Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
08 kwietnia 2020, Julia, Dionizy, January

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

Schron w Bytomiu - Miechowicach już otwarty!!!

DSC_7112-1465150263.JPGPrawie rok trwała modernizacja podziemnego schronu przeciwlotniczego w Bytomiu – Miechowicach. Od 4 czerwca można oglądać efekty prac pasjonatów i miłośników historii Bytomia i Miechowic związanych ze Stowarzyszeniem „Pro Fortalicum”.

Każdy, kto odwiedzi  podziemny schron będzie zaskoczony ogromem prac, jakie wykonali pasjonaci militariów z Bytomia, a zawłaszcza efektami świetlnymi i dźwiękowi oraz eksponatami, jakie udało się zgromadzić kilka metrów pod ziemią.

Przypomnijmy, że informacje na temat schronu krążyły wśród mieszkańców Miechowic od lat. Świadkowie pamiętali miejsce jego ukrycia, znajdujące się na podwórku. Wiadomości te sprawdzili członkowie Stowarzyszenia „Pro Fortalicium” Ireneusz Okoń i Andrzej Habraszka. Już pierwsze prace ręczne potwierdziły relacje świadków – na podwórku szkoły istniał przeciwlotniczy schron z czasów II wojny światowej.

Informacja o sensacyjnym odkryciu obiegła całą Polskę, a obiekt na terenie byłego Gimnazjum nr 13 od razu stał się wielką atrakcją. Cały schron przeciwlotniczy liczy około 100 metrów długości, jednak na razie udało się odkopać i przywrócić do stanu używalności 50 metrów. Prawdopodobnie powstał on w latach II wojny światowej, między 1942 a 1944 roku i mógł pomieścić około 250 osób. Dość ciekawa jest jego budowa. Dolna część schronu zbudowana jest z betonowych bloków, a częściowo z cegły. Górna z żelbetonowych bloków w kształcie łuku. Do dzisiaj zachowały się także oryginalne wywietrzniki, dzięki którym do wnętrza schronu dopływało świeże powietrze.

Prace nad jego remontem rozpoczęły się pod koniec ubiegłego roku. Odkryto wówczas wejście do schronu i korytarz zalany wodą. Po jego oczyszczeniu zamontowano trzy żelbetowe łuki, które przykryły wejście do obiektu, a następnie zainstalowano i podłączono do prądu instalację elektryczną. Żmudne prace doprowadziły do całkowitego odrestaurowania schronu.

Po ponad roku ciężkiej pracy otwarty został dla bytomian schron, w którym powstała Izba Pamięci. Poświęcona jest styczniowi 1945 roku. Zaprezentowane zostały w niej zdjęcia upamiętniające wydarzenia ze stycznia 1945 roku. Wówczas na terenie Miechowic wkraczający żołnierze Armii Czerwonej dopuścili się licznych gwałtów, morderstw i rabunków. Wśród zamordowanych był ksiądz Jan Frenzel, który został uprowadzony z jednego z domów przy obecnej ul. Styczyńskiego i po wielogodzinnych torturach zamordowany w sąsiednich Stolarzowicach.

W sprawie zwiedzania schronu poza stałymi dyżurami prosimy o kontakt telefoniczny z:
Ireneuszem Okoniem - tel. 889 784 581;
Andrzejem Habraszką - tel. 505 498 479.

oraz na fan page Schron Miechowice


DSC_7112.JPG DSC_7112-1465150263.JPG DSC_7145.JPG DSCN400.jpg IMG_0011.JPG IMG_0013.JPG IMG_0014.JPG IMG_0015.JPG IMG_0017.JPG IMG_0019.JPG IMG_0029.JPG IMG_0030.JPG IMG_0038.JPG IMG_0039.JPG IMG_0040.JPG IMG_0041.JPG IMG_0044.JPG IMG_0046.JPG IMG_0047.JPG IMG_0048.JPG IMG_0050.JPG IMG_0051.JPG IMG_0052.JPG 1.jpg 2.JPG                           3.jpg                      
 
 
Fot. Tomasz Sanecki/Hubert Klimek/Pro Fortalicium

 


Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.