Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
11 lipca 2020, Cyprian, Olga, Benedykt

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Nowy tramwaj na historycznej linii

Linia tramwajowa nr 38 biegnąca ul. Piekarską i kursujący tam zabytkowy wagon to jedna z wizytówek Bytomia. Na czas epidemii ze względów sanitarnych charakterystyczny tramwaj zniknął z torów, a jego miejsce zajął nowoczesny „niskopodłogowiec”.

Bytom pierwszym miastem w Metropolii, gdzie za parkowanie zapłacisz kartą

Aż 30 proc. płatności za postój w Strefie Płatnego Parkowania w Bytomiu realizowanych jest bezgotówkowo. Bytomianie coraz chętniej korzystają z wprowadzanej stopniowo w 2020 r. w 74 bytomskich parkomatach możliwości płacenia za parkowanie kartą płatniczą

Dom Pomocy Społecznej "Kombatant" w Bytomiu pokonał koronawirusa

Niemal trzy miesiące trwała walka z ogniskiem koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” w Bytomiu. W tym czasie koronawirusa pokonało 74 mieszkańców domu i 21 pracowników ośrodka.

W lipcu rusza remont ul. Zabrzańskiej

Remont jednej z głównych arterii miasta – ul. Zabrzańskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Wyzwolenia do ul. Małgorzatki rozpocznie się w lipcu. Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu rozstrzygnął przetarg na realizację tej inwestycji. Za ponad 275 tys. zł wykona ją PPHU „DALPOL” z Bytomia.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Wróciłeś z zagranicy i podejrzewasz u siebie koronawirusa lub miałeś kontakt z osobą, u której podejrzewasz zakażenie? Natychmiast skontaktuj się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Bytomiu. Do czasu otrzymania pomocy odizoluj się od innych ludzi.

Gotowi do startu? Ruszył Bytomski Budżet Obywatelski 2020

Ponad 4,7 mln zł czeka w tegorocznej puli przeznaczonej na projekty, które zostaną wyłonione do realizacji w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. Nabór wniosków potrwa do 24 lipca.

Od 8 czerwca drzwi Urzędu Miejskiego w Bytomiu znów otwarte dla klientów

Od poniedziałku, 8 czerwca klienci Urzędu Miejskiego w Bytomiu będą mogli załatwić swoje sprawy bezpośrednio w budynkach przy ul. Parkowej 2 i Smolenia 35. Klienci będą przyjmowani w poniedziałek od godz. 7.30 do godz. 17.30 oraz od wtorku do piątku od godz. 7.30 do godz. 15.00.

Tarcza antykryzysowa - pracodawca, pracownik, NGO

Ulgi w podatkach, dopłata do stanowiska pracy, zmiany w rozliczaniu zadań publicznych, zasiłki opiekuńcze – w czasie epidemii z pomocy mogą skorzystać przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe i pracownicy.

Nieobojętne na kartach kalendarza

Nieobojętne na kartach kalendarza Data publikacji: 20 grudnia 2014Jesteśmy artystami życia – to motto z kalendarza wydanego przez Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych na 2015 rok. Tym wydawnictwem liga podsumowuje jubileusz 10-lecia działalności. Kalendarz jest wyjątkowy, bo pozowały do niego członkinie stowarzyszenia, a zarazem elitarny - wydano go zaledwie w 500 egzemplarzach.

Chciałyśmy, żeby kalendarz trafił do osób, które w ciągu tych 10 lat wspierały naszą działalność – mówi Anna Szwed, z Ligi Kobiet Nieobojętnych. Podczas jesiennego Balu Bytomianek podarowałyśmy go naszym przyjaciołom, sponsorom i zaprzyjaźnionym samorządowcom.

Kalendarza nie można kupić, a szkoda. Jest wyjątkowy. Modelkami są członkinie stowarzyszenia. Bytomianki w różnym wieku, najstarsza ma...66 lat. Panie pozują bez górnej garderoby, ale na zdjęciach nie widać tego, co zazwyczaj jest zakryte. Czy nie obawiały się stanąć przed obiektywem? Fotografowała nas Veroniq Zafon z naszego stowarzyszenia. Stworzyła w trakcie sesji taką atmosferę, że nie czułyśmy się skrępowane – odpowiada Anna Szwed.

Każda karta kalendarza zawiera inne motto, na przykład: „Kiedy jedne drzwi są zamknięte, inne dają się otworzyć”, albo: Wolność przychodzi w efekcie walki i zaangażowania”, czy: „Nie trać czasu, poświęcaj go dla człowieka”. Cytaty nawiązują do działalności Ligi Kobiet Nieobojetnych.

W ciągu 10 lat bytomianki zaangażowały się w wiele projektów. Najbardziej rozpoznawalnym jest zorganizowany przez nich plebiscyt na bytomiankę pór roku i bytomianina roku, ale to nie wszystko. Nieobojętne nie są obojętne na krzywdę drugiego człowieka. Zorganizowały wiele akcji charytatywnych, w trakcie których zbierały pieniądze dla chorych dzieci czy na rzecz poszkodowanych w katastrofie na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich.

Starają się również pielęgnować tradycje i wielokulturowość miasta. Zorganizowały imprezy z akcentem kresowym, żydowskim i niemieckim. To i z ich inicjatywy powstał w Bytomiu Salon Poezji i Muzyki Anny Dymnej, angażowały się również w organizację imprez w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. To one doprowadziły do tego, że przed Becekiem stanęła rzeźba najsłynniejszej bytomianki Karin Stanek.

Niebawem obdarują przyjaciół pamiątkowym albumem fotograficznym, który obrazuje ich 10-letnią działalność na terenie miasta. To również będzie album elitarny, nie do sprzedaży. Otrzyma go zaledwie 200 osób. Niewykluczone, że zdjęcia z kalendarza Ligi Kobiet Nieobojętnych będą wykorzystywane podczas imprez organizowanych przez stowarzyszenie. Na razie można oglądać je na naszej stronie internetowej (poniżej) oraz tutaj .

Galeria zdjęć:Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: Veroniq Zafon

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.