Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 lutego 2019, Zbigniew, Julian, Lukasz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Rozpoczęła się rewitalizacja pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach

Jakie tajemnice skrywa w sobie pałac Tiele-Wincklerów w Miechowicach? Rozpoczęły się prace archeologiczne i remontowe związane z rewitalizacją pałacu, w którym swoje dzieciństwo spędziła Ewa von Tiele-Winckler, znana jako Matka Ewa.

Modelarskie cuda w Bytomiu

Ta impreza to prawdziwa gratka nie tylko dla pasjonatów modelarstwa, ale także wszystkich tych, którzy na co dzień nie mają styczności z tego rodzaju hobby. Przez dwa dni 2 i 3 marca w Bytomiu już po raz XV odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Modelarski.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Pamięci ojca Ludwika Wrodarczyka

Pamięci ojca Ludwika Wrodarczyka Data publikacji: 25 kwietnia 2014Dla ludzi Podola stał się „wszystkim dla wszystkich". Był kapłanem, lekarzem i nauczycielem. Na jego cześć zasadzono drzewko oliwne w Yad Vashem za ratowanie Żydów w czasie wojny. Pochodzącego z Radzionkowa ojca Ludwika Wrodarczyka odznaczono dziś pośmiertnie Krzyżem Pamięci Ofiar Banderowskiego Ludobójstwa.

Ludwik Wrodarczyk urodził się 25 sierpnia 1907 roku w Radzionkowie w wielodzietnej rodzinie górniczej. W 1926 r. rozpoczął nowicjat w Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej (OMI). Pierwsze śluby zakonne złożył w Markowicach na Kujawach w 1927 r. Święcenia kapłańskie przyjął w 1933 r. Pierwszą jego placówką było sanktuarium maryjne w Kodniu nad Bugiem.

Od lipca 1939 pełnił posługę na Wołyniu. Mimo trudnych lat wojny owocnie pracował, prowadził duszpasterstwo w nowo utworzonej parafii w Okopach. W jednym ze wspomnieć czytamy: (...) nadzwyczajny człowiek. On przyjmował wszystkich ludzi. Nie robił różnicy, że ten Polak, tamten Ukrainiec. Wszystkich traktował jednakowo. Zawsze mówił: "Jest jeden Bóg dla wszystkich ludzi i musimy wszyscy żyć zgodnie.

Jak podają źródła, młody zakonnik, znając właściwości lecznicze ziół, potrafił nieść ulgę w chorobach swoim parafianom i mieszkańcom ukraińskich wiosek. W czasie okupacji niemieckiej pomagał Żydom, za co Instytut Yad Vashem w Jerozolimie nadał mu pośmiertnie medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

W nocy z 6 na 7 grudnia 1943 r., gdy w obawie przed napadem UPA ludność polska w Okopach uciekła do lasu, ksiądz Wrodarczyk pozostał w kościele. Tam znaleźli go oprawcy i doprowadziwszy do wsi Karpiłówka, zamordowali.

Podczas uroczystości w sali sesyjnej, ks. Ludwik Kieras – siostrzeniec ojca Wrodarczyka, wygłosił wykład „Życie, misja i śmierć męczeńska”,a w części artystycznej wystąpił zespół „Mały Śląsk”.

Uroczystość odbyła się pod honorowym patronatem ks. abp. Wiktora Skworca i ks. bp. Jana Kopca.

Autor: AK
Zdjęcia: A. Janocha

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.