Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
31 maja 2020, Aniela, Petronela, Kamila

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Historyczny budynek "UL-a" odnowiony

Pięć lat temu bytomskim harcerzom zamarzyło się, by historyczny budynek Domu Polskiego, zwany "Ulem", znajdujący się u zbiegu ulic Sokoła i Korfantego, stał się siedzibą hufca. Udało się. Modernizacja obiektu współfinansowana ze środków unijnych właśnie dobiega końca.

Budynki po byłej KWK Rozbark zmieniają oblicze

Rewitalizacja obiektów po byłej Kopalni Węgla Kamiennego Rozbark idzie pełną parą. Wyremontowano już mur oporowy wzdłuż ul. Chorzowskiej, trwają zaawansowane prace w budynku noclegowo-szkoleniowym oraz po dawnej maszynowni Bończyk, a dodatkowo rozpoczęto prace w budynku kotłowni.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

O historii naszego miasta wiedzą wszystko

O historii naszego miasta wiedzą wszystko Data publikacji: 14 czerwca 2019Znamy już laureatów XX edycji Powiatowego Konkursu Historii Bytomia. Dzisiaj, 14 czerwca w Muzeum Górnośląskim podsumowano konkurs, w którym udział wzięło ponad 200 uczniów z naszego miasta.

Organizowany od 2000 roku pod patronatem prezydenta Bytomia, Towarzystwa Miłośników Bytomia i Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu konkurs z każdym rokiem cieszy się coraz większą popularnością. Podczas jubileuszowej, XX edycji do konkursu przystąpiło 208 uczniów ze szkół podstawowych z klas 3-5 i z klas 6-8, gimnazjalnych, szkół ponadgimnazjalnych i szkół specjalnych. Do finału awansowało aż 86 uczniów, którzy rywalizowali w siedzibie Towarzystwa Miłośników Bytomia i w Szkole Podstawowej nr 43 w Bytomiu o miano znawcy historii Bytomia.

Po przejściu eliminacji oraz rundy finałowej poznaliśmy najlepszych uczniów, którym historia Bytomia nie jest obca. Wśród ich są:

Laureaci w kategorii szkół podstawowych – klasy III – V:
1. Patrycja Pniok i Julia Nalaskowska - Szkoła Podstawowa nr 54.  

Laureaci w kategorii szkół podstawowych – klasy VI – VIII:
1. Marcelina Szulc i Oliwia Wierzejska - Szkoła Podstawowa nr 16.  

Laureaci w kategorii szkół gimnazjalnych:
1. Adam Proba i Wojciech Rzeszutek – Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego   (Gimnazjum nr 1).

Laureaci w kategorii szkół specjalnych:
1. Karol Grudziecki i Patryk Wojciechowski – Branżowa Szkoła I Stopnia nr 8.    

Laureaci w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
1. Kamil Polowczyk i Marek Tylikowski – I LO.

Przypomnijmy, że celem konkursu jest promocja wśród młodych mieszkańców naszego  miasta jego ciekawej i wielowiekowej historii. W konkursie uczniowie biorą udział parami. Konkurs jest dwuetapowy, składa się z eliminacji - w formie testu pisemnego, i finału - w formie pytań pisemnych i zadań praktycznych.

Organizatorami konkursu są Łucja Bobek dyrektor Szkoły Podstawowej nr 43 i Piotr Werner - doradca metodyczny historii i wiedzy o społeczeństwie, oraz Katarzyna Zakrzewska - nauczyciel Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego, Marzena Maćkowiak-Simlot - nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych nr 3, Agnieszka Biernacka i Małgorzata Włudzik - nauczyciele Szkoły Podstawowej Nr 43 w Bytomiu.

Warto dodać, że oprawę artystyczną dzisiejszego podsumowania konkursu przygotował Zespoł Muzyczny "Skarb"  ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Bytomiu pod opieką Aleksandry Hyli.
 

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum SP nr 43 i Muzuem Górnośląskie w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.