Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
12 lipca 2020, Jan, Wera, Brunon

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Nowy tramwaj na historycznej linii

Linia tramwajowa nr 38 biegnąca ul. Piekarską i kursujący tam zabytkowy wagon to jedna z wizytówek Bytomia. Na czas epidemii ze względów sanitarnych charakterystyczny tramwaj zniknął z torów, a jego miejsce zajął nowoczesny „niskopodłogowiec”.

Bytom pierwszym miastem w Metropolii, gdzie za parkowanie zapłacisz kartą

Aż 30 proc. płatności za postój w Strefie Płatnego Parkowania w Bytomiu realizowanych jest bezgotówkowo. Bytomianie coraz chętniej korzystają z wprowadzanej stopniowo w 2020 r. w 74 bytomskich parkomatach możliwości płacenia za parkowanie kartą płatniczą

Dom Pomocy Społecznej "Kombatant" w Bytomiu pokonał koronawirusa

Niemal trzy miesiące trwała walka z ogniskiem koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” w Bytomiu. W tym czasie koronawirusa pokonało 74 mieszkańców domu i 21 pracowników ośrodka.

W lipcu rusza remont ul. Zabrzańskiej

Remont jednej z głównych arterii miasta – ul. Zabrzańskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Wyzwolenia do ul. Małgorzatki rozpocznie się w lipcu. Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu rozstrzygnął przetarg na realizację tej inwestycji. Za ponad 275 tys. zł wykona ją PPHU „DALPOL” z Bytomia.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Wróciłeś z zagranicy i podejrzewasz u siebie koronawirusa lub miałeś kontakt z osobą, u której podejrzewasz zakażenie? Natychmiast skontaktuj się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Bytomiu. Do czasu otrzymania pomocy odizoluj się od innych ludzi.

Gotowi do startu? Ruszył Bytomski Budżet Obywatelski 2020

Ponad 4,7 mln zł czeka w tegorocznej puli przeznaczonej na projekty, które zostaną wyłonione do realizacji w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. Nabór wniosków potrwa do 24 lipca.

Od 8 czerwca drzwi Urzędu Miejskiego w Bytomiu znów otwarte dla klientów

Od poniedziałku, 8 czerwca klienci Urzędu Miejskiego w Bytomiu będą mogli załatwić swoje sprawy bezpośrednio w budynkach przy ul. Parkowej 2 i Smolenia 35. Klienci będą przyjmowani w poniedziałek od godz. 7.30 do godz. 17.30 oraz od wtorku do piątku od godz. 7.30 do godz. 15.00.

Tarcza antykryzysowa - pracodawca, pracownik, NGO

Ulgi w podatkach, dopłata do stanowiska pracy, zmiany w rozliczaniu zadań publicznych, zasiłki opiekuńcze – w czasie epidemii z pomocy mogą skorzystać przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe i pracownicy.

Piotr Obrączka Honorowym Obywatelem Miasta Bytomia

Piotr Obrączka Honorowym Obywatelem Miasta Bytomia Data publikacji: 5 kwietnia 2018To dla mnie wielki zaszczyt, że zostałem uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Miasta Bytomia. Czuję ciężar tradycji, w jaką zostaję wpisany. To przecież najważniejsze odznaczenie, jakie miasto może nadać – mówił prof. Piotr Obrączka podczas wczorajszej (4 kwietnia) uroczystości, która miała miejsce w Operze Śląskiej.

Urodzony w 1941 roku w Bytomiu prof. Piotr Obrączka jest nie tylko wybitnym filologiem i literaturoznawcą, zawodowo związanym z Uniwersytetem Opolskim, ale autorem wielu książek poświęconym historii naszego miasta. Jednym z nich jest wydana w 2018 roku publikacja poświęcona Honorowym Obywatelom Miasta Bytomia, gdzie przedstawił sylwetki 19 osób, które w przeszłości otrzymały ten prestiżowy tytuł. Odbierając w środę, 4 kwietnia tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bytomia prof. Piotr Obrączka dołączył do grona wybitnych osobistości z tym zaszczytnym mianem, stając się 20. osobą, która otrzymała to najwyższe wyróżnienie, jakie mogą przyznać władze Bytomia. We wczorajszej uroczystości w sali im. Adama Didura w Operze Śląskiej udział wzięli przedstawiciele władz miasta, radni Rady Miejskiej oraz Honorowi Obywatele Miasta Bytomia – prof. Jan Drabina, dr Jerzy Pieniążek i ksiądz Hubert Kowol, a także mieszkańcy miasta.

Doceniając wysiłki w rozpowszechnianie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego Bytomia i ziemi śląskiej chcemy uhonorować wybitnego bytomianina, jakim jest Piotr Obrączka – mówił podczas uroczystości Damian Bartyla, prezydent Bytomia. Przyznanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Bytomia jest formą uznania dorobku wybitnego humanisty, ale również zasług w codziennej pracy na rzecz naszego miasta oraz wkładu w historię, rozwój, znaczenie oraz pozycję miasta – dodał prezydent Bartyla.

Niewątpliwie osoba prof. Obrączki, który związany jest z naszym miastem od urodzenia, działa na rzecz miasta i społeczności oraz popularyzuje historię i lokalne dziedzictwo Bytomia w pełni zasługuje na ten zaszczytny tytuł. Laureat wczorajszej uroczystości dołączył tym samym do tak wybitnych osób, jak: historyk, znawca dziejów Bytomia prof. Jan Drabina, neurochirurg dr Jerzy Pieniążek, bytomski ksiądz Hubert Kowol, dwukrotny mistrz olimpijski w judo Waldemar Legień oraz osobistości z niemieckiej historii miasta: dowódca wojskowy i polityk Paul von Hindenburg, przedwojenny bytomski nadburmistrz Georg Brüning czy przedsiębiorca i filantrop Ignatz Hakuba. Warto również dodać, że w XXI wieku tego zaszczytnego tytułu doczekało już dziewięć wybitnych osobowości. Pierwszy powojenny tytuł Honorowego Obywatela został przyznany w 2004 roku, w czasie którego obchodzono uroczystości 750-lecia uzyskania praw miejskich. Tradycja odznaczania zasłużonych dla miasta jest jednak długa i sięga drugiej połowy XIX wieku. W XIX i XX wieku przyznano łącznie jedenaście tytułów Honorowych Obywateli Miasta Bytomia.

O Piotrze Obrączce:
Urodzony 24 września 1941 r. w Bytomiu prof. dr hab. Piotr Obrączka jest wybitnym polskim humanistą, literaturoznawcą, profesorem zwyczajnym. W rodzinnym mieście, gdzie do dzisiaj mieszka, ukończył Szkołę Podstawową im. Mikołaja Kopernika oraz Liceum Ogólnokształcące im. Jana Smolenia. Studiował polonistykę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Uczeń i student prof. Władysława Studenckiego, patrona Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu. Od 1960 r. związany z opolskim ośrodkiem akademickim (Wyższa Szkoła Pedagogiczna, później Uniwersytet Opolski) kolejno jako: asystent-stażysta, doktorant, starszy asystent, adiunkt, docent, profesor nadzwyczajny, profesor zwyczajny.

Jego uznane w środowisku naukowym prace przybliżają bogactwo XX-wiecznej literatury polskiej pokazując jej szerszy, europejski kontekst, szczególnie z kulturą niemieckojęzyczną. Profesor Piotr Obrączka jest autorem ponad 230 różnych form publikacji naukowych, między innymi wydając: „Bytomskie tematy” (2011), „Między Bytomiem a Opolem” (2014), ale także publikację „O nadburmistrzu Brüningu” (2016) i „Honorowych Obywateli Miasta Bytomia” (2018).

Piotr Obrączka to również współinicjator nadania Miejskiej Bibliotece Publicznej imienia profesora Władysława Studenckiego, utworzenia tablicy pamiątkowej poświęconej ks. Grzegorzowi Gerwazemu Gorczyckiemu w kościele Św. Jacka (autor tekstu) oraz pomysłodawca nadania sali koncertowej Muzeum Górnośląskiego imienia ks. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, a także nadania placowi przed Urzędem Miejskim imienia nadburmistrza Georga Brüninga. Uczestnik Klubu Literackiego (1965-1985), członek Komitetu Honorowego „Roku 750-lecia nadania praw miejskich Bytomiowi”, wykładowca Wieczorów Uniwersyteckich organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Bytomia i Muzeum Górnośląskie oraz popularnych wykładów w ramach Bytomskiego Uniwersytetu III Wieku. Członek Kapituły Medalu Miasta Bytomia oraz Rady Programowej Bytomskiego Centrum Kultury.

Profesor Piotr Obrączka wyróżniony został Medalem 750-lecia Bytomia, Medalem Miasta Bytomia, a także Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.