Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 października 2019, Juliana, Łukasza, Bogumila

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

O historii naszego miasta wiedzą wszystko

O historii naszego miasta wiedzą wszystko Data publikacji: 14 czerwca 2019Znamy już laureatów XX edycji Powiatowego Konkursu Historii Bytomia. Dzisiaj, 14 czerwca w Muzeum Górnośląskim podsumowano konkurs, w którym udział wzięło ponad 200 uczniów z naszego miasta.

Organizowany od 2000 roku pod patronatem prezydenta Bytomia, Towarzystwa Miłośników Bytomia i Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu konkurs z każdym rokiem cieszy się coraz większą popularnością. Podczas jubileuszowej, XX edycji do konkursu przystąpiło 208 uczniów ze szkół podstawowych z klas 3-5 i z klas 6-8, gimnazjalnych, szkół ponadgimnazjalnych i szkół specjalnych. Do finału awansowało aż 86 uczniów, którzy rywalizowali w siedzibie Towarzystwa Miłośników Bytomia i w Szkole Podstawowej nr 43 w Bytomiu o miano znawcy historii Bytomia.

Po przejściu eliminacji oraz rundy finałowej poznaliśmy najlepszych uczniów, którym historia Bytomia nie jest obca. Wśród ich są:

Laureaci w kategorii szkół podstawowych – klasy III – V:
1. Patrycja Pniok i Julia Nalaskowska - Szkoła Podstawowa nr 54.  

Laureaci w kategorii szkół podstawowych – klasy VI – VIII:
1. Marcelina Szulc i Oliwia Wierzejska - Szkoła Podstawowa nr 16.  

Laureaci w kategorii szkół gimnazjalnych:
1. Adam Proba i Wojciech Rzeszutek – Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego   (Gimnazjum nr 1).

Laureaci w kategorii szkół specjalnych:
1. Karol Grudziecki i Patryk Wojciechowski – Branżowa Szkoła I Stopnia nr 8.    

Laureaci w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
1. Kamil Polowczyk i Marek Tylikowski – I LO.

Przypomnijmy, że celem konkursu jest promocja wśród młodych mieszkańców naszego  miasta jego ciekawej i wielowiekowej historii. W konkursie uczniowie biorą udział parami. Konkurs jest dwuetapowy, składa się z eliminacji - w formie testu pisemnego, i finału - w formie pytań pisemnych i zadań praktycznych.

Organizatorami konkursu są Łucja Bobek dyrektor Szkoły Podstawowej nr 43 i Piotr Werner - doradca metodyczny historii i wiedzy o społeczeństwie, oraz Katarzyna Zakrzewska - nauczyciel Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego, Marzena Maćkowiak-Simlot - nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych nr 3, Agnieszka Biernacka i Małgorzata Włudzik - nauczyciele Szkoły Podstawowej Nr 43 w Bytomiu.

Warto dodać, że oprawę artystyczną dzisiejszego podsumowania konkursu przygotował Zespoł Muzyczny "Skarb"  ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Bytomiu pod opieką Aleksandry Hyli.
 

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum SP nr 43 i Muzuem Górnośląskie w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.