Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 lutego 2019, Arnold, Konrad, Marceli

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytomianie oddadzą hołd Żołnierzom Wyklętym

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, miejskie uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz sesja popularnonaukowa poświęcona ich walce o wolną i suwerenną Polskę. Tak bytomianie oddadzą hołd Żołnierzom Wyklętym.

Rozpoczęła się rewitalizacja pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach

Jakie tajemnice skrywa w sobie pałac Tiele-Wincklerów w Miechowicach? Rozpoczęły się prace archeologiczne i remontowe związane z rewitalizacją pałacu, w którym swoje dzieciństwo spędziła Ewa von Tiele-Winckler, znana jako Matka Ewa.

Modelarskie cuda w Bytomiu

Ta impreza to prawdziwa gratka nie tylko dla pasjonatów modelarstwa, ale także wszystkich tych, którzy na co dzień nie mają styczności z tego rodzaju hobby. Przez dwa dni 2 i 3 marca w Bytomiu już po raz XV odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Modelarski.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Poznaj historię 1 Pułku Strzelców Bytomskich

Poznaj historię 1 Pułku Strzelców Bytomskich Data publikacji: 15 stycznia 2018To już druga po zeszłorocznym debiucie publikacja Tomasza Saneckiego, historyka i naszego redakcyjnego kolegi, który tym razem przybliża czytelnikom historię 1 Pułku Strzelców Bytomskich w latach 1919 – 1939.

To pierwsza tak szczegółowa monografia poświęcona jednej z najważniejszych formacji wojskowych na Śląsku po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Jego dzieje, począwszy od ochrony pogranicza polsko-niemieckiego, poprzez udział w wojnie polsko-bolszewickiej, a następnie w III powstaniu śląskim i kampanii wrześniowej w 1939 roku dowodzą, że historia śląskiego żołnierza nie jest jedynie historią powstań śląskich.

Z pewnością publikacja ta zainteresuje nie tylko miłośników historii Bytomia, ale też pasjonatów i poszukiwaczy nieznanych faktów historycznych. Podczas pracy nad książką dużym zaskoczeniem był fakt, że żołnierzami bytomskiego pułku byli wybitni polscy oficerowie, jak Leopold Okulicki czy Stanisław Sosabowski. Nie każdy też wie, że jednym z ochotników był wybitny polski tenor - Jan Kiepura – mówi Tomasz Sanecki, autor książki.

Książka nie tylko przybliża dzieje 1 Pułku Strzelców Bytomskich, a zwłaszcza jego heroiczne dokonania i wywodzących się stąd żołnierzy, którzy walczyli o granice odradzającej się Rzeczypospolitej. Warto o tym pamiętać w kontekście obchodów stulecia odzyskania niepodległości – mówi Tomasz Sanecki.

Publikacja dostępna jest już w księgarniach internetowych.

Autor: AK

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.