Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
31 maja 2020, Aniela, Petronela, Kamila

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Historyczny budynek "UL-a" odnowiony

Pięć lat temu bytomskim harcerzom zamarzyło się, by historyczny budynek Domu Polskiego, zwany "Ulem", znajdujący się u zbiegu ulic Sokoła i Korfantego, stał się siedzibą hufca. Udało się. Modernizacja obiektu współfinansowana ze środków unijnych właśnie dobiega końca.

Budynki po byłej KWK Rozbark zmieniają oblicze

Rewitalizacja obiektów po byłej Kopalni Węgla Kamiennego Rozbark idzie pełną parą. Wyremontowano już mur oporowy wzdłuż ul. Chorzowskiej, trwają zaawansowane prace w budynku noclegowo-szkoleniowym oraz po dawnej maszynowni Bończyk, a dodatkowo rozpoczęto prace w budynku kotłowni.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

O rekonstrukcji miechowickiej słów kilka

O rekonstrukcji miechowickiej słów kilka Data publikacji: 31 maja 2019Od kilku lat grupy rekonstrukcyjne przybliżają mieszkańcom Bytomia i Śląska fragment tragicznej historii naszego miasta z okresu jego „wyzwolenia” przez Armię Czerwoną w 1945 roku. W czwartek, 30 maja podczas spotkania w Muzeum Górnośląskim o miechowickiej rekonstrukcji opowiedzieli jej organizatorzy i członkowie grup rekonstrukcyjnych.

Tym razem podczas spotkania w ramach projektu „Przystanek kolekcja”, które co miesiąc odbywa się w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, członkowie grup rekonstrukcyjnych, organizatorzy rekonstrukcji w Miechowicach oraz członkowie Stowarzyszenia Pro Fortalicium przedstawili kulisy przygotowań do inscenizacji historycznej „Walki o Miechowice”. Podczas czwartkowej prelekcji zaprezentowano również film z trzeciej edycji rekonstrukcji wydarzeń w Miechowicach, jak również o swoich doświadczeniach w pracy nad rekonstrukcjami wydarzeń historycznych opowiedzieli członkowie grup rekonstrukcyjnych.  

„Przystanek kolekcja” to forum kolekcjonerów w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Spotkania, odbywające się w każdy czwarty czwartek miesiąca, są okazją do pochwalenia się swoją kolekcją, zdobycia wiedzy o zasadach kolekcjonowania, stwarzają możliwość podpatrzenia dobrych praktyk w dziedzinie tworzenia zbiorów oraz zetknięcia się z ludźmi podzielającymi tą właśnie pasję.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Ireneusz Okoń

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.