Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 lutego 2019, Zbigniew, Julian, Lukasz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Park Miejski w odnowie

Park Miejski w odnowie Data publikacji: 9 października 2018Spacerując po parku widziałeś ludzi na czubkach drzew? To specjaliści, którzy w ramach trwającego projektu odnowy bytomskiego parku zostali zatrudnieni do pielęgnacji zieleni zabytkowego parku.

Zazwyczaj to właśnie jesienią w parkach miejskich można spotkać ekipy zieleniarskie, które m.in. zabezpieczają roślinność przed nadchodzącym chłodem. Tymczasem w śródmiejskim parku trwają zaawansowane prace w ramach projektu „Odnowy zieleni w parkach miejskich w Bytomiu”, na który Bytom pozyskał ponad 13 mln zł z Unii Europejskiej.

Bytomski park ma 34 ha. W ostatnich latach przeszedł on prawdziwą metamorfozę głównie za sprawą remontu dwóch stawów, źródełka przy Górze Miłości czy wreszcie budowie nowej muszli koncertowej i miniarboretum. Każda z tych inwestycji wiązała się z remontem zniszczonych alejek i odnową małej architektury.

Dzięki pozyskanej dotacji nasz park zyska ponad 4,5 tys. m2 nowych alejek. Są one budowane przy wykorzystaniu wodoprzepuszczalnej nawierzchni mineralnej, dzięki czemu nawet w przypadku obfitych opadów deszczu spacerujący nie będą brodzić w błocie – mówi Ewa Nazarewicz, dyrektor Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

I tak remontowane są alejki przy Psiej Polanie, w sąsiedztwie sceny plenerowej, a także te w głębi parku biegnące w stronę Góry Miłości oraz stawu łabędziego. Nowe oblicze zyska też niewielki skwerek na skraju parku. Starsi mieszkańcy Bytomia wspominają, że kiedyś stał tam pomnik generała.

Usunięto już starą asfaltową nawierzchnię, a ekipy budowlane montują nowe nawierzchnie alejek. Przy wyremontowanych alejkach montowane są nowe stylizowane ławki, stojaki na rowery, a już wkrótce pojawią się dodatkowe kosze na odpady. Park wzbogaci się też o nowe drzewa i krzewy.

Ważnym elementem odnowy zabytkowego parku jest dbałość o drzewostan. Przeprowadziliśmy już cięcia sanitarne polegające na usunięciu z korony drzewa suchych i chorych gałęzi. W trakcie prac są ekipy alpinistyczne, których zadaniem było zmniejszenie koron niektórych drzew i poprawa ich konstrukcji. Ponadto trwa wycinanie drzew stwarzających zagrożenie dla spacerujących mieszkańców – mówi Ewa Nazarewicz.

Prace zakończą się do końca listopada 2018r.

Tymczasem zachęcamy do odwiedzenia Parku Miejskiego. O tej porze roku wygląda zachwycająco.

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.