Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 października 2019, Piotra, Michala, Ziemowita

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Prezydent spotka się z mieszkańcami

Na początek Szombierki, potem Łagiewniki, Miechowice oraz os. gen. Ziętka i Stroszek – mieszkańcy tych dzielnic będą mogli niebawem spotkać się z prezydentem Mariuszem Wołoszem i porozmawiać o sprawach dotyczących miasta.

#BO Bytom: Zagłosuj online

Bytomski Budżet Obywatelski - zagłosuj online

Przebudowa ulic dofinansowana z Funduszu Dróg Samorządowych

Ulice Mochnackiego, Wojciechowskiego, Musialika, Reptowska, Świętej Elżbiety oraz Szyby Rycerskie. To drogi, które w najbliższym czasie zostaną przebudowane. Pierwsze roboty już ruszyły na ul. Mochnackiego w Szombierkach i Reptowskiej w Miechowicach.

Marszałek pozytywnie o zaktualizowanym GPR-ze

Urząd Marszałkowski województwa Śląskiego wydał pozytywną ocenę merytoryczną zaktualizowanego "Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+".

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Odszkodowanie za kino Gloria wspomoże remonty

Data publikacji: 5 lipca 2019Będą remonty za odszkodowanie po spalonym kinie Gloria. Ok. 3,3 mln zł, wywalczonych od ubezpieczyciela, Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa (zarządca budynku mieszczącego kino) przekazała miastu. Stosowne uchwały w tej sprawie podjęto podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej.

Jak podkreśla Marek Stalmach, prezes GSM, walka o odszkodowanie trwała długo, ale po 8 latach od pożaru zakończyła się szczęśliwie. Mimo, iż firma ubezpieczeniowa broniła się przed wypłatą, dopięliśmy swego, oddając sprawę do sądu - mówi Marek Stalmach.

Zarządcą budynku przy ul. Szymanowskiego, w którym znajdowała się Gloria, jest Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa, ale gmina posiada we wspólnocie udziały. W 2014 roku firma ubezpieczeniowa wypłaciła 1,7 mln zł odszkodowania za pożar, jednak zarząd spółdzielni zażądał wypłaty odszkodowania o 1,08 mln zł więcej (do wartości polisy). Sprawę skierował do sądu. W efekcie sąd nakazał firmie ubezpieczeniowej wypłacić pozostałą część należności wraz z odsetkami - 2,25 mln zł. W sumie odszkodowanie za spalone kino wyniosło ok. 4 mln zł. Dzięki dobrej woli wspólnoty oraz staraniom pana Marka Stalmacha do budżetu miejskiego z tytułu należnego odszkodowania wpłynęło więcej pieniędzy niż wynikało to z prostego przeliczenia udziałów - mówi Michał Bieda, wiceprezydent Bytomia. Spożytkujemy je z korzyścią dla mieszkańców - zapewnia.

gloria1.jpg

Wspólnie z zarządem Górniczej spółdzielni Mieszkaniowej ustalono, że pieniądze będą przeznaczone m.in. na remont budynków przy ul. Musialika 1-3 (1,5 mln zł) remont pomieszczeń w podziemiach IV LO (0,6 mln zł) oraz inne potrzeby wskazane przez miasto.

Przypomnijmy, kino Gloria spłonęło 8 kwietnia 2011 roku. Podpaliło je trzech nastolatków. W trakcie kradzieży kabli wrzucili oni do sali kinowej zapalone świece. Spłonęła sala kinowa i dach, kina nie udało się uratować.

Gloria mieściła się w ośmiokondygnacyjnym budynku przy ulicy Szymanowskiego 2 w południowo-wschodnim narożu bytomskiego Rynku. Jej budowę zakończono w 1931 roku. Budynek został zaprojektowany jako kompleks mieszkalno-rozrywkowy. Mieścił w sobie lokale mieszkalne, kawiarnię, salę dancingową oraz kino, które pierwotnie nazywało się Capitol. Nazwę Gloria nadano mu ok. 1934 roku. Kino działało nieprzerwanie do końca 1944 roku. W styczniu '45 roku zostało zdewastowane przez Armię Czerwoną, ale już po kilku miesiącach, w maju, uruchomiono je ponownie pod nazwą Odrodzenie. Kino działało do 30 czerwca 2006 roku w międzyczasie powracając do nazwy Gloria.

Teren po kinie Gloria, jak i elewacja powstałego na początku ubiegłego wieku budynku, jest przedmiotem trudnych rozmów z wojewódzkim konserwatorem zabytków - dodaje Marek Stalmach, prezes Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej. Planujemy bowiem prace, które mają przywrócić elewację do dobrego stanu technicznego.

image2.jpg
Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: UM w Bytomiu, G. Goik, I. Wronka

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.