Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 lipca 2019, Kamil, Robert, Szymon

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

BO Bytom! BO - mamy 4 mln zł.

Rusza Bytomski Budżet Obywatelski. Po kilku latach przerwy mieszkańcy ponownie będą mogli zdecydować na co przeznaczyć część miejskich pieniędzy. Na ten cel zagwarantowano aż 4 mln zł. Nabór wniosków potrwa od 15 lipca do 10 września.

Z pomocą poszkodowanym w wybuchu gazu

Trwa liczenie strat  po sobotnim wybuchu gazu przy ul. Katowickiej. Mieszkańcy, których dotknęła tragedia nie są jednak sami. Z pomocą ruszyło Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych, które uruchomiło subkonto, na które można wpłacać pieniądze na rzecz poszkodowanych rodzin. 

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Odszkodowanie za kino Gloria wspomoże remonty

Data publikacji: 5 lipca 2019Będą remonty za odszkodowanie po spalonym kinie Gloria. Ok. 3,3 mln zł, wywalczonych od ubezpieczyciela, Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa (zarządca budynku mieszczącego kino) przekazała miastu. Stosowne uchwały w tej sprawie podjęto podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej.

Jak podkreśla Marek Stalmach, prezes GSM, walka o odszkodowanie trwała długo, ale po 8 latach od pożaru zakończyła się szczęśliwie. Mimo, iż firma ubezpieczeniowa broniła się przed wypłatą, dopięliśmy swego, oddając sprawę do sądu - mówi Marek Stalmach.

Zarządcą budynku przy ul. Szymanowskiego, w którym znajdowała się Gloria, jest Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa, ale gmina posiada we wspólnocie udziały. W 2014 roku firma ubezpieczeniowa wypłaciła 1,7 mln zł odszkodowania za pożar, jednak zarząd spółdzielni zażądał wypłaty odszkodowania o 1,08 mln zł więcej (do wartości polisy). Sprawę skierował do sądu. W efekcie sąd nakazał firmie ubezpieczeniowej wypłacić pozostałą część należności wraz z odsetkami - 2,25 mln zł. W sumie odszkodowanie za spalone kino wyniosło ok. 4 mln zł. Dzięki dobrej woli wspólnoty oraz staraniom pana Marka Stalmacha do budżetu miejskiego z tytułu należnego odszkodowania wpłynęło więcej pieniędzy niż wynikało to z prostego przeliczenia udziałów - mówi Michał Bieda, wiceprezydent Bytomia. Spożytkujemy je z korzyścią dla mieszkańców - zapewnia.

gloria1.jpg

Wspólnie z zarządem Górniczej spółdzielni Mieszkaniowej ustalono, że pieniądze będą przeznaczone m.in. na remont budynków przy ul. Musialika 1-3 (1,5 mln zł) remont pomieszczeń w podziemiach IV LO (0,6 mln zł) oraz inne potrzeby wskazane przez miasto.

Przypomnijmy, kino Gloria spłonęło 8 kwietnia 2011 roku. Podpaliło je trzech nastolatków. W trakcie kradzieży kabli wrzucili oni do sali kinowej zapalone świece. Spłonęła sala kinowa i dach, kina nie udało się uratować.

Gloria mieściła się w ośmiokondygnacyjnym budynku przy ulicy Szymanowskiego 2 w południowo-wschodnim narożu bytomskiego Rynku. Jej budowę zakończono w 1931 roku. Budynek został zaprojektowany jako kompleks mieszkalno-rozrywkowy. Mieścił w sobie lokale mieszkalne, kawiarnię, salę dancingową oraz kino, które pierwotnie nazywało się Capitol. Nazwę Gloria nadano mu ok. 1934 roku. Kino działało nieprzerwanie do końca 1944 roku. W styczniu '45 roku zostało zdewastowane przez Armię Czerwoną, ale już po kilku miesiącach, w maju, uruchomiono je ponownie pod nazwą Odrodzenie. Kino działało do 30 czerwca 2006 roku w międzyczasie powracając do nazwy Gloria.

Teren po kinie Gloria, jak i elewacja powstałego na początku ubiegłego wieku budynku, jest przedmiotem trudnych rozmów z wojewódzkim konserwatorem zabytków - dodaje Marek Stalmach, prezes Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej. Planujemy bowiem prace, które mają przywrócić elewację do dobrego stanu technicznego.

image2.jpg
Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: UM w Bytomiu, G. Goik, I. Wronka

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.