Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
30 maja 2020, Joanna, Feliks, Ferdynand

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Przewodniki turystyczne online

Wszystkim, którzy wybierają się na wycieczkę po Bytomiu, polecamy popularne przewodniki turystyczne. Znajdziesz w nich nie tylko informacje o atrakcjach, ale także gotowe propozycje spacerów, ścieżki dydaktyczne, ścieżki spacerowe, trasy turystyczne piesze i rowerowe. 

Parowóz wraca na Górnośląskie Koleje Wąskotorowe

Parowóz wraca na Górnośląskie Koleje Wąskotorowe Data publikacji: 26 września 2019To będzie nie lada gratka dla fanów kolei wąskotorowej w naszym mieście. Z okazji „Dnia Pary” w najbliższą niedzielę, 29 września na żelazny szlak pomiędzy Bytomiem a Suchą-Górą wróci parowóz.

Przejażdżka parowozem na linii Bytom Karb Wąskotorowy – Bytom Sucha – Góra to nie jedyna atrakcja zbliżającej się niedzieli. Miłośnicy kolei wąskotorowej będą mogli zwiedzić stację z przewodnikiem, nastawnię dysponującą stacji Bytom Karb Wąskotorowy, gdzie przewodnicy opowiedzą o działaniu urządzeń sterowania ruchem kolejowym i bezpieczeństwie na kolei. Kolejną niespodzianką będzie możliwość zobaczenia lokomotywy od spodu, czyli zejść do tzw. kanału rewizyjnego oraz przejechać się drezyną ręczną i zwiedzić największą perełkę Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych – wagonu salonowego z 1912 roku. Dodatkową atrakcją niedzielnego wydarzenia będzie również nauka jazdy najpotężniejszą lokomotywą spalinową pod okiem maszynisty-instruktora.

Zapraszamy wszystkich fanów kolei wąskotorowej na to wyjątkowe wydarzenie do siedziby Górnośląskich Kolei Wąskotorowych przy ul. Reja. Impreza rozpocznie się około godziny 9.30 wraz z pierwszym przejazdem. Prosimy o dokładne zapoznanie się z rozkładem jazdy oraz cenami biletów dostępnymi poniżej na plakacie oraz TUTAJ

Przypomnijmy, że turystyczna kolej wąskotorowa łącząca Bytom z Miasteczkiem Śląskim jest najstarszą na świecie czynną koleją wąskotorową, a jej początki sięgają 1853 roku. Dla mieszkańców Bytomia, ale zwłaszcza turystów odwiedzających nasze miasto jest to jedna z największych atrakcji.

Kolej wąskotorowa łączy Bytom z rezerwatem przyrody „Segiet” oraz ośrodkiem sportowym „Sport Dolina” w Bytomiu – Suchej Górze, kopalnią srebra w Tarnowskich Górach, a także zalewem Nakło-Chechło w Miasteczku Śląskim. W sumie kolejka zatrzymuje się na dziesięciu stacjach, mijając po drodze zabytkową Elektrociepłownie w Bytomiu – Szombierkach, a także lokomotywownie w Bytomiu – Karbiu. Cała trasa kolejki wąskotorowej ma około 21 km i w okresie wiosenno – letnim, kiedy uruchamiane są stałe połączenia z Bytomia przez Tarnowskie Góry do Miasteczka Śląskiego stanowi nie lada atrakcję turystyczną dla dzieci, ale również dorosłych, którzy mają okazję przejechać się jedną z nielicznych w naszym kraju czynnych tras kolei wąskotorowej.

Kolej wąskotorowa jest również jedną z atrakcji tzw. Industriady - corocznego święta i wydarzenia promującego Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Clipboard01.jpg

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Mariusz Sendrowski/Tomasz Sanecki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.