Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
03 kwietnia 2020, Renata, Jakub, Ryszard

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Osobno, ale razem

Jak sobie radzimy podczas kwarantanny? Jak się odnajdujemy w naszym nowym rytmie dnia? I wreszcie jak się wspieramy w tym trudnym czasie? Wyślij nam swoje zdjęcie i podziel się doświadczeniami, biorąc udział w akcji „Osobno, ale razem”.

Kolejne ograniczenia wprowadzone w związku z koronawirusem

Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18. roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki czy bulwary będą zamknięte. Oprócz tego zmienione zostają zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i zawieszona działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Co jeszcze się zmienia?

Zewsząd płynie pomoc dla Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu

Samochody transportowe, urządzenia do dezynfekcji, aparat RTG, budowa dwóch śluz na terenie oddziału zakaźnego, respiratory, a także środki finansowe na zakup płynów i sprzętu do dezynfekcji. Zewsząd płynie pomoc dla miejskiego szpitala w Bytomiu.

Komunikat dla klientów Wydziału Komunikacji

Zgłoszenie zbycia i nabycia pojazdów oraz inne wnioski w sprawie pojazdów można składać za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub drogą elektroniczną (platforma ePUAP i elektroniczna skrzynka podawcza systemu pojazd i kierowca). Zobacz linki – TUTAJ

Uwaga! Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Najważniejsze informacje, jak należy postępować w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem. Wszystko co musicie wiedzieć znajdziecie TUTAJ

Od 16 marca Urząd Miejski zamknięty. Obsługa przez telefon i internet

Od poniedziałku, 16 marca /do odwołania/ Urząd Miejski w Bytomiu, podległe mu jednostki organizacyjne oraz spółki miejskie zostaną zamknięte. Klienci będą mogli skorzystać z usług tylko w nadzwyczajnych sytuacjach po wcześniejszym kontakcie telefonicznym lub mailowym.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Ogłoszono stan epidemii

Ogłoszono stan epidemii Data publikacji: 20 marca 2020Premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu stanu epidemii. Oznacza to m.in. przedłużenie zamknięcia wszystkich placówek oświatowych do Wielkanocy.

Stan epidemii jest kolejnym stopniem zagrożenia po obowiązującym dotychczas stanie zagrożenia epidemicznego. Wprowadzenie stanu epidemii daje dodatkowe możliwości ochrony. W tym kluczową -  wprowadzenia tak zwanych stref zero. Taka strefa to obszar bezpośrednio wokół ogniska wirusa, w którym są dodatkowe ograniczenia i kontrola.

Podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu lekcji do Świąt Wielkanocnych. To trudna decyzja, ale ważna i potrzebna, żeby nie doszło do bardzo szerokiego rozprzestrzeniania się koronawirusa - przekazał  szef rządu podczas dzisiejszej /20 marca/ konferencji prasowej. Zawieszenie zajęć dotyczy też żłobków, klubów dziecięcych i uczelni.

Premier podkreślił też, że przestrzeganie zasad kwarantanny to rzecz fundamentalna. Wraz z wprowadzeniem stanu epidemii podwyższone zostały kary za złamanie kwarantanny - z 5 tys. zł na 30 tys. zł. Wprowadzono również mechanizmy śledzenia tego, czy dany człowiek przebywa rzeczywiście w domu pod adresem, który zadeklarował.

Premier podkreślał, że aktualna sytuacja w Polsce związana z epidemią to egzamin z odpowiedzialności, który wszyscy przeżywamy. Robimy to w dużym stopniu dla nas samych, dla wszystkich Polaków, ale w szczególności dla osób starszych - podkreślał premier. Podczas konferencji prasowej prezes Rady Ministrów powołał się na dane statystyczne z Europy mówiące o ryzyku i skutkach, jakie niesie koronawirus zwłaszcza dla seniorów.

Ta nasza kwarantanna narodowa, a jednocześnie tęsknota za normalnością, nie może oznaczać tego, że będziemy luzowali sobie nasze reguły. Nie, te najbliższe, kolejne dwa, trzy tygodnie do świąt muszą być tygodniami pełnej społecznej dyscypliny. W ten sposób chronimy jedni drugich i taka społeczna izolacja bardzo pomaga - mówił premier Mateusz Morawiecki. Premier dodał także, że będzie wydłużony 14-dniowy zasiłek na opiekę nad dziećmi.
 
Zgodnie z treścią ustawy o chorobach zakaźnych, stan epidemii może, lecz nie musi wiązać się z takimi obowiązkami:


        czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się;
        czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych;
        czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy;
        zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności;
        obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów;
        nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi;
        obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych, o których mowa w ust. 3, oraz grupy osób podlegające tym szczepieniom, rodzaj przeprowadzanych szczepień ochronnych - uwzględniając drogi szerzenia się zakażeń i chorób zakaźnych oraz sytuację epidemiczną na obszarze, na którym ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii;
        czasowe ograniczenie określonych zakresów działalności przedsiębiorców;
        czasową reglamentację zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły;
        obowiązek poddania się badaniom lekarskim oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie;
        obowiązek poddania się kwarantannie;
        wskazanie miejsca kwarantanny;
        zakaz opuszczania miejsca kwarantanny;
        czasowe ograniczenie korzystania z lokali lub terenów oraz obowiązek ich zabezpieczenia.Autor: AK

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.