

Prezydent podsumował kolejny rok Data publikacji: 19 listopada 2020Rekordowy, miliardowy budżet Bytomia, liczne inwestycje drogowe i rewitalizacyjne, ale też walka z negatywnymi skutkami pandemii koronawirusa w Bytomiu – w drugą rocznicę zaprzysiężenia na urząd prezydenta miasta Bytomia, prezydent Mariusz Wołosz podsumował rok.

Dokładnie dwa lata temu złożyłem ślubowanie – przyrzekłem, że jako prezydent Bytomia będę pracował dla dobra i pomyślności mieszkańców. Pierwszy rok upłynął pod znakiem wielkich porządków po poprzednikach. Z perspektywą miliardowego budżetu miasta, 2020 rok zapowiadał się z kolei wspaniale, ale wraz z końcem zimy przyszła pandemia koronawirusa. Mimo trudności, udało nam się zrealizować wiele z tego, co zaplanowaliśmy – mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Inwestycje zrealizowane pomimo pandemii
Wśród inwestycji, które zostały zrealizowane w minionym roku w Bytomiu znalazły się przede wszystkim inwestycje drogowe oraz te związane z projektami rewitalizacyjnymi w mieście.

Zrealizowaliśmy przebudowę dziewięciu dróg, pozyskując na ten cel dofinansowanie ze środków zewnętrznych, doświetliliśmy przejścia dla pieszych w niebezpiecznych lokalizacjach. Przygotowaliśmy kolejne projekty rewitalizacyjne do realizacji – w tym projekty mieszkaniowe i tak ważną dla mieszkańców Śródmieścia – przebudowę ul. Dworcowej – wylicza prezydent Mariusz Wołosz.

Przebudowy doczekały się ul. Wojciechowskiego, ul. Grota-Roweckiego, Małachowskiego, Mochnackiego, Wyzwolenia, Reptowska, Musialika, św. Elżbiety, Szyby Rycerskie. Częściowo wyremontowana została m.in. ul. Zabrzańska. Obecnie trwają prace związane z modernizacją ul. Narutowicza, Tęczowej, Kofty. Wśród doświetlonych w minionym roku przejść dla pieszych znalazły się przejścia przy ul. Frenzla, Witczaka, Żołnierskiej, Frycza-Modrzewskiego, Świętochłowickiej. Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu realizuje kolejne inwestycje związane z doświetleniem przejść przy ul. Wrocławskiej, Strzelców Bytomskich, Witczaka, Piłsudskiego, Powstańców Śląskich.

Trwa także realizacja inwestycji rewitalizacyjnych. Rozpoczęły się prace renowacyjne w zabytkowym budynku Młodzieżowego Domu Kultury oraz modernizacja budynków Kolonii Zgorzelec, gdzie powstaną nowe mieszkania. Kończą się prace związane z rewaloryzacją zabytkowej oficyny Pałacu Tiele-Wincklerów, która stanie się ośrodkiem działań kulturalnych. Do realizacji zostały przygotowane kolejne projekty, które uzyskały już pozwolenia na budowę, m.in. przebudowa ul. Dworcowej wraz z renowacją zabytkowych kamienic, rewitalizacja ul. Mickiewicza oraz przestrzeni publicznych w Śródmieściu, Rozbarku i Bobrku.

Na oczach bytomian rosła nowoczesna hala lodowiska przy ul. Pułaskiego. Niecka basenu dla niepływających na kąpielisku odkrytym oraz wnętrza hal sportowych doczekały się remontu.

W minionym roku trwały też intensywne prace związane z przygotowaniem Bytomia do pozyskania i wydatkowania środków unijnych z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. W naszym mieście gościła odpowiedzialna za podział środków eurokomisarz Elisa Ferreira, burmistrzowie miast górniczych oraz przedstawiciele fundacji WWF Polska. Stworzyliśmy projekt, zawierający listę działań, jakie chcielibyśmy zrealizować w ramach środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Dzięki temu, jesteśmy przygotowani do pozyskiwania i wydatkowania środków unijnych przeznaczonych na łagodzenie skutków transformacji energetycznej – mówi prezydent Wołosz.

Przeciwdziałanie skutkom pandemii
Ostatni rok to także czas zmagań z negatywnymi skutkami pandemii koronawirusa. W tym okresie szczególny nacisk władze miasta kładły na zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców Bytomia.

Podczas wiosennej fali zachorowań, uruchomiliśmy bytomski wymazobus, który realizował badania wymazowe u bytomian z podejrzeniem zakażenia. Uruchomiliśmy rezerwę kryzysową, aby wyremontować i doposażyć Szpital Specjalistyczny nr 1, gdzie na dwóch oddziałach leczą się osoby zakażone koronawirusem. Wspieraliśmy też medyków, sanepid i miejsca, w których pojawiło się ognisko koronawirusa – kopalnię i DPS „Kombatant” – relacjonuje prezydent Wołosz.

Z miasta pomoc płynęła do wszystkich szpitali, ośrodków zdrowia oraz placówek oświatowych, które prowadziły zdalne, hybrydowe i stacjonarne nauczanie. Miasto zaopatrywało domy pomocy społecznej, szkoły i przedszkola a także przychodnie w środki dezynfekcyjne i środki ochrony indywidualnej.

Także przedsiębiorcy, którzy ucierpieli wskutek pandemii koronawirusa, mogli liczyć na wsparcie miasta. Z budżetu udzielona została pomoc finansowa w odpowiedzi na ponad 750 wniosków złożonych przez przedsiębiorców.

Z mieszkańcami o mieszkańcach
Miniony rok był także czasem intensywnych spotkań i konsultacji z mieszkańcami. Nasze działania realizujemy w oparciu o dialog z mieszkańcami. Dlatego też zorganizowaliśmy cykl spotkań z bytomianami w dzielnicach, konsultacji społecznych dotyczących rewitalizacji ul. Zaułek, ul. Mickiewicza, utworzenia zielonej strefy ul. Katowickiej. Wspólnie z mieszkańcami przeprowadziliśmy mapowanie dróg, tras i ścieżek rowerowych w mieście – wymienia prezydent Mariusz Wołosz.

W odpowiedzi na apel bytomskich stowarzyszeń utworzone zostało Centrum Organizacji Pozarządowych – miejsce, w którym bytomskie NGO'sy mogą się spotykać, szkolić, realizować swoje działania. Po raz drugi po przerwie zorganizowana została także kolejna edycja Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego, w ramach której mieszkańcy wybrali do realizacji 15 projektów o łącznej wartości 4,7 mln zł do realizacji.

Niezmiernie istotnym z punktu widzenia lokatorów działaniem było skorzystanie przez gminę z prawa pierwokupu 101 mieszkań po upadłej spółce Arrada. Dzięki temu, mieszkańcy 101 lokali i 3 budynków nie muszą się obawiać drastycznych wzrostów czynszu i mogą skorzystać z możliwości odkupienia wynajmowanych mieszkań z bonifikatą.

W mieście kontynuowany był też proces walki z nielegalnymi odpadami (w ciągu 1,5 roku wygaszonych zostało i cofniętych ponad 60 decyzji na gospodarowanie odpadami na terenie Bytomia).Autor: Małgorzata Węgiel-Wnuk

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.