Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 września 2020, Renata, Filipina, Eustachy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytomski Rynek znów się zazielenił

Nowe nasadzenia drzew, krzewów i roślin w modułowych donicach oraz nowe pergole i ławki. Zakończyły się prace związane z odnową zieleni na płycie bytomskiego Rynku. Wszystkie prace kosztowały około 230 tys. zł.

Wstrzymano użytkowanie obiektów po byłym zakładzie Jopek

PINB na wniosek prezydenta miasta wydał postanowienie o natychmiastowym wstrzymaniu użytkowania obiektów na terenie posesji przy ul. Łokietka 10, gdzie w październiku 2019 roku wybuchł pożar tekstyliów. Powodem wydania ww. postanowienia jest użytkowanie obiektu niezgodnie z przeznaczeniem i nielegalne składowanie odpadów.

Bytom gotowy do Sprzątania świata

Kilkaset worków, ponad kilka tysięcy rękawiczek i 10 kontenerów, z których każdy pomieści 7 metrów sześciennych odpadów. Bytom przygotowuje się do międzynarodowej akcji Sprzątania Świata 2020.

Powszechny Spis Rolny

Od 1 września do 30 listopada w całym kraju prowadzony będzie Powszechny Spis Rolny. Jego wyniki są źródłem, które pozwala dokładnie scharakteryzować polskie rolnictwo. Udział w spisie jest obowiązkowy.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Wstrzymano użytkowanie obiektów po byłym zakładzie Jopek

Wstrzymano użytkowanie obiektów po byłym zakładzie Jopek Data publikacji: 9 września 2020Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego na wniosek prezydenta miasta wydał postanowienie o natychmiastowym wstrzymaniu użytkowania obiektów na terenie posesji przy ul. Łokietka 10, gdzie w październiku ubiegłego roku wybuchł groźny pożar tekstyliów. Powodem wydania ww. postanowienia jest użytkowanie obiektu niezgodnie z przeznaczeniem i nielegalne składowanie na terenie obiektu odpadów.

Kontrole prowadzone przez Wydział Inżynierii Środowiska, Straż Pożarną, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska czy Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego wykazały liczne nieprawidłowości związane z użytkowaniem tego terenu – zarówno przed pożarem, jaki wybuchł w październiku 2019 r., jak i po pożarze. Właściciel tego terenu miał rok na dostosowanie się do kolejnych nakazów i tego nie zrobił. Podejmujemy radykalne kroki, ze względu na zagrożenie pożarowe, które wciąż jest duże – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Właściciel otrzymał decyzję dotyczącą zakazu użytkowania powierzchni i hal, gdzie zdeponowane są niezabezpieczone materiały łatwopalne m.in. puszki farb oraz odpady tekstylne. Decyzja została wydana z rygorem natychmiastowej wykonalności – mówi Elżbieta Kwiecińska, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Bytomiu.

Przypomnijmy, że w lutym 2019 roku prezydent Mariusz Wołosz cofnął zezwolenie na zbieranie odpadów przedsiębiorcy działającemu na terenie przy ul. Władysława Łokietka w Bytomiu – Suchej Górze /zezwolenie na zbieranie odpadów w tym miejscu wydały w 2017 roku poprzednie władze miasta/. Od decyzji prezydenta Bytomia firma odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które nie tylko podtrzymało decyzję władz miasta, ale nakazało jej usunięcie odpadów do 16 września 2019 roku. Mimo prawomocnych decyzji, odpady nadal pozostały na terenie byłych zakładów Jopek, gdzie w październiku 2019 roku doszło do groźnego pożaru składowanych tam tekstyliów.

W 2019 roku przeprowadzonych zostało przez służbie miejskie, PINB, WIOŚ oraz Straż Pożarną wiele kontroli na terenie byłych zakładów Jopek. Potwierdziły one za każdym razem szereg nieprawidłowości – mówi Waldemar Gawron, zastępca prezydenta Bytomia. Wielokrotnie właściciel terenu był wzywany do ich likwidacji. Po pożarze podjęliśmy szereg interwencji skutkujących nałożeniem kar finansowych. Wobec braku podjęcia działań ze strony przedsiębiorcy, sprawa został przekazana do PINB-u – dodaje Waldemar Gawron.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, w wyniku prowadzonego od 2019 roku (po pożarze) postępowania, wydał 7 września decyzję o wstrzymaniu użytkowania otwartych boksów z odpadami tekstylnymi, dwóch boksów w hali magazynowej z odpadami tekstylnymi i niewiadomego pochodzenia oraz zakazem użytkowania hali, w której wykonywano usługi lakiernicze ze względu na zagrożenie pożarowe spowodowane magazynowaniem tam substancji o charakterze łatwopalnym.

Warto podkreślić, że decyzja wydana przez PINB ma rygor natychmiastowej wykonalności ze względu na ochronę zdrowia lub życia ludzkiego. W uzasadnieniu decyzji nakazującej właścicielowi terenu po byłych zakładach Jopek wstrzymanie użytkowania znajdujących się tam obiektów, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wskazuje na realne zagrożenia bezpieczeństwa pożarowego spowodowane gromadzeniem tam materiałów łatwopalnych.


Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Grzegorz Goik

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.