Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 lutego 2019, Zbigniew, Julian, Lukasz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Park Amendy w Łagiewnikach

Park Amendy w Łagiewnikach Data publikacji: 16 stycznia 2014Park Amendy to urokliwe miejsce rozciągające się między ogródkami działkowymi "Zygmunt" i "Jaśmin" przy ul. Świętochłowickiej w Łagiewnikach. Tę ostoję zieleni utworzyły działające niegdyś w tej części miasta kopalnia oraz huta. Wówczas też zrewitalizowano tamtejszy staw, stworzono przy nim przystań kajakową, kawiarnię, wypożyczalnię sprzętu sportowego, a także wybudowano amfiteatr i basen kąpielowy.

Park w obecnym kształcie na 4,9 ha i w obecnym kształcie rozciąga się wokół stawu, którego brzegi opanowała smukła trzcina. Zbiornik chętnie odwiedzają wędkarze, dla których przygotowano wygodne podesty. Amatorzy łowienia ryb i spacerowicze korzystają z wypoczynku w cieniu licznych odmian drzew, głównie liściastych. Rosną tu klony oraz tobole, spotkać też można lipę drobno i szerokolistną, graby i buki zwyczajne czy kasztanowca białego.

W ramach odnowy bytomskich zieleńców, łagiewnicki park został uporządkowany, przycięto drzewa, posadzono krzewy oraz zbudowano nowe alejki. Pojawiły się też latarnie oświetlające odnowioną część parku. Prócz tego rozbudowano o nowe urządzenia siłownię działającą pod gołym niebem i urządzono pełen atrakcji plac zabaw.

Autor: AK
Zdjęcia: T. Zakrzewski

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.