Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
30 maja 2020, Joanna, Feliks, Ferdynand

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Historyczny budynek "UL-a" odnowiony

Pięć lat temu bytomskim harcerzom zamarzyło się, by historyczny budynek Domu Polskiego, zwany "Ulem", znajdujący się u zbiegu ulic Sokoła i Korfantego, stał się siedzibą hufca. Udało się. Modernizacja obiektu współfinansowana ze środków unijnych właśnie dobiega końca.

Budynki po byłej KWK Rozbark zmieniają oblicze

Rewitalizacja obiektów po byłej Kopalni Węgla Kamiennego Rozbark idzie pełną parą. Wyremontowano już mur oporowy wzdłuż ul. Chorzowskiej, trwają zaawansowane prace w budynku noclegowo-szkoleniowym oraz po dawnej maszynowni Bończyk, a dodatkowo rozpoczęto prace w budynku kotłowni.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Odkrywali historię średniowiecznego Bytomia

Odkrywali historię średniowiecznego Bytomia Data publikacji: 29 czerwca 2019Historia naszego miasta rozpoczęła się w średniowieczu i właśnie ten okres w dziejach Bytomia był tematem rodzinnej gry terenowej. Dzisiaj, 29 czerwca sześć grup liczących kilkadziesiąt osób wzięło udział w zabawie, podczas której uczestnicy musieli się wykazać wiedzą o mieście i umiejętnościami pracy w terenie.

Co to jest lokacja miasta? O co chodzi z prawem magdeburskim? Którędy przebiegały mury obronne Bytomia? Gdzie znajdowała się studnia miejska? Na te oraz inne pytania, dotyczące średniowiecznej historii naszego miasta musieli odpowiedzieć uczestnicy gry rodzinnej „Poszukiwacze reliktów średniowiecznego Bytomia”, którą poprowadzili przewodnicy i historycy Tomasz i Anna Śmiałkowie.

Uczestnicy gry, zanim ruszyli w trasę zapoznali się z prezentacją, w któej organizatorzy gry przedstawili wskazówki, które niezbędne były, aby skutecznie powalczyć o zwycięstwo w zabawie. Później gracze musieli się wykazać nie tylko dobrą znajomością historii średniowiecznego Bytomia, ale również znajomością topograficzną naszego miasta. Miłośnicy historii naszego miasta szukali pozostałości murów miejskich, dawnego zamku książęcego, studni miejskiej oraz kościoły znajdujące się w pobliżu Rynku, a także miejsce, w którym stała w średniowieczu jedna z bram miejskich. Na koniec uczestnicy rozwiązywali również test wiedzy o miastach lokacyjnych i średniowiecznym Bytomiu, po którym ogłoszono wyniki, a najlepsze zespoły otrzymały nagrody i upominki.

Warto dodać, że gra miejska była nie tylko okazją do świetnej zabawy, ale z pewnością przybliżyła uczestnikom historię Bytomia, które w 2019 roku obchodzi 765. rocznicę lokacji.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek/Klaudia Mendocha

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.