Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
27 listopada 2020, Ksenia, Walerian, Franciszek

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Pamiętają o historii Stolarzowic i Górnik

Pamiętają o historii Stolarzowic i Górnik Data publikacji: 15 listopada 2020Przez najbliższy tydzień w kościele pw. Chrystusa Króla w Stolarzowiach będzie można zobaczyć wystawę poświęconą losom mieszkańców Stolarzowic i Górnik w 1945 roku.

Na dwie niedziele przed Adwentem w Niemczech obchodzony jest Dzień Żałoby Narodowej - Volkstrauertag. Z tej okazji członkowie bytomskiej mniejszości niemieckiej spotkali się dziś na uroczystej Mszy Świętej w Stoalrzowicach. W kościele stanęła też wystawa poświęcona losom mieszkańców Górnik i Stolarzowic w czasie i po zakończeniu II Wojny Światowej.

Wystawa przygotowana przez Joachima Makowskiego i Sebastiana Rosenbauma jest efektem dziesięcioletniej pracy mieszkańców tej części Bytomia, którzy pragną udokumentować lokalną historię i zachować ją dla następnych pokoleń. Gromadzenie archiwów w postaci dokumentów, zdjęć, relacji świadków rozpoczęło się w 2010 roku i trwa do dziś. Wystawa prezentuje tylko fragment materiałów, które zostały zebrane w ciągu minionej dekady.

Wystawę będzie można zobaczyć w kościele pw. Chrystusa Króla w Stolarzowicach do niedzieli 22 listopada.
 

Galeria zdjęć:Autor:

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.