Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
24 kwietnia 2019, Aleks, Grzegorz, Aleksander

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Monitoring GPR. W jakim kierunku powinny pójść zmiany?

Śródmieście powinno być wizytówką miasta i tam należy zintensyfikować działania rewitalizacyjne - wynika z raportu monitoringu Gminnego Programu Rewitalizacji. Po dwóch latach od przyjęcia GPR-u miasto sprawdza, czy założone wcześniej cele odnowy były właściwe i czy przynoszą one spodziewane efekty.

Jaśniej w Bytomiu: 2230 lamp ulicznych przejdzie modernizację

Bytom rozpoczyna projekt modernizacji oświetlenia drogowego, w ramach którego aż 2230 miejskich opraw zostanie wymieniona na energooszczędne oświetlenie LED-owe. W parku, na ulicach i placach Bytomia będzie jaśniej i bezpieczniej. Spadną też rachunki za energię elektryczną – zużycie prądu może zmniejszyć się nawet o połowę!

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Odnowę rozpoczynamy od Rozbarku i Żabich Dołów

Odnowę rozpoczynamy od Rozbarku i Żabich Dołów Data publikacji: 26 stycznia 2018Trzy projekty na prawie 28 mln zł. Bytom startuje m.in. z realizacją projektów w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji. Rewitalizacji Żabich Dołów i odnowie Rozbarku poświęcona została dzisiejsza /26 stycznia/ konferencja prasowa w Biurze Promocji Bytomia.
 
Tak dużymi pieniędzmi na działania związane z rewitalizacją nasze miasto jeszcze nigdy nie dysponowało. Jestem przekonany, że  przełoży to się na zdecydowaną poprawę jakości życia mieszkańców. Od lipca sukcesywnie składamy wnioski o dofinansowanie zarówno projektów infrastrukturalnych jak i społecznych. Złożyliśmy 16 projektów infrastrukturalnych w ramach OSI Bytom na kwotę ponad 65 mln złotych oraz 21 projektów na łączną kwotę prawie 64 mln złotych - mówił prezydent Damian Bartyla, podczas spotkania z dziennikarzami.
 
Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Żabie Doły to wyjątkowe miejsce. Raj dla ornitologów, amatorów fotografii i joggingu i jazdy na rowerze. Rezerwat upodobali sobie też wędkarze i... artyści, jak np. Grzegorz Olszański, poeta, któremu zdarza się łowić tam słowa.

Unikatowy krajobraz Żabich Dołów tworzą pogórnicze zapadliska i hałdy, które stały się domem dla wielu rzadkich gatunków ptaków, ostoją przyrody w sercu aglomeracji. O każdej porze roku spotkać tu można spacerowiczów, których z pewnością ucieszy inwestycja realizowana przez Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej. Koszt tego przedsięwzięcia to prawie 3 mln zł.
 
Na uporządkowanie ruchu turystycznego w Żabich Dołach złożą się prace mające chronić bioróżnorodność tego miejsca, jak i takie, które sprawią, że obserwacja przyrody będzie łatwiejsza i przyjemniejsza.
 
Będzie czyściej i ładniej. Uporządkujemy drzewostan przy ul. Krzyżowej. Znikną stamtąd chore drzewa, a w ich miejsce nasadzimy  nowe. Wyremontowane zostaną ścieżki spacerowo-edukacyjne, powstaną też nowe trakty – mówi Ewa Nazarewicz, dyrektorka Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej.
 
Teren, łącznie z linią brzegową zostanie oczyszczony z odpadów. Przewidziano również pływające wyspy dla gniazdowania ptaków wodnych, sadzawki dla płazów i budki dla ptaków. Ciekawym rozwiązaniem będą też specjalne stanowiska edukacyjne, a także pomosty obserwacyjne, miejsca do fotografowania ptaków. To tzw. czatownie – podesty ze ściankami zasłoniętymi roślinnością.
 
Do odkrywania przyrodniczego bogactwa Żabich Dołów będzie zachęcać też dzieci i młodzież. Nasz projekt zakłada bowiem montaż tablic informacyjnych z występującymi tam okazami oraz stacje dydaktyczne w formie wiat, gdzie z powodzeniem będą mogły odbywać plenerowe zajęcia z przyrody – mówi Ewa Nazarewicz.
 
Pozostając w tematyce zielonej rewitalizacji, podczas spotkania przybliżono także założenia projektu Odnowy zieleni w parkach miejskich w Bytomiu realizowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, na który Bytom uzyskał ponad 13 mln zł  dofinansowania.
 
Do końca przyszłego roku potrwają prace w Parku Miejskim w centrum, Ludowym w Miechowicach, Fazańcu w Szombierkach, w Parku Mickiewicza, Parku im. Konopnickiej w Karbiu oraz na terenie zieleńców przy ul. Bukowej, Zabrzańskiej i Nowakowskiego.

Zakres prac obejmuje m.in. prace zieleniarskie, na które złożą się nowe nasadzenia drzew i krzewów, rekultywacja zbiorników wodnych. Powstaną też nowe trawniki, wyremontowane zostaną alejki. Uroku bytomskim parkom dodadzą także nowe elementy małej architektury w postaci schodów, pomostów, ławek i koszy na śmieci.
 
Rewitalizacja czeka też Rozbark, gdzie kosztem 12 mln zł powstaną przyjemne i bezpieczne przestrzenie dla mieszkańców tej części miasta. 

Przy tego typu inwestycjach nie chodzi jedynie o remont obiektu. To coś znacznie więcej, to zaangażowanie lokalnych społeczności, ich wkład w rozwój i zmianę wizerunku dzielnicy. Przekonywaliśmy się o tym podczas licznych spotkań z mieszkańcami poświęconych tematyce rewitalizacji – mówi Izabela Domogała, kierowniczka Biura Rewitalizacji i Funduszy Europejskich.
 
Promenada, która powstanie w Rozbarku jest odpowiedzią na pomysłowość mieszkańców i ich czynny udział w warsztatach przy tworzeniu założeń do Gminnego Programu Rewitalizacji. Doszli wspólnie do wniosku, że przez ruchliwą ulicę, która przecina Rozbark, trudno im dotrzeć do Śródmieścia i brać udział – na przykład – w wydarzeniach kulturalnych.

Przy realizacji tego projektu nie da się uniknąć wyburzeń budynków zagrażających bezpieczeństwu. Znikną zatem obiekty przy ulicach. Siennej/Pszczyńskiej, Witczaka 40, ul. Musialika 1-3, oficyna przy ul. Musialika 18, budynek wraz z oficyną przy ul. Alojzjanów 28 i oficyna przy ul. Alojzjanów 26. W tych miejscach powstaną place zabaw i ogródki ziołowo-warzywno-kwiatowe.

Zagospodarowane zostaną również tereny przy placu Św. Barbary, ul. Kochanowskiego/Reymonta/Królowej Jadwigi, przy skwerze „Szynol”, pomiędzy ul. Alojzjanów i parkingiem przy ul. Staffa.


Autor: AK
Zdjęcia: arch. UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.