Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
27 listopada 2020, Ksenia, Walerian, Franciszek

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Pomoc miasta dla przedsiębiorców w czasie pandemii

Staramy się wspierać bytomskich przedsiębiorców, którzy najbardziej ucierpieli w związku z pandemią koronawirusa. Udzielamy zwolnień z podatków i opłat lokalnych oraz ulg w opłatach cywilnoprawnych. Rozpatrzyliśmy już ponad 750 wniosków – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Opłaty można uregulować przez internet!

Uwaga mieszkańcy! Opłatę komunikacyjną, przekształceniową, za wieczyste użytkowanie, a także podatki od środków transportowych czy nieruchomości można zapłacić przez internet bez dodatkowych opłat i prowizji. Więcej TUTAJ

Pomoc miasta dla przedsiębiorców w czasie pandemii

Pomoc miasta dla przedsiębiorców w czasie pandemii Data publikacji: 18 listopada 2020Staramy się wspierać bytomskich przedsiębiorców, którzy najbardziej ucierpieli w związku z pandemią koronawirusa. Udzielamy zwolnień z podatków i opłat lokalnych oraz ulg w opłatach cywilnoprawnych. Rozpatrzyliśmy już ponad 750 wniosków. Przedsiębiorcy najchętniej korzystali z możliwości obniżki czynszu za lokale użytkowe – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Przedsiębiorcy wielu branż mierzący się z drugą falą pandemii, mogą liczyć na wsparcie miasta, które kontynuuje działania pomocowe. Zaproponowane rozwiązania są uzupełnieniem pomocy, jaką do firm kieruje państwo. Przypomnijmy, że od marca w Bytomiu funkcjonuje zespół roboczy, którego zadaniem jest weryfikacja wpływających do miasta /za pośrednictwem poczty, skrzynek podawczych oraz elektronicznie – ePUAP/ wniosków od bytomskich przedsiębiorców, którzy ucierpieli w związku z pandemią koronawirusa. Tylko od marca do października tego roku do Urzędu Miejskiego w Bytomiu wpłynęło 757 wniosków, w ramach których udzielono ulg w opłatach cywilnoprawnych, administracyjno-prawnych, a także ulg i zwolnień w podatkach i opłatach lokalnych na łączną kwotę 853 tys. zł. Najwięcej z tej kwoty udzielono: ulg związanych z obniżką czynszu za lokale użytkowe /434 wnioski na kwotę 300 tys. zł/, umorzeń w ramach pomocy de minimis /art. 67 ustawy Ordynacja podatkowa/ na kwotę ponad 115 tys. zł, a także umorzeń opłat z tytułu zajęcia pasa drogowego oraz dzierżawy /52 wnioski na łączną kwotę ponad 74 tys. zł/.

Warto podkreślić, że przepisy podatkowe pozwalają na odroczenie terminów płatności podatków lokalnych (podatek od nieruchomości, transportowy, rolny, leśny) i w przypadku wystąpienia z takim wnioskiem dotyczącym obecnego okresu, za który jest należny, będzie możliwe przesunięcie terminów płatności. W indywidualnych przypadkach, z uwagi na straty finansowe podatników związane z pandemią, możliwe będzie także ubieganie się o umorzenie ww. podatków.

W ramach Tarczy Antykryzysowej wsparcie dla przedsiębiorców dotkniętych kryzysem w następstwie epidemii, świadczy nadal Powiatowy Urząd Pracy. Firmy mogą się starać m.in. o jednorazową pożyczkę czy dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne.

Powiatowy Urząd Pracy w Bytomiu, realizując rządowy program związany z Tarczą Antykryzysową przeznaczył już 43 mln 191 tys. zł na pomoc dla przedsiębiorców. Najwięcej, bo prawie 28 mln zł PUP przeznaczył na pomoc w formie jednorazowych pożyczek mikroprzedsiębiorcom, a także prawie 11 mln zł na dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników. Z kolei na dofinansowanie dla przedsiębiorców będących osobą fizyczną niezatrudniającą pracowników PUP wypłacił do tej pory ponad 4,3 mln zł. Warto dodać, że Powiatowy Urząd Pracy wypłacił także dofinansowanie w formie niskoprocentowej pożyczki z Funduszu Pracy oraz części kosztów wynagrodzeń pracowników dla organizacji pozarządowych. W sumie na te cele PUP wypłacił już ponad 225 tys. zł.

Przypomnijmy, że o przyznanie pożyczki mogą się ubiegać mikroprzedsiębiorcy, tj. osoby samozatrudnione lub podmioty zatrudniające w oparciu o umowę o pracę od 1 do 9 osób. Wciąż można się też ubiegać o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19.

Szczegółowe informacje i wzory dokumentów znajdują się na stronie PUP w Bytomiu

 

Informacje dotyczące pomocy dla przedsiębiorców udzielają pracownicy Wydziału Strategii, Funduszy Europejskich i Obsługi Inwestora pod numerem telefonu 32 786 82 21 oraz 32 283 62 27.
Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.