Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 września 2020, Aurelia, Wladyslaw, Kamil

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

9 stycznia 2014

Na politycznej mapie

Bytom przez lata pełnił ważną rolę na politycznej mapie zarówno Niemiec jak i Polski. Przed wybuchem II wojny światowej w naszym mieście gościli między innymi Adolf Hitler, który wygłosił płomienne przemówienie na miejscowym stadionie, a także Joseph Goebbels i Hermann Göring.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 stycznia 2014

Bytomskie kanały

Podziemny Bytom to nie tylko tajemnicze sztolnie Szybu Południowego i schrony. To także sieć oplatających pod naszymi stopami tuneli i kanałów wodnych.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 stycznia 2014

Co kryje ziemia?

Nie od dzisiaj wiadomo, iż ziemia kryje wciąż nie odkryte tajemnice. Bynajmniej nie chodzi w tym miejscu o prehistoryczne kości dinozaurów czy inne botaniczno - zoologiczne eksponaty, ale o pamiątki, będące świadectwem dziejów naszej historii najnowszej.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 stycznia 2014

Co w archiwach piszczy...

Ciekawą niespodziankę przygotowało dla miłośników historii Górnego Śląska Centralne Archiwum Wojskowe.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 stycznia 2014

Pierwszy strajk Miechowic

Czytając o strajkach i protestach załóg robotniczych z reguły pierwszą myślą, jaka nasuwa się nam podczas lektury jest protest, jaki ogarnął nasz kraj w sierpniu 1980 roku.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 stycznia 2014

Spacerując pod basenem

Historia bytomskiej pływalni krytej budynku sięga roku 1929. Wtedy to znany architekt Carl Schmidt wykonał projekt nowoczesnego w formie i sposobie budowania obiektu w stylu funkcjonalizmu.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 stycznia 2014

Schron dowodzenia w Bobrku

W wyniku prowadzonych w ramach programu "Tajemniczy Bytom" działań mających na celu między innymi odnalezienie zagadkowych i ciekawych miejsc lub obiektów, odkryto znajdujący się w Bytomiu Bobrku podziemny schron dowodzenia, wybudowany w latach 50-tych lub 60-tych minionego wieku.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 stycznia 2014

Szlakiem fortyfikacji

Bytomski oddział PTTK opracował ciekawą atrakcje turystyczną - spacer szlakiem Obszaru Warownego "Śląsk".

ZOBACZ WIĘCEJ
9 stycznia 2014

Szpieg w Łagiewnikach

Podział Śląska między Polskę i Niemcy, dokonany po pierwszej wojnie światowej postawił obie strony w trudnej sytuacji na wypadek wojny.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 stycznia 2014

Tajemnica Szybu Południowego

Tajemnica związana z Szybem Południowym nieistniejącej już dzisiaj kopalni Miechowice rozpala wyobraźnię badaczy i poszukiwaczy tajemnic już od przeszło 50 lat.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 stycznia 2014

Tajemniczy grób

Bytomskie cmentarze to nie tylko miejsca gdzie częstokroć odnieść można wrażenie iż czas zatrzymał się w miejscu, ale także takie, gdzie spacerując cmentarnymi alejkami zupełnie przypadkiem natknąć się można na prawdziwe tajemnice.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 stycznia 2014

Tajemniczy grób - wyjaśnienie zagadki

Bytomskie cmentarze to jedne z najbardziej urokliwych i magicznych miejsc w mieście. Spacerując ich alejkami często odnieść możemy wrażenie, jakby czas stanął w miejscu, a my przenieśliśmy się w czasy, jakie wydawałoby się odeszły bezpowrotnie.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 stycznia 2014

Werwolf w Bytomiu

Werwolf. Któż nie słyszał historii dotyczących tej złowieszczej organizacji.

ZOBACZ WIĘCEJ
9 stycznia 2014

Złoto SS

Zrabowane przez nazistów w czasie II wojny światowej złoto do dzisiaj rozbudza wyobraźnię wielu poszukiwaczy.

ZOBACZ WIĘCEJ

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.