Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 lipca 2020, Henryk, Wlodzimierz, Brunon

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Opłaty można uregulować przez internet!

Uwaga mieszkańcy! Opłatę komunikacyjną, przekształceniową, za wieczyste użytkowanie, a także podatki od środków transportowych czy nieruchomości można zapłacić przez internet bez dodatkowych opłat i prowizji. Więcej TUTAJ

Bytom wspiera przedsiębiorców w walce ze skutkami ekonomicznymi koronawirusa

Bytom wspiera przedsiębiorców w walce ze skutkami ekonomicznymi koronawirusa Data publikacji: 21 marca 2020Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przygotowaliśmy dla bytomskich przedsiębiorców kilka propozycji, które mają im pomóc w trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się w związku z pandemią koronawirusa – mówi Mariusz Wołosz prezydent Bytomia. Przedstawione przez nas działania są uzupełnieniem pomocy, jaką kieruje do firm państwo – dodaje prezydent Wołosz.

Rozwiązania, które proponuje Miasto dla przedsiębiorców z Bytomia muszą być realne do zrealizowania i skrupulatnie policzone, gdyż nie ma najmniejszych wątpliwości, że obecna sytuacja to również problemy finansowe dla samorządów.

Zamierzam zaproponować przedsiębiorcom bonifikaty w płatności czynszu za lokale użytkowe do wysokości 90% lub umorzenie czy odroczenie czynszu za lokal użytkowy, w przypadku gdy nie mogą oni prowadzić działalności ze względu na stan zagrożenia epidemicznego. Warto podkreślić, że w przypadku umorzenia wygeneruje to jednak dla części przedsiębiorców dodatkowe obciążenia finansowe, bowiem może stanowić to zdaniem Urzędu Skarbowego dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym – mówi prezydent Mariusz Wołosz. Podobne zasady dotyczyć będą opłaty za zajęcie pasa drogowego i miejskich terenów, jak w przypadku restauracji czy pubów – dodaje prezydent Wołosz.

Przepisy podatkowe pozwalają ponadto na odroczenie terminów płatności podatków lokalnych (podatek od nieruchomości, transportowy, rolny, leśny) i w przypadku wystąpienia z takim wnioskiem dotyczącym obecnego okresu, za który jest należny, będzie możliwe przesunięcie terminów płatności. W indywidualnych przypadkach z uwagi na straty finansowe podatników związane z pandemią możliwe będzie także ubieganie się o umorzenie ww. podatków.

Warto podkreślić, że wnioski przedsiębiorców, którzy z powodu pandemii koronawirusa utracili znaczną część przychodów będą rozpatrywane indywidualnie.

Liczymy równocześnie na zapowiadane przez polski rząd przesunięcie terminów płatności podatku od nieruchomości i opłaty za użytkowanie wieczyste – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. Nie zapominamy o niepublicznych żłobkach i przedszkolach, dla których przygotowujemy odpowiednie do sytuacji rozwiązania związane z ponoszonymi przez nich kosztami – dodaje prezydent Bytomia.

Warto dodać, że wymienione wyżej formy wsparcia dla przedsiębiorców będą uzupełnienie o inne działania wraz z rozwojem sytuacji w naszym kraju i regionie.

Szczegóły propozycji dla przedsiębiorców w załączonych slajdach:

Galeria zdjęć:Autor: Biuro Prasowe UM w Bytomiu
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Arkadiusz Janocha

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.