Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 lutego 2019, Romana, Izabela, Damian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Okrągła rocznica i nowe cele

Okrągła rocznica i nowe cele Data publikacji: 10 lipca 2018Minął rok od wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Rezerwatu Segiet, będącego jednym z 28 obiektów objętych prestiżowym tytułem. Z tej okazji wszyscy zarządcy otrzymali wczoraj / 9 lipca/ certyfikaty potwierdzające wpis zabytków na tę listę.

Wpisanie Segietu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO to dla Bytomia ogromny zaszczyt, ale też obowiązki, jakie nakłada na nas Komitet Światowego Dziedzictwa
– mówi Marek Gorzkowski, Naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska UM.

Na przewodniczącą komitetu sterującego, który realizuje Plan Zarządzania „Kopalni ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach”, wybrano Katarzynę Piotrowską, kierownika ośrodka ds. światowego dziedzictwa z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Komitet, przedstawił szereg wytycznych Komitetu Światowego Dziedzictwa, które powinny zostać w najbliższym czasie zrealizowane.

Rozmawialiśmy m.in. o potrzebie ochrony prawnej obiektów naziemnych, ale też o utworzeniu komitetu naukowego oraz specjalnych programów badawczych, ukierunkowanych na podziemne elementy – mówi Marek Gorzkowski.

Jak zaznaczał na spotkaniu Zbigniew Pawlak, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, konieczna jest inwentaryzacja podziemi, bowiem obecnie zarządcy dysponują mapami z końca XIX i początku XX wieku. Podczas spotkania dyskutowano nad jak najszybszym oznakowaniem obiektów, a także instalacją tablic i drogowskazów przy drogach krajowych i autostradach.

Przypomnijmy, że na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znalazło się w sumie 28 obiektów związanych z górniczą historią Tarnowskich Gór. Wśród nich są: Zabytkowa Kopalnia Srebra, Głęboka Sztolnia Fryderyk wraz znaną turystom Sztolnią Czarnego Pstrąga, Hałda Popłuczkowa, łąki pogórnicze oraz Park Miejski, który jest pierwszym w Europie udanym przykładem rewitalizacji terenów poprzemysłowych.

Następne spotkanie komitetu odbędzie się w październiku.

Autor: AK
Zdjęcia: www.tarnowskiegóry.pl

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.