Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 marca 2019, Maria, Wienczyslaw, Ireneusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Kolejna zmiana organizacji ruchu w związku z remontem skrzyżowania

Uwaga kierowcy! 11 marca wprowadzona została kolejna zmiana organizacji ruchu w związku z remontem skrzyżowania ulic: Katowickiej, Chorzowskiej, Miarki, Siemianowickiej i Witczaka

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Otwarto Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu

Otwarto Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu Data publikacji: 25 listopada 2016Około 23 mln zł pochłonęła budowa Śląskiego Centrum Perinatologii i Chirurgii Płodu. Nowoczesną placówkę, w której będą otoczone opieką matki oraz ich nowonarodzone dzieci, otwarto wczoraj /24 listopada/ przy ul. Batorego. Centrum będzie funkcjonować na bazie kierowanej przez prof. Anitę Olejek Katedry i Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej oraz Oddziału Noworodków Szpitala Specjalistycznego Nr 2.

Nie ma lepszego miejsca niż Bytom, by rozmawiać o problemach związanych ciążami wysokiego ryzyka. Jestem przekonany, ze dzięki tej inwestycji wzrośnie jakość świadczonych usług medycznych, poprawi się zarówno bezpieczeństwo leczących się w naszym mieście pacjentów, jak i warunki pracy personelu medycznego – mówił Damian Bartyla, podczas otwarcia szpitala.

Przypomnijmy, że w tej bytomskiej placówce, posiadającej III stopień referencyjności opieki położniczej i neonatologicznej dla naszego regionu, przyjmowane są pacjentki w ciążach wysokiego ryzyka. Szpital jest też jednym z niewielu w Europie, w którym wykonuje się operacje na płodzie. W nowym szpitalu zarówno oczekiwanie na poród, jego przebieg, a później hospitalizacja noworodka będą zdecydowanie łatwiejsze. pomoc znajdą  tam także pacjentki z chorobą nowotworową.

Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu powstało w miejscu starego Bloku 5 A oraz zostało połączone łącznikiem z Blokiem 5 i 6. W bloku porodowym powstało pięć sal porodowych, w budynku znajduje się także sala cięć, dwie sale przedporodowe i szpitalna izba przyjęć z dobudowanym podjazdem dla karetek. Do dyspozycji pacjentek zostało przekazanych 12 sal dwuosobowych i 1 sala jednoosobowa z wydzielonymi łazienkami.

Wszystkie pokoje są kolorowe i zaprojektowane w taki sposób, aby kojarzyły się z domowym wnętrzem. Architekci pomyśleli też o zapewnieniu pacjentkom intymnośc, stąd też wszystkie sale porodowe i poporodowe posiadają odrębny trakt dla osób towarzyszących. Dzięki temu bliscy  będą mogli uczestniczyć w porodzie oraz być obecni po rozwiązaniu. Piętro, na którym mieści się Oddział Noworodków poza wysoko specjalistycznym sprzętem dedykowanym noworodkom i wcześniakom, został upiększony przez bytomskiego malarza Macieja Kota, który na ścianach odtworzył sad owocowy.

Dodatkowo sale czyszczone są za pomocą specjalnego systemu dezynfekcyjnego zakupionego za 300 tys. zł. Po zakończonym zabiegu sala jest zamykana i dezynfekowana za pomocą gazów w celu stworzenia warunków jak najbardziej sterylnych i bezpiecznych. Jest to system, który posiadają najnowocześniejsze szpitale w Europie.

W programie otwarcia centrum, któremu towarzyszyły obchody Dnia Wcześniaka, nie zabrakło wystąpień prof. dr hab. n. med. Anity Olejek, Kierownika Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej, Aleksandry Skowronek, Wicemarszałek Województwa Śląskiego. Część artystyczną uświetnił występ studentów PW ST Wydziału Teatru Tańca, a całość zwieńczono symbolicznym posadzeniem drzewa.

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: HUbert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.