Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 września 2020, Aurelia, Wladyslaw, Kamil

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

O powstaniach śląskich podczas bytomskiego festiwalu filmowego

O powstaniach śląskich podczas bytomskiego festiwalu filmowego Data publikacji: 7 września 2019Encyklopedia powstań śląskich ukazująca wspomnienia rodzinne, pamiątki po powstańcach, a także przybliżająca rolę trzech powstań śląskich w przyłączeniu części Śląska do odrodzonej Polski, jest okazją do szerszego zaprezentowania historii tych ważnych wydarzeń w naszym kraju. Dzisiaj, 7 września mogli się z nią zapoznać widzowie bytomskiego festiwalu filmowego.

Na encyklopedię składają się godziny spędzone podczas rozmów z rodzinami powstańców, w archiwach oraz podczas poszukiwań materiałów i pamiątek do realizacji krótkometrażowych dokumentów – podkreślali twórcy filmowej encyklopedii Kamil Niesłony i Maciej Marmola. To bardzo ważne, aby nie tylko na Śląsku, ale również w kraju przypominać o powstaniach śląskich, które odegrały kluczową rolę w walce o przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Bardzo się cieszę, że Muzeum Powstań Śląskich bierze udział w realizacji tego projektu – mówiła Halina Bieda, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Encyklopedia powstań śląskich to krótkometrażowe dokumenty opowiadające o najważniejszych postaciach, wydarzeniach i miejscach XX-wiecznej historii Śląska. Dzięki zachowanym pamiątkom, zdjęciom, a także wspomnieniom rodzinnym udało się pokazać, jaką rolę odegrały powstania w historii Polski, która po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość.

Dzięki wsparciu Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, a także Muzeum Historii Polski w Warszawie udało się już wydać kilka serii prezentujących ważne postacie z czasów powstań śląskich oraz informacje o przebiegu walk podczas powstań śląskich na Górnym Śląsku i związanymi z nimi wydarzeniami.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Tomasz Sanecki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.