Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 września 2020, Dora, Gerard, Teodor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

BO Bytom: Głosuj online

Ruszyło głosowanie w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. Wejdź na: https://bo.bytom.pl/ i zdecyduj, które projekty zostaną zrealizowane.

Forum Burmistrzów na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji

Wymienią się doświadczeniami oraz obawami związanymi z procesem odchodzenia od węgla, a także poszukają najlepszych rozwiązań, aby skutki transformacji dla gospodarek miast górniczych były jak najmniej odczuwalne. W czwartek, 24 września w Bytomiu odbędzie się III Forum Burmistrzów na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Kolejna drogowa inwestycja zakończona. Tym razem w Łagiewnikach

Rozbudowa kanalizacji deszczowej, budowa chodnika, a także roboty bitumiczne na ulicy Szyby Rycerskie. Zakończyła się kolejna inwestycja drogowa warta około 1,2 mln. Jej realizacja była możliwa dzięki pozyskaniu przez miasto dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych w kwocie prawie 550 tys. zł.

Bytomski Rynek znów się zazielenił

Nowe nasadzenia drzew, krzewów i roślin w modułowych donicach oraz nowe pergole i ławki. Zakończyły się prace związane z odnową zieleni na płycie bytomskiego Rynku. Wszystkie prace kosztowały około 230 tys. zł.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Wróciłeś z zagranicy i podejrzewasz u siebie koronawirusa lub miałeś kontakt z osobą, u której podejrzewasz zakażenie? Natychmiast skontaktuj się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Bytomiu. Do czasu otrzymania pomocy odizoluj się od innych ludzi.

Opłaty można uregulować przez internet!

Uwaga mieszkańcy! Opłatę komunikacyjną, przekształceniową, za wieczyste użytkowanie, a także podatki od środków transportowych czy nieruchomości można zapłacić przez internet bez dodatkowych opłat i prowizji. Więcej TUTAJ

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Prawo chroni jak parasol. Ruszyły "przyjazne patrole"

Prawo chroni jak parasol. Ruszyły "przyjazne patrole" Data publikacji: 7 lutego 2020144 przyjazne patrole zaplanował na ten rok Bytom w ramach programu „Prawo ochronnym parasolem dziecka”. Taki patrol pomaga przetrwać dzieciom traumatyczne chwile w trakcie interwencji domowych. W Bytomiu ruszyła kolejna edycja tego projektu.

Ten program Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Miejskiej Komendy Policji realizowany jest w Bytomiu od 2011 roku. Policjanci, którzy są wzywani na interwencje domowe sprawdzają, czy są tam obecne dzieci. Jeśli tak – na miejsce udaje się przyjazny patrol. To osoby pracujące na co dzień w charakterze asystenta rodziny w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Bytomiu.

W przyjaznych patrolach chodzi o to, żeby po pierwsze - zminimalizować traumatyczne przeżycia dzieci podczas domowej awantury, po drugie - otoczyć je opieką najbliższych członków rodziny.  W trakcie interwencji należy zapewnić dziecku opiekę. Szukani są członkowie jego najbliższej rodziny, dzięki temu nie trafia ono do placówki opiekuńczo – wychowawczej. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie dla dziecka.

Przyjazne patrole interweniują głównie w weekendy, kiedy najczęściej mają miejsce rodzinne imprezy, podczas których dorośli zaglądają do kieliszka nie zwracając uwagi na dzieci. Opieką patrolu objęte są nie tylko rodziny, które korzystają na co dzień z opieki społecznej. Nadużywanie alkoholu jest najczęstszą przyczyną kłótni, bez względu na status społeczny.

Według policji, obecność pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu podczas interwencji sprawia, że dzieci postrzegają funkcjonariusza jako kogoś, do kogo warto mieć zaufanie i kto ma dobre intencje. Warto dodać, że współpraca pracowników socjalnych z policją to nie tylko interwencje, ale także stały monitoring środowisk patologicznych, których problemy znane są asystentom rodziny.

Jaki jest efekt tych działań? Czasem nie wystarcza przywołanie dorosłych do porządku i przekazanie dzieci pod opiekę najbliższych krewnych. Są sytuacje, kiedy trzeba je umieścić w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Nierzadko interwencje mają swój dalszy ciąg – sprawy zgłaszane są do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych albo do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego. Zakładane są również niebieskie karty.

Choć przyjazne patrole dyżurują zwłaszcza w weekendy, to warto podkreślić, że od ubiegłego roku asystenci rodziny pełnią dyżury telefoniczne także w tygodniu. Jeśli okazuje się, że ich pomoc jest niezbędna – jadą na miejsce interwencji.
Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: Pixabay

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.