Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 lutego 2019, Zbigniew, Julian, Lukasz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Rozpoczęła się rewitalizacja pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach

Jakie tajemnice skrywa w sobie pałac Tiele-Wincklerów w Miechowicach? Rozpoczęły się prace archeologiczne i remontowe związane z rewitalizacją pałacu, w którym swoje dzieciństwo spędziła Ewa von Tiele-Winckler, znana jako Matka Ewa.

Modelarskie cuda w Bytomiu

Ta impreza to prawdziwa gratka nie tylko dla pasjonatów modelarstwa, ale także wszystkich tych, którzy na co dzień nie mają styczności z tego rodzaju hobby. Przez dwa dni 2 i 3 marca w Bytomiu już po raz XV odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Modelarski.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

O patronach bytomskich ulic wiedzą wszystko

O patronach bytomskich ulic wiedzą wszystko Data publikacji: 30 listopada 2018Szesnaście zespołów z dziewięciu bytomskich szkół podstawowych wzięło udział w konkursie historycznym „Patroni bytomskich ulic – Aleja Sławnych Bytomian”, w którym uczniowie musieli wykazać się nie lada wiedzą na temat patronów naszych ulic. Podczas konkursu zaprezentowano również film poświęcony historii hotelu "Lomnitz".

Konkurs wiedzy historycznej zorganizowała 29 listopada Szkoła Podstawowa nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi. W jego siódmej edycji uczniowie rywalizowali w dwóch etapach. W pierwszym wszystkie drużyny rozwiązywały test, który wyłonił pięć najlepszych zespołów walczących w finale o zwycięstwo. Do finału weszły drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 6, SP nr 21 oraz SP nr 51, z których wyłoniono następujących laureatów:

I miejsce zajęła: drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w składzie: Aleksandra Hordziejewicz i Magdalena Szołtysik pod opieką mgr Anny Dziadek;

II miejsce przypadło drużynie ze Szkoły Podstawowej nr 6  w składzie Zofia Nogaś i Aleksandra Cimoch pod opieką mgr Marty Pogoda;

III miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 6 w składzie:Aleksandra Misz i Julia Wesołka pod opieką mgr Marty Pogoda;

IV miejsce drużyna Szkoły Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w składzie: Natalia Balicka i Mateusz Kukulski pod opieką mgr Anny Dziadek;

V miejsce drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 21 w składzie: Konrad Marciniak i Szymon Ziółkowski pod opieką mgr Małgorzaty Bogackiej.

Konkurs przygotowywany przez uczniów i nauczycieli z SP nr 51 ma na celu przybliżenie i zaznajomienie z sylwetkami znanych postaci związanych z Bytomiem, a także zainteresowanie uczniów historią naszego miasta. Podczas turnieju uczniowie Szkoły Podstawowej nr 51 oraz Zespołu Klasy Regionalnej ze Szkoły Podstawowej nr 27 zorganizowali również występy artystyczne, zaś w trakcie warsztatów filmowych zaprezentowany został film poświęcony historii hotelu „Lomnitz”, który przygotowali uczniowie SP nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi.

Patronat nad konkursem objęli między innymi: prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz, Towarzystwo Miłośników Bytomia, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu.

Zapraszamy również do obejrzenia filmu poświęconemu historii hotelu „Lomnitz”:

 

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 51

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.