Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 lutego 2019, Zbigniew, Julian, Lukasz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Rozpoczęła się rewitalizacja pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach

Jakie tajemnice skrywa w sobie pałac Tiele-Wincklerów w Miechowicach? Rozpoczęły się prace archeologiczne i remontowe związane z rewitalizacją pałacu, w którym swoje dzieciństwo spędziła Ewa von Tiele-Winckler, znana jako Matka Ewa.

Modelarskie cuda w Bytomiu

Ta impreza to prawdziwa gratka nie tylko dla pasjonatów modelarstwa, ale także wszystkich tych, którzy na co dzień nie mają styczności z tego rodzaju hobby. Przez dwa dni 2 i 3 marca w Bytomiu już po raz XV odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Modelarski.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Pamięci pułkownika Jana Białego

Pamięci pułkownika Jana Białego Data publikacji: 10 listopada 2014Ojczyźnie poświęcił całe swoje życie. Wziął udział w trzech wojnach, w tym dwóch światowych. Przez władze komunistyczne był represjonowany i więziony. Mowa o bytomianinie, pułkowniku Janie Białym, którego imieniem została dzisiaj /10 listopada/ nazwana jedna z ulic naszego miasta.

W czerwcu br. radni Rady Miejskiej chcąc uhonorować pamięć o wybitnym bytomianinie, płk. Janie Białym podjęli uchwałę na mocy której dotychczasowa ulica Aleksandra Fredry (w pobliżu bytomskiej jednostki wojskowej) została zastąpiona nową nazwą – ulicą Pułkownika Jana Białego. Jest to kolejny wyraz wdzięczności i pamięci mieszkańców Bytomia za zasługi, jakich dokonał na polach bitewnych. Już w marcu 2013 roku władze miasta, Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP oraz Polskie Stowarzyszenie Modelarzy Redukcyjnych postanowiło uczcić wybitnego pilota. Na budynku przy ul. Jagiellońskiej, w którym mieszkał w latach 1948 – 1984 płk. Jan Biały, odsłonięto pamiątkową tablicę, przypominają o tym fakcie, a także dokonaniach bytomianina.

Pułkownik Jan Biały uczestniczył w trzech wojnach: I wojnie światowej, wojnie polsko-bolszewickiej oraz II wojnie światowej. Jako pilot dowodził w okresie przedwojennym: 113 i 121 Eskadrą Myśliwską, zaś w czasie kampanii wrześniowej w 1939 roku przewodził II Dywizjonem Bombowo-Lekkim. Był pierwszym dowódcą 304 Dywizjonu Bombowego „Ziemi Śląskiej im. Księcia Józefa Poniatowskiego” Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Uczestniczył w najdłuższej, wygranej przez aliancki bombowiec potyczki z wrogiem.

Brał udział w Powstaniu Warszawskim w 1944 roku. Po wojnie represjonowany i więziony przez władze komunistyczne. Od 1948 rok 1984 roku mieszkał w Bytomiu przy ul. Jagiellońskiej 19.

Za męstwo na polu walki odznaczony został Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, trzykrotnie Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Zobacz na mapie umiejscowienie ul. Pułkownika Jana Białego

Zobacz uchwałę w sprawie nadania ulicy Pułkownika Jana Białego

 

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM w Bytomiu/www.polishairforce.pl

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.