Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 lutego 2020, Konstancja, Maksym, Bernadeta

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

20.02.2020 - Wojciech Korfanty zaprasza do Bytomia

20 lutego 2020 r. mija setna rocznica powołania Wojciecha Korfantego na Polskiego Komisarza Plebiscytowego. Uroczyste obchody tego ważnego dla Górnego Śląska wydarzenia odbędą się w Bytomiu – mieście, w którym znajdował się Polski Komisariat Plebiscytowy i w którym zapadła decyzja o wybuchu III powstania śląskiego.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Poznaj historię 1 Pułku Strzelców Bytomskich

Poznaj historię 1 Pułku Strzelców Bytomskich Data publikacji: 15 stycznia 2018



To już druga po zeszłorocznym debiucie publikacja Tomasza Saneckiego, historyka i naszego redakcyjnego kolegi, który tym razem przybliża czytelnikom historię 1 Pułku Strzelców Bytomskich w latach 1919 – 1939.

To pierwsza tak szczegółowa monografia poświęcona jednej z najważniejszych formacji wojskowych na Śląsku po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Jego dzieje, począwszy od ochrony pogranicza polsko-niemieckiego, poprzez udział w wojnie polsko-bolszewickiej, a następnie w III powstaniu śląskim i kampanii wrześniowej w 1939 roku dowodzą, że historia śląskiego żołnierza nie jest jedynie historią powstań śląskich.

Z pewnością publikacja ta zainteresuje nie tylko miłośników historii Bytomia, ale też pasjonatów i poszukiwaczy nieznanych faktów historycznych. Podczas pracy nad książką dużym zaskoczeniem był fakt, że żołnierzami bytomskiego pułku byli wybitni polscy oficerowie, jak Leopold Okulicki czy Stanisław Sosabowski. Nie każdy też wie, że jednym z ochotników był wybitny polski tenor - Jan Kiepura – mówi Tomasz Sanecki, autor książki.

Książka nie tylko przybliża dzieje 1 Pułku Strzelców Bytomskich, a zwłaszcza jego heroiczne dokonania i wywodzących się stąd żołnierzy, którzy walczyli o granice odradzającej się Rzeczypospolitej. Warto o tym pamiętać w kontekście obchodów stulecia odzyskania niepodległości – mówi Tomasz Sanecki.

Publikacja dostępna jest już w księgarniach internetowych.

Autor: AK

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.