Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
31 października 2020, Łukasza, Urbana, Augusta

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

PONE cieszyło się popularnością. Będzie kontynuacja w 2021 roku

Ponad 500 złożonych wniosków, 220 podpisanych umów na kwotę blisko 4 mln zł. Realizowany w tym roku Program Ograniczenia Niskiej Emisji cieszył się dużą popularnością wśród mieszkańców Bytomia, którzy chętnie korzystali z dofinansowania na wymianę przestarzałych systemów ogrzewania.

Powszechny Spis Rolny

Od 1 września do 30 listopada w całym kraju prowadzony będzie Powszechny Spis Rolny. Jego wyniki są źródłem, które pozwala dokładnie scharakteryzować polskie rolnictwo. Udział w spisie jest obowiązkowy.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

PONE cieszyło się popularnością. Będzie kontynuacja w 2021 roku

PONE cieszyło się popularnością. Będzie kontynuacja w 2021 roku Data publikacji: 12 października 2020Ponad 500 złożonych wniosków, 220 podpisanych umów na kwotę blisko 4 mln zł. Realizowany w tym roku Program Ograniczenia Niskiej Emisji cieszył się dużą popularnością wśród mieszkańców Bytomia, którzy chętnie korzystali z dofinansowania na wymianę przestarzałych systemów ogrzewania.

Zmiany związane z odejściem od starych systemów ogrzewania są konieczne, aby poprawić stan naszego środowiska. Dlatego w tym roku uruchomiliśmy Program Ograniczenia Niskiej Emisji, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród bytomian – mówi Waldemar Gawron, zastępca prezydenta Bytomia. Program będziemy kontynuować w 2021 roku i już podjęliśmy kroki w tej sprawie. Chcemy pozyskać środki zewnętrzne na ten cel, dlatego wystąpiliśmy do WFOŚiGW w Katowicach. Mamy już pozytywną odpowiedź – dodaje Waldemar Gawron.

Nabór wniosków do tegorocznego Programu Ograniczenia Niskiej Emisji został już zakończony, jednak trwają już przygotowania do uruchomienia programu w 2021 roku ze względu na duże zainteresowanie mieszkańców zmianą starych systemów ogrzewania. Przypomnijmy, że w latach 2021-2028 w zależności od wieku starego kotła każdy, kto korzysta z nieekologicznych pieców będzie musiał je wymienić na nowe niskoemisyjne. Dlatego też o wsparcie z PONE mogą starać się mieszkańcy, którzy planują zmodernizować system ogrzewania, np. wymienić piec węglowy na system ogrzewania gazem, olejem opałowym, energią elektryczną czy przy użyciu ekologicznego niskoemisyjnego kotła węglowego. Z dotacji mogą też korzystać zainteresowani montażem instalacji solarnej lub fotowoltaicznej. Nowością jest możliwość dofinansowania kosztów związanych z przyłączem lokalu mieszkalnego do miejskiej nitki ciepłowniczej.

Podczas tegorocznej akcji Programu Ograniczenia Niskiej Emisji, bytomianie najczęściej pytali o możliwość instalacji kotła gazowego, a także montażu instalacji fotowoltaicznej, dlatego w przyszłorocznej edycji programu limit wniosków na skorzystanie z tych źródeł ciepła zostanie zwiększony.

Tegoroczny program został już zakończony. Rozpatrzono pozytywnie łącznie 279 wniosków, z czego podpisaliśmy 220 umów na kwotę 3 828 610 zł, zaś 59 wniosków trafiło na listę rezerwową
– mówi Maciej Koźmiński, zastępca naczelnika Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Wykorzystaliśmy prawie całą dotację pozyskaną z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jak również niemal w całości – ponad milion złotych – przeznaczony na wypłaty dla wykonawców – dodaje Maciej Koźmiński.

Warto podkreślić, że dofinansowanie w formie pożyczki z WFOŚiGW, o które będzie się starało miasto wyniesie ponad 1,5 mln zł. Przewidywane łączne nakłady na realizację PONE w 2021 roku wyniosą ponad 2,5 mln. zł Ich sfinansowanie zakładane jest ze środków WFOŚiGW w formie pożyczki stanowiącej 60% kosztów kwalifikowanych zadania. Pozostała kwota wynosząca ponad milion zł sfinansowana zostanie przez beneficjentów końcowych (mieszkańców) dokonujących wymiany lub montażu ekologicznych systemów grzewczych.

O rozpoczęciu naboru wniosków w nowej edycji będziemy informować pod koniec 2020 roku, po tym jak miasto pozyska dofinansowanie do programu i rozpocznie przygotowania do wdrożenia Programu Ograniczenia Niskiej Emisji 2021 roku.


Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.