Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
04 czerwca 2020, Helga, Karol, Franciszek

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Opłaty można uregulować przez internet!

Uwaga mieszkańcy! Opłatę komunikacyjną, przekształceniową, za wieczyste użytkowanie, a także podatki od środków transportowych czy nieruchomości można zapłacić przez internet bez dodatkowych opłat i prowizji. Więcej TUTAJ

Nowy inwestor w KSSE w Bytomiu - oświetlenie made in Bytom

Nowy inwestor w KSSE w Bytomiu - oświetlenie made in Bytom Data publikacji: 27 września 2019Bytomski obszar Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej rozwija się. Kolejna firma już wkrótce pojawi się przy ul. Hakuby. W piątek, 27 września prezydent Bytomia podpisał umowę sprzedaży działki o powierzchni 1,6 ha za prawie 1,2 mln zł polskiej firmie PHU CORA – Adam Sikora, która zdecydowała się przenieść do Bytomia zakład produkcyjny.

To bardzo ważna wiadomość dla miasta i mieszkańców. Cieszę się, że pozyskaliśmy inwestora, który zbuduje w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej zakład produkcyjny. To potwierdzenie, że nasze miasto jest atrakcyjnym miejscem dla inwestorów - mówił prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, podczas konferencji prasowej w Biurze Promocji Bytomia w sprawie nowej inwestycji w KSSE na terenie Bytomia. Chciałbym bardzo podziękować również przedstawicielom Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej za dotychczasową współpracę i wsparcie, jakie otrzymujemy w kontaktach z inwestorami – dodał prezydent Mariusz Wołosz.

Zainteresowanie przedsiębiorców inwestowaniem w Bytomiu rośnie. Jest złożony wniosek na zakup kolejnych dwóch terenów przy ul. Hakuby. Rozmawiamy też z pięcioma innymi przedsiębiorcami w sprawie kolejnych inwestycji w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Bytomiu – mówi Michał Bieda, wiceprezydent Bytomia.

Nowy inwestor będzie drugim przedsiębiorcą, który zainwestuje swój kapitał w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Firma PHU CORA – Adam Sikora za blisko 19 mln wybuduje na zakupionej działce budynek biurowo-magazynowo-produkcyjny, w którym prowadzona będzie produkcja oświetlenia ledowego.

PHU CORA – światło wprost z Bytomia

Od trzech lat nasza firma szukała dogodnej lokalizacji na Śląsku, aby rozbudować obecny zakład produkcyjny. Decydując się na ulokowanie naszego kapitału w Bytomiu braliśmy pod uwagę przede wszystkim wielkość działki i odległość od obecnej siedziby
– mówi Adam Sikora, właściciel firmy. Zależy nam na naszych pracownikach, którzy mimo zmiany lokalizacji firmy nie będą musieli daleko dojeżdżać do pracy – dodaje Adam Sikora.

Firma na blisko 1,6 ha przy ul. Hakuby wybuduje obiekt o powierzchni około 6 tys. mkw, który podzielony będzie funkcyjnie na część produkcyjną, magazyn oraz biuro. W nowym zakładzie produkowane będzie oświetlenie ledowe, z którego firma słynie nie tylko w kraju, ale również za granicą. Tylko w 2019 roku PHU CORA - Adam Sikora sprzedała swoje produkty nie tylko w Polsce, ale również do ponad 30 krajów na świecie, takich jak: Australia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Rosja, Hiszpania, Francja, Niemcy, Finlandia, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania czy Włochy. Oświetlenie ledowe trafiło również do takich państw jak: Kazachstan, Turcja, Kamerun czy Islandia.

Warto również dodać, że firma zatrudnia obecnie 21 osób i kooperuje z przedsiębiorstwem zatrudniającym kolejne 26 osób. Na początku planujemy by zespół liczył 50 osób a następnie chcemy by systematycznie rosło zatrudnienie, aby w ciągu 3 lat jeszcze je zwiększyć – mówi Adam Sikora.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna w Bytomiu

Obszar KSSE w Bytomiu zlokalizowany jest w północnej części miasta, około 1,5 km od węzła autostrady A1. Wybudowano tu drogę zbiorczą i drogi dojazdowe o łącznej długości ponad 2 km wraz z chodnikiem, drogą rowerową oraz miejscami parkingowymi. Cały obszar został uzbrojony w oświetlenie, sieć elektryczną, wodociągową, kanalizację deszczową, sanitarną, teletechniczną, a istniejący gazociąg i sieć cieplna zostały przebudowane.

Jesteśmy w stałym kontakcie z władzami Bytomia, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w tym mieście
– mówił Jacek Bialik, członek Zarządu  Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Cieszy nas, że rośnie zainteresowanie strefą w Bytomiu. To szansa, że już wkrótce pojawią się w niej kolejni inwestorzy, którzy będą chcieli tutaj ulokować swój kapitał – dodał Jacek Bialik.

Cały kompleks Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Bytomiu wynosi łącznie prawie 17 ha, a jego rewitalizacja kosztowała ponad 21 mln zł, z czego 5,5 mln zapewniło miasto, a reszta – 15,7 mln pochodziła z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL na lata 2007-2013.

Firma PHU CORA będzie drugim przedsiębiorstwem, które swoją siedzibę zdecydowało się ulokować w KSSE w Bytomiu. Na terenie KSSE w Bytomiu funkcjonuje już forma Epco Sp. z o.o. 

Tereny włączone do KSSE są bardzo dobrze skomunikowane lokalizacyjne – znajdują się w pobliżu m.in. węzła autostrady A1, DK 11 łączącej Bytom z Poznaniem czy Obwodnicy Bytomskiej.
 

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.