Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 stycznia 2020, Maria, Ildefons, Rajmund

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Inscenizacja "Walki o Miechowice" z aktorską obsadą

Ta jedna z największych inscenizacji historycznych na Górnym Śląsku co roku przyciąga setki mieszkańców naszego miasta i okolic. Już 25 stycznia w Miechowicach odbędzie się kolejna edycja widowiska „Walki o Miechowice”, w której tym razem wezmą udział znani polscy aktorzy: Cezary Żak oraz Lech Dyblik.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Pamiątki dawnego Bytomia

Pamiątki dawnego Bytomia Data publikacji: 21 czerwca 2016Podczas II wojny światowej Muzeum Górnośląskie w Bytomiu utraciło wiele dzieł sztuki, które zaginęły w niewyjaśnionych okolicznościach. W najbliższy czwartek, 23 czerwca będziemy mogli zobaczyć kopie 23 poszukiwanych dzisiaj dzieł sztuki. Zapraszamy do schronu na pl. Akademickim.

II wojna światowa to nie tylko działania wojenne, wielkie operacje taktyczne, ale także zorganizowana grabież mienia. Najwięcej strat na Górnym Śląsku poniosło wznoszone od lat 20. XX wieku Muzeum Śląskie w Katowicach. Straty poniosło także Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, co było związane z akcją zabezpieczania dzieł sztuki przez konsekwencjami możliwych bombardowań samolotów alianckich. W zamyśle organizatorów ewakuacji dzieł sztuki, było ich ratowanie, jednak w rzeczywistości wiele z nich zostało bezpowrotnie utraconych. Prawdopodobnie w czasie trwania działań ewakuacyjnych bytomskich zbiorów nie sporządzono spisów wywożonych artefaktów lub do dnia dzisiejszego taki spis się nie zachował.

Konsekwencją tego była utrata wielu obiektów muzealnych, które należały do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Od 1992 roku Ministerstwo Kultury gromadzi informacje na temat dzieł sztuki z terenów znajdujących się w granicach Polski po 1945 roku. Na tej liście zarejestrowane są właśnie 23 obiekty pochodzące z naszego muzeum. Teraz, po ponad 70 latach od ich zaginięcia, będziemy mogli zobaczyć ich kopie.

Zapraszamy na nietypową wystawę w ramach projektu „Tajemniczy Bytom” organizowanego przez Biuro Promocji Bytomia i Macieja Bartkowa. Spotykamy się 23 czerwca o 18.00 w schronie na pl. Akademickim.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.