Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 września 2020, Renata, Filipina, Eustachy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytomski Rynek znów się zazielenił

Nowe nasadzenia drzew, krzewów i roślin w modułowych donicach oraz nowe pergole i ławki. Zakończyły się prace związane z odnową zieleni na płycie bytomskiego Rynku. Wszystkie prace kosztowały około 230 tys. zł.

Wstrzymano użytkowanie obiektów po byłym zakładzie Jopek

PINB na wniosek prezydenta miasta wydał postanowienie o natychmiastowym wstrzymaniu użytkowania obiektów na terenie posesji przy ul. Łokietka 10, gdzie w październiku 2019 roku wybuchł pożar tekstyliów. Powodem wydania ww. postanowienia jest użytkowanie obiektu niezgodnie z przeznaczeniem i nielegalne składowanie odpadów.

Bytom gotowy do Sprzątania świata

Kilkaset worków, ponad kilka tysięcy rękawiczek i 10 kontenerów, z których każdy pomieści 7 metrów sześciennych odpadów. Bytom przygotowuje się do międzynarodowej akcji Sprzątania Świata 2020.

Powszechny Spis Rolny

Od 1 września do 30 listopada w całym kraju prowadzony będzie Powszechny Spis Rolny. Jego wyniki są źródłem, które pozwala dokładnie scharakteryzować polskie rolnictwo. Udział w spisie jest obowiązkowy.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Pozbywasz się odpadów? Możesz narazić się na karę

Pozbywasz się odpadów? Możesz narazić się na karę Data publikacji: 14 września 2020„Przyjmę tanio gruz i inne odpady”, „Przyjmę zużyte materiały budowlane”. Coraz częściej pojawiają się ogłoszenia, które kuszą nas możliwością taniego pozbycia się odpadów. Pamiętajmy jednak, że jeśli właściciel nie ma zgody na zbieranie odpadów, narażamy się na karę pieniężną.

W naszym mieście już wielokrotnie dochodziło do przypadków, w których służby miejskie, Straż Miejska, Policja czy przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska ujawnili nielegalny zrzut odpadów. W takich przypadkach bardzo często osoba, która przywoziła odpady tłumaczyła się, że nie wiedziała, że przywóz odpadów w konkretne miejsce jest nielegalne. Dlatego apelujemy do mieszkańców Bytomia i nie tylko, aby sprawdzali czy osoby, które deklarują chęć przyjęcia odpadów mają stosowne zezwolenie tzn. decyzję prezydenta Bytomia na zbieranie odpadów.

Nasz apel związany jest z ostatnimi wydarzeniami w naszym mieście, gdzie służby miejskie ujawniły nielegalny zrzut pryzm starego asfaltu przy ul. Strzelców Bytomskich – mówi prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz. Przekazując prywatnemu podmiotowi odpady sprawdzajmy czy osoba lub firma ma stosowne zezwolenia. W przeciwnym razie narażamy się na odpowiedzialną administracyjną, a nawet karną – podkreśla Mariusz Wołosz.

Informacje czy osoba prywatna lub podmiot prywatny ma zezwolenie na odbiór odpadów można sprawdzić w Urzędzie Miejskim w Bytomiu w Wydziale Inżynierii Środowiska. Posiadamy wszystkie decyzje, nawet te wydane przez inne organy publiczne, dotyczące zezwoleń na zbieranie odpadów na terenie naszego miasta – mówi Waldemar Gawron, zastępca prezydenta Bytomia. Apelujemy, aby uważać na ogłoszenia, w których tanim kosztem przyjmowane są odpady. Zanim zdecydujemy się z nich skorzystać, sprawdźmy czy jest to legalne – dodaje Waldemar Gawron.

Zgodnie z prawem, każdy osoba lub podmiot prawny mogą przyjmować odpady tylko wówczas, kiedy mają na to zezwolenie wydane przed organy administracji publicznej. W naszym mieście toczą się postępowania w związku z odbieraniem i składowaniem odpadów bez zezwolenia. Warto podkreślić, że w toku postępowania ustalane są również osoby lub podmioty prawne, które je dostarczyły.

Przypomnijmy, że w naszym mieście działa tzw. ekopatrol, który już wielokrotnie interweniował w sprawie nielegalnego zrzutu lub składowania odpadów. Warto podkreślić, że w takim przypadku sprawa przekazywana jest na policję, ale także do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a sprawcom, którzy nie posiadają dokumentów pozwalających przewozić odpady, jak również ich składować grożą wysokie kary pieniężne, a także odpowiedzialność karna.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.