Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 lutego 2019, Arnold, Konrad, Marceli

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Odnowę rozpoczynamy od Rozbarku i Żabich Dołów

Odnowę rozpoczynamy od Rozbarku i Żabich Dołów Data publikacji: 26 stycznia 2018



Trzy projekty na prawie 28 mln zł. Bytom startuje m.in. z realizacją projektów w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji. Rewitalizacji Żabich Dołów i odnowie Rozbarku poświęcona została dzisiejsza /26 stycznia/ konferencja prasowa w Biurze Promocji Bytomia.
 
Tak dużymi pieniędzmi na działania związane z rewitalizacją nasze miasto jeszcze nigdy nie dysponowało. Jestem przekonany, że  przełoży to się na zdecydowaną poprawę jakości życia mieszkańców. Od lipca sukcesywnie składamy wnioski o dofinansowanie zarówno projektów infrastrukturalnych jak i społecznych. Złożyliśmy 16 projektów infrastrukturalnych w ramach OSI Bytom na kwotę ponad 65 mln złotych oraz 21 projektów na łączną kwotę prawie 64 mln złotych - mówił prezydent Damian Bartyla, podczas spotkania z dziennikarzami.
 
Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Żabie Doły to wyjątkowe miejsce. Raj dla ornitologów, amatorów fotografii i joggingu i jazdy na rowerze. Rezerwat upodobali sobie też wędkarze i... artyści, jak np. Grzegorz Olszański, poeta, któremu zdarza się łowić tam słowa.

Unikatowy krajobraz Żabich Dołów tworzą pogórnicze zapadliska i hałdy, które stały się domem dla wielu rzadkich gatunków ptaków, ostoją przyrody w sercu aglomeracji. O każdej porze roku spotkać tu można spacerowiczów, których z pewnością ucieszy inwestycja realizowana przez Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej. Koszt tego przedsięwzięcia to prawie 3 mln zł.
 
Na uporządkowanie ruchu turystycznego w Żabich Dołach złożą się prace mające chronić bioróżnorodność tego miejsca, jak i takie, które sprawią, że obserwacja przyrody będzie łatwiejsza i przyjemniejsza.
 
Będzie czyściej i ładniej. Uporządkujemy drzewostan przy ul. Krzyżowej. Znikną stamtąd chore drzewa, a w ich miejsce nasadzimy  nowe. Wyremontowane zostaną ścieżki spacerowo-edukacyjne, powstaną też nowe trakty – mówi Ewa Nazarewicz, dyrektorka Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej.
 
Teren, łącznie z linią brzegową zostanie oczyszczony z odpadów. Przewidziano również pływające wyspy dla gniazdowania ptaków wodnych, sadzawki dla płazów i budki dla ptaków. Ciekawym rozwiązaniem będą też specjalne stanowiska edukacyjne, a także pomosty obserwacyjne, miejsca do fotografowania ptaków. To tzw. czatownie – podesty ze ściankami zasłoniętymi roślinnością.
 
Do odkrywania przyrodniczego bogactwa Żabich Dołów będzie zachęcać też dzieci i młodzież. Nasz projekt zakłada bowiem montaż tablic informacyjnych z występującymi tam okazami oraz stacje dydaktyczne w formie wiat, gdzie z powodzeniem będą mogły odbywać plenerowe zajęcia z przyrody – mówi Ewa Nazarewicz.
 
Pozostając w tematyce zielonej rewitalizacji, podczas spotkania przybliżono także założenia projektu Odnowy zieleni w parkach miejskich w Bytomiu realizowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, na który Bytom uzyskał ponad 13 mln zł  dofinansowania.
 
Do końca przyszłego roku potrwają prace w Parku Miejskim w centrum, Ludowym w Miechowicach, Fazańcu w Szombierkach, w Parku Mickiewicza, Parku im. Konopnickiej w Karbiu oraz na terenie zieleńców przy ul. Bukowej, Zabrzańskiej i Nowakowskiego.

Zakres prac obejmuje m.in. prace zieleniarskie, na które złożą się nowe nasadzenia drzew i krzewów, rekultywacja zbiorników wodnych. Powstaną też nowe trawniki, wyremontowane zostaną alejki. Uroku bytomskim parkom dodadzą także nowe elementy małej architektury w postaci schodów, pomostów, ławek i koszy na śmieci.
 
Rewitalizacja czeka też Rozbark, gdzie kosztem 12 mln zł powstaną przyjemne i bezpieczne przestrzenie dla mieszkańców tej części miasta. 

Przy tego typu inwestycjach nie chodzi jedynie o remont obiektu. To coś znacznie więcej, to zaangażowanie lokalnych społeczności, ich wkład w rozwój i zmianę wizerunku dzielnicy. Przekonywaliśmy się o tym podczas licznych spotkań z mieszkańcami poświęconych tematyce rewitalizacji – mówi Izabela Domogała, kierowniczka Biura Rewitalizacji i Funduszy Europejskich.
 
Promenada, która powstanie w Rozbarku jest odpowiedzią na pomysłowość mieszkańców i ich czynny udział w warsztatach przy tworzeniu założeń do Gminnego Programu Rewitalizacji. Doszli wspólnie do wniosku, że przez ruchliwą ulicę, która przecina Rozbark, trudno im dotrzeć do Śródmieścia i brać udział – na przykład – w wydarzeniach kulturalnych.
 
Przy realizacji tego projektu nie da się uniknąć wyburzeń budynków zagrażających bezpieczeństwu. Znikną zatem obiekty przy ulicach. Siennej/Pszczyńskiej, Witczaka 40, ul. Musialika 1-3, oficyna przy ul. Musialika 18, budynek wraz z oficyną przy ul. Alojzjanów 28 i oficyna przy ul. Alojzjanów 26. W tych miejscach powstaną place zabaw i ogródki ziołowo-warzywno-kwiatowe.
 
Zagospodarowane zostaną również tereny przy placu Św. Barbary, ul. Kochanowskiego/Reymonta/Królowej Jadwigi, przy skwerze „Szynol”, pomiędzy ul. Alojzjanów i parkingiem przy ul. Staffa.

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.