Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
30 maja 2020, Joanna, Feliks, Ferdynand

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Historyczny budynek "UL-a" odnowiony

Pięć lat temu bytomskim harcerzom zamarzyło się, by historyczny budynek Domu Polskiego, zwany "Ulem", znajdujący się u zbiegu ulic Sokoła i Korfantego, stał się siedzibą hufca. Udało się. Modernizacja obiektu współfinansowana ze środków unijnych właśnie dobiega końca.

Budynki po byłej KWK Rozbark zmieniają oblicze

Rewitalizacja obiektów po byłej Kopalni Węgla Kamiennego Rozbark idzie pełną parą. Wyremontowano już mur oporowy wzdłuż ul. Chorzowskiej, trwają zaawansowane prace w budynku noclegowo-szkoleniowym oraz po dawnej maszynowni Bończyk, a dodatkowo rozpoczęto prace w budynku kotłowni.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Prezydent na obchodach 30. rocznicy wolnych wyborów

Prezydent na obchodach 30. rocznicy wolnych wyborów Data publikacji: 5 czerwca 2019Wybory 4 czerwca 1989 roku były przełomowym wydarzeniem dla losów Polski. Przyczyniły się one do upadku systemu komunistycznego i dały początek III RP. Wczoraj, 4 czerwca minęło 30 lat od tych wydarzeń. Z tej okazji w Gdańsku odbyły się uroczystości upamiętniające to historyczne wydarzenie. Udział w nich wziął prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Obchody w Gdańsku rozpoczęły się już w sobotę, 1 czerwca, jednak wczoraj, 4 czerwca – w 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów w Polsce – odbyły się główne uroczystości z udziałem między innymi uczestników obrad Okrągłego Stołu, kandydatów na posłów i senatorów podczas czerwcowych wyborów w 1989 roku, a także samorządowców, wśród których był Mariusz Wołosz.

Po trzydziestu latach od przełomowych wydarzeń w naszym kraju, w Gdańsku spotkało się wielu ludzi, którzy przyczynili się do tego, że dzisiaj żyjemy w wolnej Polsce. To ci ludzi wykonali również pierwszy krok w kierunku Unii Europejskiej – mówił prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. Przesłanie jakie dzisiaj brzmi z tego miejsca to solidarność, dialog, braterstwo porozumienia oraz podkreślenie wagi samorządności – dodał prezydent Wołosz.

Prezydent Bytomia wziął udział w uroczystościach, które odbyły się w Europejskim Centrum Solidarności. Tam punktualnie o 12.00 odśpiewano hymn państwowy, a także podpisano Deklarację Wolności i Solidarności, po której odbyła się debata samorządowa, w trakcie której przedstawiono i podpisano 21 tez samorządowych. Powstały one po konsultacjach z mieszkańcami, sektorem pozarządowym i środowiskiem samorządowym, a na ich podstawie przygotowane zostaną projekty ustaw dotyczące zmian w prawie między innymi mające na celu wzrost znaczenie samorządów.

Przypomnijmy, że 4 czerwca 1989 roku przeprowadzono pierwszą turę wyborów do Sejmu i Senatu. Wzięło w nich udział 62% uprawnionych do głosowania. Wybory były rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji i Kościoła podczas obrad Okrągłego Stołu.

Opozycja zdobyła 99 ze stu miejsc w Senacie i 161 w Sejmie, czyli maksymalną liczbę, na jaką zgodziła się ówczesna władza komunistyczna, a wynik wyborów zmienił układ sił politycznych w Polsce. 24 sierpnia 1989 roku Tadeusz Mazowiecki został pierwszym, od zakończenia II wojny światowej, niekomunistycznym szefem rządu w Europie Środkowo-Wschodniej. Za przykładem naszego kraju poszły inne państwa bloku komunistycznego. W Europie rozpoczęła się „Jesień Ludów”, której symbolem stał się upadek muru berlińskiego, 9 listopada 1989 roku.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.