Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
31 października 2020, Łukasza, Urbana, Augusta

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytomskie lokale z jedzeniem na wynos - zobacz listę

Decyzją rządu od dzisiaj, 24 października wszystkie restauracje, kluby, bary, puby, kawiarnie są zamknięte dla gości. Lokale gastronomiczne mogą jednak prowadzić sprzedaż na wynos. Zobacz, które bytomskie lokale serwują jedzenie na wynos i z dowozem.

Pierwsi lokatorzy będą mogli wykupić mieszkania po Arradzie z bonifikatą

Po tym jak miasto sfinalizowało i przejęło lokale oraz budynki po upadłej spółce Arrada, pierwsi najemcy mieszkań będą mogli skorzystać z bonifikaty przy zakupie lokali – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Nowe zasady przyjmowania klientów w Urzędzie Miejskim i USC w Bytomiu

W związku z pojedynczymi przypadkami zakażeń koronawirusem wśród pracowników Urzędu Miejskiego w Bytomiu oraz kwarantanną części personelu, od 21 października nastąpią zmiany organizacji pracy w Urzędzie Miejskim w Bytomiu, zaś od 26 października w USC.

Czerwona strefa w całym kraju

Zamknięte lokale gastronomiczne i restauracje, zakaz wszelkiego rodzaju aktywności w grupach powyżej 5 osób oraz ograniczenia w przemieszczaniu się seniorów powyżej 70. roku życia - to tylko część obostrzeń, jakie czekają nas od jutra, 24 października w związku z wprowadzeniem w całym kraju strefy czerwonej.

BO Bytom - mieszkańcy wybrali

27 projektów, 30 tysięcy głosów oddanych przez prawie 18 tysięcy osób i aż 15 inicjatyw wybranych przez bytomian do realizacji. Znamy wyniki tegorocznego Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego.

Fundacja Petralana i MOPR znów pomagają seniorom w zakupach

Aby chronić zdrowie i życie osób z grupy szczególnego ryzyka, Fundacja Petralana wznawia projekt pomocy seniorom w zakupach. W jego pierwszej odsłonie, wiosną tego roku, wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Bytomiu zrealizowała ponad 300 zakupów dla osób starszych.

#BytomNaKole - podsumowanie rowerowych konsultacji społecznych

Przejechali 46,5 tysiąca kilometrów, przemierzając 100 unikalnych tras rowerowych i spalając 2 mln kalorii. Mowa o prawie 200 rowerzystach, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych mających na celu mapowanie tras, dróg i ścieżek rowerowych w Bytomiu. Podsumowaliśmy akcję #BytomNaKole.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Wróciłeś z zagranicy i podejrzewasz u siebie koronawirusa lub miałeś kontakt z osobą, u której podejrzewasz zakażenie? Natychmiast skontaktuj się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Bytomiu. Do czasu otrzymania pomocy odizoluj się od innych ludzi.

PONE cieszyło się popularnością. Będzie kontynuacja w 2021 roku

PONE cieszyło się popularnością. Będzie kontynuacja w 2021 roku Data publikacji: 12 października 2020Ponad 500 złożonych wniosków, 220 podpisanych umów na kwotę blisko 4 mln zł. Realizowany w tym roku Program Ograniczenia Niskiej Emisji cieszył się dużą popularnością wśród mieszkańców Bytomia, którzy chętnie korzystali z dofinansowania na wymianę przestarzałych systemów ogrzewania.

Zmiany związane z odejściem od starych systemów ogrzewania są konieczne, aby poprawić stan naszego środowiska. Dlatego w tym roku uruchomiliśmy Program Ograniczenia Niskiej Emisji, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród bytomian – mówi Waldemar Gawron, zastępca prezydenta Bytomia. Program będziemy kontynuować w 2021 roku i już podjęliśmy kroki w tej sprawie. Chcemy pozyskać środki zewnętrzne na ten cel, dlatego wystąpiliśmy do WFOŚiGW w Katowicach. Mamy już pozytywną odpowiedź – dodaje Waldemar Gawron.

Nabór wniosków do tegorocznego Programu Ograniczenia Niskiej Emisji został już zakończony, jednak trwają już przygotowania do uruchomienia programu w 2021 roku ze względu na duże zainteresowanie mieszkańców zmianą starych systemów ogrzewania. Przypomnijmy, że w latach 2021-2028 w zależności od wieku starego kotła każdy, kto korzysta z nieekologicznych pieców będzie musiał je wymienić na nowe niskoemisyjne. Dlatego też o wsparcie z PONE mogą starać się mieszkańcy, którzy planują zmodernizować system ogrzewania, np. wymienić piec węglowy na system ogrzewania gazem, olejem opałowym, energią elektryczną czy przy użyciu ekologicznego niskoemisyjnego kotła węglowego. Z dotacji mogą też korzystać zainteresowani montażem instalacji solarnej lub fotowoltaicznej. Nowością jest możliwość dofinansowania kosztów związanych z przyłączem lokalu mieszkalnego do miejskiej nitki ciepłowniczej.

Podczas tegorocznej akcji Programu Ograniczenia Niskiej Emisji, bytomianie najczęściej pytali o możliwość instalacji kotła gazowego, a także montażu instalacji fotowoltaicznej, dlatego w przyszłorocznej edycji programu limit wniosków na skorzystanie z tych źródeł ciepła zostanie zwiększony.

Tegoroczny program został już zakończony. Rozpatrzono pozytywnie łącznie 279 wniosków, z czego podpisaliśmy 220 umów na kwotę 3 828 610 zł, zaś 59 wniosków trafiło na listę rezerwową
– mówi Maciej Koźmiński, zastępca naczelnika Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Wykorzystaliśmy prawie całą dotację pozyskaną z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jak również niemal w całości – ponad milion złotych – przeznaczony na wypłaty dla wykonawców – dodaje Maciej Koźmiński.

Warto podkreślić, że dofinansowanie w formie pożyczki z WFOŚiGW, o które będzie się starało miasto wyniesie ponad 1,5 mln zł. Przewidywane łączne nakłady na realizację PONE w 2021 roku wyniosą ponad 2,5 mln. zł Ich sfinansowanie zakładane jest ze środków WFOŚiGW w formie pożyczki stanowiącej 60% kosztów kwalifikowanych zadania. Pozostała kwota wynosząca ponad milion zł sfinansowana zostanie przez beneficjentów końcowych (mieszkańców) dokonujących wymiany lub montażu ekologicznych systemów grzewczych.

O rozpoczęciu naboru wniosków w nowej edycji będziemy informować pod koniec 2020 roku, po tym jak miasto pozyska dofinansowanie do programu i rozpocznie przygotowania do wdrożenia Programu Ograniczenia Niskiej Emisji 2021 roku.


Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.