Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 września 2020, Aurelia, Wladyslaw, Kamil

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

O powstaniach śląskich w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

O powstaniach śląskich w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Data publikacji: 8 września 2019W tym roku obchodzimy 100. rocznicę wybuchu I powstania śląskiego. W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa dzisiaj /8 września/ w Muzeum Górnośląskim w towarzystwie kuratora wystawy miłośnicy historii i nie tylko mogli zwiedzić wystawę „Na rozdrożu… Życie codzienne Górnoślązaków w okresie powstań śląskich i plebiscytu”.

Wystawa „Na rozdrożu… Życie codzienne Górnoślązaków w okresie powstań śląskich i plebiscytu” związana jest z obchodami 100. rocznicy powstań śląskich, organizowanych przez Województwo Śląskie. Ideą tego projektu jest ukazanie życia codziennego Górnoślązaków na tle trzech powstań śląskich i okresu kampanii plebiscytowej. Podczas wystawy zaprezentowano znajdujący się w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu zbiór plakatów i afiszy z  tego okresu – zarówno jako instrumentów polskiej i niemieckiej walki plebiscytowej, jak i pokazania nastrojów i wątków patriotycznych z tamtego okresu.

Warto dodać, że podczas wystawy możemy również zobaczyć eksponaty z kolekcji falerystycznej, weksykologicznej, kartograficznej i numizmatycznej oraz dokumenty i fotografie obrazujące polską i niemiecką walkę plebiscytową i sposoby tej walki.

Wystawa „Na rozdrożu… Życie codzienne Górnoślązaków w okresie powstań śląskich i plebiscytu” opowiada trudną i skomplikowaną historię Górnego Śląska z lat 1919–1921. Historię, która do dziś jest przedmiotem ożywionej debaty na Górnym Śląsku oraz jest okazją do pogłębienia wiedzy o wydarzeniach, jakie miały miejsce w latach 1919-1921 w naszym regionie.

Wystawa wpisuje się w ustanowione przez Województwo Śląskie obchody powstań śląskich. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Będzie można ją oglądać w Muzeum Górnośląskim do 31 października 2019 roku.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Tomasz Sanecki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.